Nem ciki, hanem sikk a használt cikk

Pénzcentrum
2008. február 13. 08:30

Miközben pang a magyar kiskereskedelem, a használt cikket kínálók széllel szemben is növekedni tudnak. Az évek óta szépen bővülő ágazat forgalma a hivatalos adatok szerint közelít a negyvenmilliárdhoz, a kereskedők szerint a valós piac ennek a többszöröse - írja a Népszabadság.

A KSH adatai szerint 2006-ban a használtcikk-üzletek forgalma az addigi stagnálás után ugrásszerűen, 19,5 százalékkal nőtt. Az eddig publikált 2007-es adatokból az látszik, hogy a karácsonyi szezon előtti őszi hónapban jóformán az összes kereskedelmi ágazat teljesítménye lejtmenetben volt, kivéve a használt cikkekét, amelyek forgalma 17 százalékkal nőtt egy év alatt.

A használt cikkeket árusító üzletek piaci részesedése meglehetősen szerény - legalábbis, ami a legális, mérhető forgalmat illeti: 2006-ban 32 milliárd forint, 2007 októberéig pedig 37 milliárd folyt be ebből a tevékenységből, ami eltörpül a használtként is értékesített termékkategóriák - ruházat, bútor, elektronikai cikk és könyv - ezermilliárdot túllépő forgalmához képest. Piaci vélekedések szerint azonban az átlagos számlaadási fegyelmet és különösen a használt műszaki cikkek internetes kereskedelmének méretét alapul véve akár százmilliárd körüli használtcikk-forgalomra is lehet tippelni.

Bár a használtcikk-piacról a többségnek a turkálós ruhák jutnak az eszébe, piaci arányuk alacsonyabb a többi cikkéhez képest. Míg 2006-ban a legálisan árult ruhanemű forgalma 395 milliárd forint volt, ugyanabban az évben 4,3 milliárd forint értékben hoztak be használt ruhaneműt külföldről - elsősorban Hollandiából, kisebb részben Angliából és Németországból. A piaci szereplő szerint a turik forgalma valamelyest csökkent is.

Bár a legtöbb hazai turkáló továbbra is angol ruhaneműt kínál, a szigetországi felvásárlási árak és a hazai turkálós árak összehasonlítása láttán enyhén gyanús, hogy a bálás "angol használt ruhák" tetemes hányada Hollandiából származik. A KSH adatai szerint is kimagaslóan onnan importáljuk a legtöbb használt ruhát, 2,1 milliárd forint értékben.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A használtcikk-piac vaskosabb része a számítástechnikai és egyéb elektronikai termékek forgalma. Több belvárosi használtműszakicikk-kereskedő ugyanakkor azt mondja, hogy az áruhitelekkel taroló nagy kereskedelmi láncok és az internetes kereskedők mellett egyre kevesebb számukra a levegő.
Ezt látszanak alátámasztani a használtszámítógép-piacon hallottak is, ahol a legkelendőbb portékák a külföldről behozott 2-3 éves, márkás számítógépek.A használt számítástechnikai termékek vásárlói jellemzően vagy másodlagos gépnek veszik meg a használtat, vagy épp ellenkezőleg: kifejezetten profi gépet raknak össze a bontott alkatrészekből, egy hasonló kapacitású gép bolti árának a feléért. A hazai piac jelenleg nagy mennyiségben vesz fel nyugatról származó különféle márkás hardvereket, miután az ottani fogyasztók ezeket két-három évenként lecserélik.

Hasonló a helyzet a használt bútorok piacán. Nálunk főleg a Hollandiából és Németországból behozott, dió-, tölgy- vagy cseresznyefából készült bútorokra van kereslet. Az áru gyakran többcsillagos szállodákból kerül ki. (Ausztriából már ritkábban jut ide bútor, mivel ott erős a román felvásárlói konkurencia.) A kinti vásárlók sokszor négy-öt év után lecserélik a bútorokat, amelyek állaga még sokáig garantált. Míg a használt ruházati cikkek esetében a kereskedők gyakran említették, hogy odakint zsákbamacskát vesznek készpénzért, a használt műszaki cikkek, illetve a bútorok esetében a kereskedő majdhogynem biztosra megy.

Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 29. hétfő
Péter
18. hét
Április 29.
A tánc világnapja
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem