26 °C Budapest
Mérgező eper jelent meg a magyar kertekben: rohamosan terjed, veszélyes megenni

Mérgező "eper" jelent meg a magyar kertekben: rohamosan terjed, veszélyes megenni

2025. június 14. 15:05

Nő, mint a dudva, szépen piroslik, hívogat – de ne dőljünk be neki! Az indiaiszamóca legfeljebb dísznek való, nem pedig dzsemmnek. Aki biztosra akar menni, nézze a virágot, a szárat, és a bogyó állását – aztán hagyja inkább békén! Eredetileg dísznövényként vagy talajtakaróként került be, de mára sok kertben vadul terjed. Viszont túlzás azt állítani, hogy halálosan mérgező növény lenne, sőt, levelei gyógynövényként is felhasználhatóak, de erről külön is szólunk! 

Lassan búcsúzik az idei földieper-, vagy ha úgy tetszik, szamócaszezon. Bár még akad néhány „szedd magad” eperföld, ami a hétvégén is nyitva tart, a kertekben és az erdők szélén is találunk még egy lekváros üvegre való termést. Csakhogy nem minden szamóca az, aminek látszik! Az utóbbi években egyre több helyen bukkan fel egy ismerősnek tűnő, de idegenhonos jövevény: a kertjeinket is ellepő, csalóka indiai szamóca.

Csábítóan piroslik, mintha csak az erdei szamóca édes ígéretével hívogatna – de ne hagyjuk magunkat becsapni! A látvány csalóka: nagy valószínűséggel, ha nem mi ültettük, nem a jól ismert, zamatos erdei szamócára bukkantunk a fű között, hanem az indiaiszamócára, más néven pimpóra (Potentilla indica). Ez a trükkös növény első pillantásra a megszólalásig hasonlít az őshonos társára – különösen termései teszik megtévesztővé. Ráadásul gusztusos gyümölcsét egészen novemberig hozza – de kóstolni tilos!

India vagy erdei? Van, ami elárulja

Míg az erdei szamóca termése szégyellősen lefelé csüng, addig az indiai változat bogyói kihúzzák magukat, felfelé ágaskodnak, mintha csak direkt figyelmet követelnének. Ez a kis különbség az egyik legbiztosabb ismertetőjegy: ha felfelé mered a gyümölcs, nagy eséllyel nem a finom erdei szamócát találtuk meg, hanem a hamis ikertestvérét.

  • Ha nem akarjuk a gyümölcs megjelenése alapján eldönteni a kérdést, nézzünk a virágra. Az erdei szamóca fehér virágot hoz, az indiai szamóca viszont sárgát – élénk napsárgát, amely már messziről hirdeti: valami másról van itt szó.
  • Az indiai szamóca szárai gyakran felfelé törekednek, kissé mereven, míg az erdei szamóca hajtásai inkább földig csüngenek, lágyabban simulnak bele a kert természetes vonalába.
Az indiaiszamóca virága, levele és terméseAz indiaiszamóca virága, levele és termése

Akár halálos is lehet, tényleg ennyire mérgező?

Na itt jön a legfontosabb figyelmeztetés, aztán a fordulat: bár a bogyója piros és szamócásnak látszik, az indiaiszamóca íze jellegtelen, unalmas, sőt egyes vélekedések szerint mérgező hatású is, különösen nagyobb mennyiségben fogyasztva.

Ugyanakkor annyira nem kell megijedni tőle, Facebook-csoportok között nagyon gyakori a félretájékoztatás és hatásvadász cikkek publikálása, amelyek halálos növényként állítják be. Az egyetlen potentilla indica toxikusságát vizsgáló amerikai kutatás alapján annyira mégsem mérgező, maximum nagyobb mennyiség esetén (3+ szem, a kutatás szerint) léphetnek fel emésztési problémák pár egyénnél.  Viszont a kevés kutatási adat hiányában nem kizárható a szélsőségesen nagy mennyiség (1kg+) elfogyasztása esetén veszélyesebb tünetek fellépése. 

Szerencsére ízetlen, élvezeti értéke nincs, így kevesen fogyasztanak belőle annyit, hogy komolyabb baj legyen. De egy falat is elég lehet ahhoz, hogy megbánjuk a kíváncsiságot. Tehát semmiképp se kóstoljuk meg csak azért, mert ismerős a látvány!

Tudtátok, hogy ez is gyógynövény?

Viszont az indiaiszamóca egyéb részei alkalmazhatóak a gyógyászatban, ugyanis fertőtlenítő, alvadásgátló, vértisztító, lázcsillapító hatása van. Leveleit összezúzva borogatásként kelésekre, rovarcsípésekre lehet hatásos gyógyír!

Összegzésként: bármennyire is mutatós ez a növény, és akadhatnak gyógyhatású tulajdonságai is, érdemes kerülni az ültetését ott, ahol kisgyerekek is játszanak. Ha pedig gyakran járunk erdőn-mezőn, minél előbb tanítsuk meg a gyereknek: nem minden ehető, ami finomnak látszik! Hiszen bármikor elsétálhatunk egy indiai pimpó mellett, amely csábítóan piros bogyóival könnyen megtéveszt.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. július 16. szerda
Valter
29. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?