Zavarosban halásznál? Lerántjuk a leplet a közbeszerzésekről

Pénzcentrum
2007. november 8. 12:00

A közbeszerzésekhez manapság sokaknak negatív képzet társul, nem biztos, hogy alaptalanul. Mielőtt azonban pálcát törnénk bármelyik ország rendszere felett, jó, ha tudjuk, a közbeszerzés nem is annyira ördögi. Sorozatunk célja, hogy lerántsuk a leplet erről a világról, s rávilágítsunk arra, mi az, amit érdemes tudni a közbeszerzésekről, s miért fontos figyelni a lehetőségeket!

Jogszabályi környezet

Hazánkban a jelenleg hatályos közbeszerzési törvény, az 1995-ben elkészült elődjét felváltó, s 2006-ban jelentősen módosuló 2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.) szabályozza a közbeszerzéseket, számos egyéb, a területhez kapcsolódó rendelet mellett.

A Kbt. célja megteremteni a közpénzek ésszerű felhasználásának átláthatóságát (idegen, de manapság divatos szóval transzparenciáját), valamint széles körű nyilvános ellenőrizhetőségét. Emellett a törvény, összhangban a nemzetközi és uniós szabályozással a verseny tisztaságának biztosítását célozza.

A közbeszerzés alapelvei - amit fontos tudni!

A Kbt. meghatároz néhány alapelvet, amelyeknek érvényesülniük kell az eljárások, a törvény alkalmazása során. Ezek értelmében az ajánlatkérő köteles biztosítani, az ajánlattevő pedig tiszteletben tartani a verseny tisztaságát valamint nyilvánosságát. A verseny tisztaságával kapcsolatosan a közbeszerzésre is irányadóak a tisztességtelen magatartásról, illetve a versenykorlátozás tilalmáról szóló törvény rendelkezései.

A nyilvánosság elvének alkalmazásában a Kbt. egyes rendelkezései az irányadóak, amelyekben meghatározásra kerül, hogy az eljárások során mi az ami nyilvánosnak tekinthető, s ezt a nyilvánosságot milyen formában kell biztosítani.

A Kbt. következő alapelve alapján az ajánlatkérőnek esélyegyenlőséget és egyenlő bánásmódot kell biztosítania az ajánlattevők számára. Az alapelv célja a szerződéshez jutás egyenlő feltételeinek megteremtése.

Végül, de nem utolsó sorban a nemzeti elbánás elve szerint az unióban letelepedett ajánlattevők és közösségi áruk számára nemzeti elbánást kell biztosítani a közbeszerzési eljárásban. Az unión kívül letelepedettek és a közösségen kívüli áruk számára nemzeti elbánást Magyarországnak a hazai és az unió nemzetközi kötelezettségeivel összhangban kell biztosítani a közbeszerzési eljárásokban.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Ki kicsoda a közbeszerzésben?

Az alapelvek ismertetése során óhatatlanul is kénytelenek voltunk alkalmazni a közbeszerzés nyelvét, anélkül, hogy kitértünk volna arra, melyik fogalom mit is takar. Most pótoljuk ezt a hiányosságot.

Ajánlattevő lehet természetes személy, jogi személyiséggel, vagy azzal nem rendelkező gazdasági társaság, illetve személyes joga szerint jogképes szervezet. Ez utóbbi eset a külföldi illetőségű ajánlattevők esetén érdekes, s például egy német cég esetén azt jelenti, hogy az a vállalkozás a rá vonatkozó, német jogrendszer alapján jogokat szerezhet és kötelezettségeket vállalhat.

Emellett ajánlattevő lehet külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe is. A felsorolt lehetőségek között ajánlattevőnek az minősül végső soron, aki, vagy amely a közbeszerzési eljárásban ajánlatot tesz. Dióhéjban az ajánlatkérő a másik oldal képviselője, aki közbeszerzési eljárást kiír, elindít, fogadja az ajánlattevők ajánlatait.

Visszatérve az ajánlattevő oldalára, innen kapcsolódhatnak be a sokat emlegetett alvállalkozók, akik olyan szervezetek, vagy személyek, melyekkel az ajánlattevő a közbeszerzési szerződés teljesítése érdekében külön szerződést köt.

A közbeszerzésekkel kapcsolatos cikkekben gyakorta hallhatunk a Közbeszerzési Tanácsról, amely az országgyűlés felügyelete alatt álló, önállóan gazdálkodó szerv, a hozzá rendelet feladatkörökben általános hatáskörrel rendelkezik. Egyik legfontosabb feladata a törvényesség felügyelete, emellett jogszabálytervezetet véleményez, ajánlásokat készít, figyelemmel kíséri a szerződések teljesítését, s gondoskodik a Közbeszerzési Értesítő kiadásáról.

Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. május 1. szerda
Fülöp, Jakab
18. hét
Május 1.
A Munka ünnepe
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem