Okosan a papírokkal! Meglepetés a bankfiókban...

Pénzcentrum
2007. október 30. 05:40

A lakásvásárlás körüli döntések egyik legfontosabb elemeként bankot és lakáshitel-konstrukciót választunk. A döntés százezrekbe kerülhet, akár a kamatokról, akár a kezelési költségről, akár a választott devizanemről legyen szó. Az alapvető elemek között azonban van egy, amely az erős verseny közepette is megosztja a bankokat, ez pedig nem más mind a jövedelemigazolás. A következőkben annak nézünk utána bővebben, hogy hogyan módosítja a jövedelemigazolás megléte vagy meg nem léte a lakáshitelek költségeit a különböző konstrukciók esetében.

Az amerikai hitelesek példáját látva, ahol az úgynevezett "nindzsa hitelek" esetében a hitelintézetek jövedelemigazolás nélkül biztosítottak magas finanszírozási arányt, egyértelművé válik, hogy a rossz jövedelmi helyzetben lévők számára forrást nyújtani bizony kockázatos, sok esetben életveszélyes dolog. A közelmúltban több amerikai hitelintézet is csődöt jelentett a hitelportfoliójában bekövetkezett nagyarányú bedőlések miatt.

Hazánkban a hitelezési gyakorlat, ahogy azt a Magyar Nemzeti Bank is kiemelte, kifejezetten konzervatív, a verseny csak nemrégiben vezetett oda, hogy megjelentek az első önrész nélküli konstrukciók. A 100 százalékos finanszírozási arányt a bankok azonban továbbra is szigorú jövedelemvizsgálathoz kötik, pontosan a fent leírt kockázat kiküszöbölése érdekében.

Ez nem jelenti azt, hogy itthon nem kaphatnánk jövedelemigazolás nélkül hitelt. A pénzintézetek többsége biztosítja ügyfelei számára a jövedelem vizsgálatának mellőzését, ez azonban egyetlen esetben sem járhat együtt az ingatlan teljes vételárának finanszírozásával. Vagyis, ha nincs jövedelemigazolás, akkor legalább megfelelő önrész szükségeltetik a hitelfelvételhez.

A kereskedelmi bankok azonban, ahogy az válaszaikból is kiderül, különböző "büntetőtételeket" alkalmaznak azon ügyfeleikkel szemben, akik a jövedelmük eltitkolása mellett szeretnének hitelhez jutni, vagyis különböző eszközökön, díjtételeken keresztül árazzák be az ezzel járó kockázatot.

Különbség a törlesztőrészletekben: csak elvétve fordul elő

A válaszadó bankok közül csak három: a Raiffeisen, az Allianz és az UniCredit Bank jelezte, hogy kockázati felárat alkalmaz a jövedelemigazolás nélküli hitelkonstrukciók választókkal szemben. Ez a hitelfelvevők számára annyit jelent, hogy a bankok számára kockázatosabbnak bizonyuló ügyfelek magasabb havi törlesztőrészletet fizetnek, mint azok akik úgy vélik, hogy jövedelmük bevallásával érdemes csökkenteni terheiket.

Az alábbi táblázatokban foglaltuk össze, hogy öt-, illetve tízmillió forintos hitelösszeg esetében hogyan alakulnak a hitelek törlesztőrészletei a jövedelemigazolás meglétének vagy nem létének függvényében, ha a futamidőt 20 évről 35 évre nyújtjuk.


A táblázatokban szereplő törlesztőrészletek arról tanúskodnak, hogy a legnagyobb felárral a Raiffeisen Bank dolgozik, melynél 35 éves futamidő és 5 millió forint esetén a jövedelemigazolás nélküli konstrukciót választó ügyfél 17 százalékkal fizet többet, mint a jövedelem megadását választó hitelfelvevő. A másik két felárral dolgozó bank esetében a kockázati díj mértéke kisebb, a törlesztőrészleteket tekintve kedvezőtlenebbnek mondható konstrukció esetében az ügyfelek 3-5 százalékkal fizetnek többet havonta.

Az UniCredit Bank a kedvezményes időszakban nem alkalmaz kockázati felárat, így a törlesztőrészletek a két konstrukció esetében az akció időtartama alatt megegyeznek.

Van, amikor nincs is...

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A kockázati felár azonban nem az egyetlen eszköz a bankok kezében. A táblázatok ugyanis arról is árulkodnak, hogy vannak pénzintézetek, így K&H és a Budapest Bank is, amelyek egyáltalán nem folyósítnak jövedelemigazolás nélküli hiteleket.

A Budapest Bank kiemelte, hogy minden a bank szolgáltatásait igénybe venni szándékozó hitelfelvevőnek legalább a minimálbér összegéről szóló jövedelemigazolást kell a hiteligényléshez csatolnia.

Finanszírozási arány és folyósítási jutalék - itt húznak a bankok

A válaszadó bankok többsége azonban nem a kockázati feláron és nem is a hitelnyújtás jövedelemigazoláshoz kötésén keresztül kezeli kockázatát, hanem az elérhető finanszírozási arány korlátozásán, illetve a front-end költségek, vagyis az első törlesztésig felmerülő költségek, differenciálásán keresztül.

A CIB, az OTP és az Inter-Európa Bank eltérő folyósítási jutalékot alkalmaz a kétféle konstrukció esetében. Utóbbi 2007. november 5-vel szünteti meg a jövedelemigazolás nélküli konstrukciók esetében használt kockázati felárat. Így különbség már csak a folyósítási jutalékban lesz, amely a kockázatosabbnak minősített hitelek esetében a normál 1 százalékról 2 százalékra emelkedik.

Az MKB és az FHB a finanszírozási arány csökkentésén keresztül kezeli a felmerült kockázatot. Az FHB-nél kérdésünkre elmondták, hogy a hitelösszeg maximuma a jövedelemigazolás nélküli konstrukciók esetében a hitelbiztosítéki érték 40-50 százalékára csökken, míg jövedelemigazolás mellett ez az arány 70-80 százalék.

A hitelbiztosítéki érték az az érték, melyet a bank az értékbecslő által megállapított forgalmi értékből elfogad, vagyis amin az ingatlant, mint fedezetet nyilvántartja. Ez az FHB esetében általában a forgalmi érték 80-90 százalékát éri el.

Az Erste a korábbiakban elmondottakkal szemben nem a finanszírozási arányt, hanem a maximális hitelösszeget korlátozza: míg a jövedelemigazolást is benyújtó ügyfelek esetében a bank nem alkalmaz korlátot, addig a kockázatosabb konstrukció esetében a hitelösszeg felső plafonja 50 millió forint.

Mindent összvetve elmondhatjuk, hogy a jövedelemigazolás nem létéből fakadó kockázatot kezelésére és beárazására minden hazai bank megalkotta a maga eszközét, a jövedelemigazolás nélküli hitelt választóknak azonban érdemes jól meggondolniuk, hogy melyik bank konstrukciója mellett döntenek, az ugyanis hosszú távon több száz ezer forintba kerülhet számukra.

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. április 26. 19:11
A Fidesz EP-listájának vezetője arra hivatkozva utasította vissza a többi párt listavezetőjével való...
Kasza Elliott-tal  |  2024. április 26. 17:34
Na, nincs több Deutsche Bank részvényem. 2018 óta volt, abban az időben aktívan kereskedtem vele, az...
ChikansPlanet  |  2024. április 26. 11:32
Az Amazonas-medence esőerdeje fontos természeti kincsünk, amely gazdag növény- és állatvilággal, kit...
Holdblog  |  2024. április 26. 08:56
HOLD After Hours. Szabó Lászlóval helyre tesszük a szövőlepkéket, a kapitalizmust, a kapitalizmus kr...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 26. péntek
Ervin
17. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem