Egyes kölcsönök népszerűsége drasztikusan csökkent, bizonyos megoldásokat pedig már nem is kínálnak a bankok.
Pert nyert egy devizahiteles az OTP bankkal szemben. Az ítélet és annak indoklása is lapunkhoz került. Ezek szerint akár azonnal 14 százalékkal csökkenhet a törlesztőrészlete a felperesnek, sőt az eddigi befizetéseinek nagy része is visszajár. Kiszámoltuk, hogy pontosan mit jelenthet a már jogerős ítélet.
"A jogerős döntés értelmében csak akkora törlesztőrészletet kell fizetniük Léhmann ügyfeleinek, mint amennyit a szerződés megkötésének időpontjában fizettek; a korábbi fizetések pedig vagy a futamidő végén kerülnek elszámolásra, vagy akkor, amikor a bank valamiféle eljárást kezdeményez azért, mert ez az állapot neki nem tetszik." - áll az ítéletet elemző cikkekben. Pedig ez teljesen nem igaz, a kezünkbe jutott ítélet szerint csak a kamatváltozások miatt megemelkedett törlesztőrészlet jár vissza.
Tehát valójában nem a szerződéskori törlesztőrészletetről van szó, hanem a szerződéskori kamattal számoltról. A különbség a devizahitelek az árfolyamváltozásból jön, ami sokkal nagyobb, mint a kamatváltozásból eredő. De még így is közel 14 százalékkal csökkenhet most a törlesztőrészlete a pernyertesnek.

Az eredeti törlesztőrészlet 186 százaléka helyett már csak a 160 százalékát kell fizetni
De ez is 14 százalékos csökkenést jelent a jelenlegi terhekhez képest. Nem beszélve az eddig felhalmozott különbözetről. Vagyis arról az összegről, amit 2007-től kezdve a kamatváltozások miatt fizetett az eredeti törlesztőn felül. A fenti táblán jól látszik, hogyan alakult az érintett ügyfél hitelének törlesztőrészlete a kamat és árfolyamváltozások hatására. Amikor felvette a 8 millió forintos összeget, akkor még 5,78 százalékos THM mellett fizethette a tartozását, ráadásul 150-es árfolyamon. A kamat és árfolyamváltozás miatt mára 186 százalékára nőtt a havi törlesztőrészlet. Ha a kamat nem változott volna ez idő alatt, akkor ma csak 160 százalékát kellene fizetni az eredeti törlesztőnek.
KATTINTS: Így nyúlják le a pénzed az ATM-nél, pillanatok alatt - Fotók!
Mindez a tőketartozást nem érinti, legfeljebb csak az eddigi túlfizetésekkel lehet csökkenteni, ami a forint gyengülése miatt jócskán megnőhetett.
A bíróság szerint "a szerződés semmilyen mértékben nem rendelkezik arról, hogy a módosításra okot adó tételek (bankközi hitelkamat, fogyasztói árindex, jegybanki alapkamat, állampapírok hozama, lakossági hitelek kockázati tényezői...) változását a hitelezőknek milyen mértékben és arányban kell, illetve lehetséges figyelembe venniük.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 8,54 százalékos THM-el, és havi 129 100 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 9,12% a THM; a Raiffeisen Banknál 9,37%; az MKB Banknál 9,4%, a Takarékbanknál pedig 9,53%; míg az UniCredit Banknál 9,7%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni az OTP Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ebben a tekintetben az adósokat teljes bizonytalanságban, egyúttal kiszolgáltatottságban tartja, a hitelező számára a hiteldíj növelésére a jóhiszeműség követelményébe ütköző módon lényegében kontroll nélküli egyoldalú hatalmasságot biztosít. Azok a feltételrészletek hiányoznak, melyek a módosítási lehetőség kereteit ténylegessé, a fogyasztó számára közérthetővé, a módosítások mindenkori mértékét ellenőrizhetővé tennék."
Rendezetlen állapot
A Pécsi Ítélőtábla megállapítja azt is: "E hiányosságok a hitelező javára indokolatlan és egyoldalú előnyt, az adósok terhére indokolatlan és egyoldalú hátrányt teremtenek, ezáltal megvalósul a szerződés egyensúlyának olyan eltolódása, mely megalapozza a kikötés tisztességtelenségét, ezáltal a szerződési feltétel semmisségét." Az ítélőtábla azt is kimondja (Európai Bírósági döntésre is hivatkozva): nincs lehetősége arra, amit Léhmann ügyvéd kereseteiben szorgalmaz, hogy e tisztességtelen szerződési pontot kiiktassa és a szerződést e nélkül helyreállítsa.
Még léphet az OTP
Volt már jogerős ítélet az OTP ellen. De végül a Kúria döntése nyomán csak az alkalmazott árfolyamrést kellett a szerződéskori értéken fixálni. A szerződés semmisségét nem mondta ki a testület. Ezzel akkor néhány tízezer forintot nyert az ügyfél.
Erről bővebben: Ennyit nyert a devizahiteles, mi lesz a Kúria döntése után?
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
- Gáztól és alkoholtól mámorosan rendőrökre támadt
- Amerika és az EU most megmutathatja, hogy mennyire humánus
- Tudományos áttörés: Pécsen inaktiválták a koronavírus két fajtáját
- Gazdasági válság? A hajózási számok mást mutatnak!
- Bányatelken járt a magyar államtitkár
- A skandinávok fúrják az oroszok olimpiai szereplését
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


