A Nemzetgazdasági Minisztérium élelmiszerárak alakulását szorosan figyelemmel kíséri a magyar családok védelme érdekében.
A Pénzcentrumon idén már beszámoltunk arról, hogy a Boci csoki mérete csökkent, most azonban egy TikTokker azt is kiszúrta, hogy változtattak a csoki receptúráján is. Nevezetesen kevesebb lett a kakaó szárazanyag tartalma, amit viszont olcsóbb pálmazsírral és shea vajjal pótoltak. Ráadásul a Bourbon vanília aroma is kikerülhetett a receptből, amit sima természetes aroma válthatott fel. Az okokat egyelőre nem tudjuk, de minden bizonnyal a méretcsökkenés és a receptúra átalakítása is a csokiipar "válságát" jelzi, nevezetesen az őrülten megdráguló kakaóbab világpiaci ára lehet a ludas, ami az elmúlt évtizedekben mérve sem volt soha olyan magas, mint most.
A Boci csoki idén visszakerült magyar kézbe. Az 1991-es Nestlé privatizációját követően ugyanis a Cerbona vette át a brandet. A szemfüles rajongók, vagyis inkább azok, akiknek az ízérzékelésük a helyén volt, észrevehették, hogy a legendás csokoládé talán már nem annyira finom, mint régen volt. Ráadásul idén már a mérete is csökkent.
Ekképpen vélekedik legalábbis friss videójában A termékkritikus a TikTokon. Az új videó arról szól, hogy friss tesztelésen folyamán a TikToker már egyáltalán nem találta olyan finomnak a Boci csokit, mint korábban. És ennek utána is ment. A történet szerint, egy, a METRO-tól száramazó élelmiszer-biztonsági adatlap szerint idén májusban a Boci csoki még
- 30 százaléknyi kakaó szárazanyag tartalommal bírt,
- és Bourbon vanília aromát tartalmazott úgy, hogy
- az alkotó elemei között nem szerepeltek olyan növényi zsiradékok mint a pálma vagy shea.
Ehhez képest egy friss, szeptember 18-i élelmiszer-biztonsági adatlap szerint a csokiban
- már csak 27 százaléknyi volt a kakaó szárazanyag tartalom,
- az összetevők közé bejött a pálmazsír, és a shea vaj,
- valamint a Bourbon vanília aroma helyett szimplán csak természetes aroma szerepeltek az összetevők között.
Mindennek fényében A termékkritikus a kóstolást követően nem volt elégedett a termék ízével, és nem értett egyet azzal sem, hogy a termék krémesen lágy lenne, ahogy azt egyébként a csomagolása hirdeti. Összességében a videós azt a kérdést teszi fel, vajon hogyan viszonyul ez a jelenlegi csokoládé, ahhoz a csokoládéhoz, amit anno annyi magyar megszeretett.
@termekkritikus ♬ eredeti hang - A termékkritikus
Válságban a csokiipar?
A Pénzcentrumon folyamatosan számolunk be arról, hogy a különböző természeti katasztrófák mennyire megdrágították a kakaóbabot. Sánta Sándor, a Magyar Édességgyártók Szövetségének elnöke idén nyáron például úgy fogalmazott, hogy akkor négyszerese volt az ára a kakaóbabnak, mint az elmúlt évtizedekben.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Tőzsdei szakértők arról is beszéltek, hogy a kialakult helyzet inkább egyfajta sokkhatás. Egyszerűen a kínálatai oldal nem tudja megfelelően kielégíteni a keresletet, Afrikát erős természeti jelenségek sújtották, ami nagy hatással volt a kakaóbab termésekre. Viszont kezdenek feltűnni új szereplők is a piacon, úgy mint Ecuador vagy Indonézia. Ők a kínálat kiegyensúlyozásával javíthatnak az árakon.
Mit szül ez? Természetesen áremelkedést, amit láthattunk is az elmúlt évben. Vagy azt, hogy a gyártók átalakítják a termékeik beltartalmát. Ilyesmit láthatunk most a Boci csoki esetében is. Vélhetően ezen az áron, amin eddig kapható volt a csokoládé, már nem érte meg a gyártónak gyártani. Viszont kalkulálhatott úgy, hogyha fentebb viszi az árat, akkor a verseny miatt lecsökken a kereslet a terméke iránt. Így inkább a minőséghez nyúlt, azaz csökkentette a kakaó szárazanyag tartalmát a csokiban, és az olcsóbb, növényi zsírokkal pótolta.
A vásárlók kezében azonban mindig erős fegyver van, ha nem fog nekik ízleni a csokoládé, akkor nem fogják megvásárolni, ami végső soron ugyanúgy lépésre készteti majd a gyártót/forgalmazót. Hogy mi lesz a Boci csoki minőségének és jövőjének a sorsa, az ilyen téren tényleg csak a vásárlókon múlik.
Érdekességként még megemlítjük, hogy A Termékkritikus videója alatt a legtöbb komment arról szól, hogy az ott írók közül gyakorlatilag egyetlen ember sem talál magának finom csokoládét. Nagyjából márkától függetlenül mindet rossznak tartják, vagy legalábbis rosszabbnak, mint amilyenek voltak. A válasz lehet, hogy ebben az esetben is a kakaóbab gigászi áremelkedése, és az erre tett válaszlépések.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
-
Lakásbiztosítás: te mikor foglalkoztál vele utoljára?
Sokan nem tudják, hogy a lakásbiztosításuk pontosan milyen fedezetet is nyújt, vagy mi az ingatlanuk aktuális értéke.
-
Lakásbiztosítás: milyen kár ellen véded az otthonod?
A kutatásunkban arra keressük a választ, hogy az olvasóink pénzügyileg hogyan készülnek fel az ingatlanukat érintő káreseményre.