A borúlátók számos kritikával illették az OTP Bankot és az OTP Lakáslízinget a jenhitelek értékesítése miatt, ám vannak olyan ügyfelek, akik nagyon jól jártak ezzel a finanszírozási módozattal. Hogy ez miként fordulhatott elő miközben a japán jen árfolyama néhány hónap leforgása alatt majdnem megduplázódott? A Pénzcentrum utánaszámolt.
A jenalapú termékek bevezetését követően a hitel- és a lízingigénylők is megfinanszíroztathatták a teljes vételárat az OTP Bankkal (jövedelem alapú finanszírozással, illetve kiegészítő ingatlanfedezet bevonásával) vagy az OTP Lakáslízinggel. Aki újépítésű lakást vásárolt és - feltételezzük, hogy - a foglalónak megfelelő önerővel rendelkezett, annak egy 10-90-es konstrukcióban a következő ütemezéssel kellett megfizetnie a vételárat.
10 % foglaló (1,5 millió forint) az adásvételi szerződés megkötését követően, majd a vételár 90 %-a (13,5 millió forint) hitelből vagy lízingből a jogerős használatbavételi engedély bemutatását követően.

Ha az ügyfél tavaly nyáron beszállt egy olyan projektbe, melynek a lakásait 2009 első negyedévében adják át és várhatóan márciusra kap használatbavételi engedélyt, annak utólag nyert ügye volt.
Számoljunk csak utána, hogy mi történt egy 15 millió forintos új lakás vásárlása esetén!?
Az ügyfél megkötötte az adásvételi szerződést tavaly nyáron 15 millió forintra, amiből 1,5 millió forintot (10 % foglaló) a szerződés aláírását követően megfizetett, míg 13,5 millió forintra leszerződött az OTP-vel, amit a használatbavételi engedély bemutatása után kellett megfizetnie.
A tavaly nyári időszakban (100 jenre vetítve) átlagosan 150-es árfolyammal számolva az illetőnek 9 millió japán jenre kellett szerződni, hogy ki tudja elégíteni a vételár hátralékot. Ehhez akkor 71,6 ezer forintos (47,7 ezer jenes) várható törlesztőrészlet tartozott.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Eljött a március, a projekt megkapta a használatbavételi engedélyt, amivel az ügyfél besétált a folyósító pénzintézethez. Idő közben az árfolyam 250-ig repült, ami azt jelenti, hogy elég volt 5,4 millió jent kifolyósítani a 9 millió jenes hitelkeretből, mert a márciusi árfolyamszint mellett ez volt egyenlő a 13,5 millió forintos vételárrészlettel.
5,4 millió japán jenhez arányosan - a kamatemelés hatását pontos adatok hiánya miatt figyelmen kívül hagyva - 28,7 ezer jennek megfelelő havi részlet tartozik, ami a jelenlegi árfolyam mellett 54,4 ezer forintot jelent, a fennálló tartozás pedig a jen gyengülése következtében 13,5 millióról hét hónap alatt 10,26 millió forint alá csökkent.
Megjegyzés: A lízinges ügyfelek alig 3 %-a rendelkezik jen alapú finanszírozással, a lakáshiteleseknél ez az arány még alacsonyabb. A jelenség nem általános, de vannak olyan ügyfelek, akik profitáltak az árfolyamok alakulásából. Vannak olyan jenhiteles ügyfelek is, akik rosszkor szálltak fel a hullámvasútra, akiknek még tavaly nyáron kifolyósították a jenhitelét, azok a mai napig kétszámjegyű bukóban vannak.
Korábban: Hitelre lakást? Nem, nem lakásra hitelt!

Tömegek adatait lopták el erről az appról: aki így utalt pénzt, annak a TB-száma is veszélyben lehet
A bank levélben értesítette az érintett ügyfeleket, és két év ingyenes személyazonosság-lopás elleni védelmi szolgáltatást ajánlott fel.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiváló minőség a tányérodon – KMÉ-védjegyes termékek a Mecsek Baromfi Kft.-től (x)
A Mecsek Baromfi Kft. friss csirkehúsai elnyerték a KMÉ-védjegyet, amely biztosítja a vásárlók számára a valóban kiemelkedő minőséget.
-
A magyar befektetők fele nagy lehetőséget szalaszt el (x)
Egyre nagyobb az érdeklődés a TBSZ iránt, a befektetők többsége viszont még mindig nem használja ki ennek az adóhatékony befektetési módnak az előnyeit.
-
Hoppá! Tudtad melyik bank lett a legjobb lakossági állampapír forgalmazó? (x)
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) idén is a Gránit Banknak ítélte „Az év Lakossági állampapír forgalmazója” díj ezüst fokozatát.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


