Még most is számtalan települést találunk, ahol az elmúlt egy év alatt ugrásszerűen nőtt a lakosok száma.

Egyre többen döntenek úgy, hogy saját medencét telepítenek a kertjükbe, hiszen így a nyári forróságban egy kis felüdüléshez lényegében ki sem kell mozdulniuk. Ha családi házban élünk és a medencének állandó helye lehetne az udvaron, akkor érdemes megnéznünk a szupermarketek néhány tízezres pancsolói mellett, a drágább, de tartósabb, épített típusokat is. Ezek a darabok komolyabb beruházást igényelnek, de az ingatlanunk értékét is növelhetik.
Gyors megoldás lehet az elviselhetetlen hőségben beszaladni a legközelebbi üzletbe és egy azonnal beüzemelhető puhafalú medencét vásárolni. Ezekből is több méretet, formát és minőséget kínálnak az áruházak, de a családi méretért és a strapabíróbb anyagokért borsos árat fizethetünk.
Felmerülhet a kérdés, hogy milyen típusok közül válogathatunk, ha nem szeretnénk télre eltenni a medencénket és egy kevésbé szezonális megoldást keresünk. Talán idén nyárra már késő nekiállni megépíteni az új medencénket, de érdemes tájékozódni, hogy összevethessük igényeinket és a pénztárcánk adta lehetőségeket a különböző opciókkal. Most a medencék népszerűségét, típusait vizsgáltuk, illetve utánajártunk, hogy mire figyeljünk, ha egy komolyabb darabra ruháznánk be.
Milyen típusok közül választhatunk?
A lehetőségek száma szinte végtelen, ha elkezdünk a kivitelezők kínálatában böngészni. Ezúttal törekedtünk a legnépszerűbb, legismertebb típusokat összegyűjteni, árkategória szerint növekvő rendben.
Fémfalú, fémpalástos medencék
A szakemberek ezt a típust nevezik belépő kategóriának: a legegyszerűbb és legolcsóbb modellek tartoznak ide. De még egyszerűsége ellenére sem szabad összetéveszteni az áruházakban kapható fémfalú, merevítős, fóliás medencékkel. Általában a medence oldalfalát egy vastag acél palást merevíti, majd az aljzatbetonnal alkotta formába kerül a medence fólia, egyfajta vízzárórétegként is. Ezek a típusok csak kör vagy szabályos ovális formával kaphatók, viszont többféle méret közül válogathatunk. A fóliát körülbelül 15 évente érdemes cseréltetni.
Polipropilén (PP) medencék
Népszerűek az úgynevezett PP, műanyag medencék, mivel viszonylag jó áron elérhetőek és a telepítésük is rendkívül gyors. Ezek a műanyag medencék vasalt aljzatbetonon állíthatóak fel és a medence alá még egy lépésálló szigetelés is kerül. A medence oldalához egy másik, jellemzően vastagabb típusú szigetelés kerül, majd a munkagödröt speciális töltőanyaggal töltik fel. Formája lehet kör, ovális, szögletes, vese, csónak vagy bármilyen egyedi ötlet. A méret szempontjából a medence úszófelülete nem haladhatja meg a 320 centimétert a közúti szállításhoz. Ha ennél nagyobbat szeretnénk, akkor darabokban, helyszíni hegesztéssel tudja vállalni a munkát a kivitelező.
Épített medence
Az épített medencék esetén több megoldásról beszélhetünk, viszont ami biztos, hogy ez a típus kínálja a legnagyobb szabadságot a vásárlóknak. Végtelen forma, alapanyag, méret közül válogathatunk a helyszín adottságaihoz és saját igényeinkhez igazodva. Sok otthonban találkozhatunk a zsalukő alapú, fóliás medencékkel. Zsalukőből építik meg a testet, majd ezt öntik ki betonnal. A belsőt ezt követően borítják be a fóliával. Ez a medence tényleg bármilyen formájú, mélységű lehet és lépcsők is kialakíthatóak benne. Élettartama közel a duplája a fémfalú medencéknek: akár 30 év is lehet, viszont a fóliát itt is érdemes 15-20 évente cseréltetni. Ha a fólia nem szimpatikus körbe nézhetünk a csempézett medencék között is. Ezeknél a típusoknál a vízzáró funkciót a fólia helyett a plusz szigetelőréteg és a csempézés során használt anyagok adják.
Kerámiamagos poliészter medence
Ezek a medencék csalóka módon, nem azonosak a már bemutatott PP medencékkel. A kerámiamagos poliészter medencék egy speciális gyártási eljárással készülnek. Felépítésük, és az alapanyagok rétegrendje adja tartósságát, minőségét. A kész terméket egyben szállítják ki a helyszínre és így építik be az előkészített helyszínre.
Tippek a választáshoz
A Dr. Bertényi Uszodatechnika szakértő tanácsai alapján összeszedtük, hogy miket érdemes figyelembe venni a medence kiválasztásánál.
Forma és méret
A méret kiválasztásánál meghatározóak a kijelölt terület adottságai, ezen kívül fontos átgondolni, hogy milyen célra használnánk a medencét: úszás, labdázás, ugrálás, pihenés és üldögélés. Magyarországon a legtöbb magánmedence 6-8 méter hosszúságú, 3-4 méter széles és 1,5 méter mély. A formák tekintetében nagyon széles a skála. A legnépszerűbbek hazánkban a téglalap és szabályos ovális medencék.
Feszített vagy süllyesztett víztükör
A feszített víztükrű medencéknél, a medence teljesen fel van töltve vízzel, vagyis olyan mély a víz, amilyen magas maga a medence. Ez egy költségesebb megoldás és nagyobb gépészeti térre, ezáltal nagyobb területre van szükség a kiépítéséhez.
A süllyesztett víztükrű medencéknél átlagosan 15 centiméterrel van lejjebb a víz a medence pereméhez képest. Ez alapján a leggyakoribb 1,5 méteres mélységnél a valós vízmélység 135 centiméter körül van. Magyarországon a magánmedencék 90 százaléka süllyesztett víztükrű.
Hány hónapot szeretnénk használni?
Legtöbben a 27-28 fokos vízhőmérséklettel szeretnek medencézni a kertben. Egy fűtés nélküli medencét maximum 2-3 hónapig tudunk kényelmesen használni a kiszámíthatatlan nyári időjárás mellett, ezért, ha ennél többször szeretnénk fürdőzni, akkor át kell gondolnunk a fűtés és fedés beszerelésének lehetőségét.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Drága medence = értékes otthon?
Kérdésünkre Benedikt Károly, a Duna House marketing és PR vezetője elmondta, hogy az elmúlt évek eseményei jelentősen átformálták az ingatlanpiaci keresletet. A korábbihoz képest növekedett az igény a természetközeli és a medencés ingatlanok iránt is. Emellett egyre többen költenek saját medence kialakítására is.
A szakértő szerint azért még nem szállt el teljesen a piac, az átlagos vagy jól felszerelt házaknál egyelőre még csak az olcsóbb, könnyebben telepíthető vagy költöztethető fémvázas, merev-, puhafalú medencékkel találkozhatnak a vevők.
Mivel ezeket a medencéket igény esetén el is lehet szállítani, ezért nincs hatásuk az ingatlan eladási árára
-fogalmazott.
Egy prémiumabb kategóriát képvisel és befolyásolhatja az árat, ha a területen épített medence van. Benedikt Károly kiemelte ugyanakkor, hogy ezek a medencék továbbra sem számítanak olyan sokat az árazásnál, mint például a lakóingatlan elhelyezkedése, állapota vagy energetikája.
Hozzáfűzte, hogy az energiaárak emelkedése miatt, viszont sokan most többször átgondolják a medencés ingatlanok vásárlását, hiszen a fűtés, tisztítás, karbantartás költségeivel, könnyedén megugorhatnak a legtakarékosabb orrhon háztartási rezsi költségei is.
Szükségünk van engedélyre?
Ha kijelöltük a megfelelő helyet és kiválasztottuk a formát, típust, akkor valójában csak a család többi tagjától kell engedélyt kérnünk. A jelenleg hatályos jogi szabályozás szerint ugyanis lakossági, magáncélú felhasználás esetén a medencére nem kell építési engedély.
Nagyon fontos ugyanakkor, hogy ez nem azt jelenti, hogy bárki, bármikor és bárhol áshat és építhet. Az építés előtt a helyi önkormányzatnál is érdeklődjünk a Helyi Építési Szabályzat és a Településkép Rendelet részleteiről. Gyakran előfordulnak speciális, helyi szabályozások, korlátozások, amelyekről nem árt időben tudni. Illetve figyelembe kell venni a telekre vonatkozó beépíthetőségi százalékot, mert azt továbbra sem szabad túllépni.
Itt a szezon nagy kérdése: hová és miből mennek nyaralni idén nyáron a magyarok?
Nő a magyarok reálkeresete, több az elkölthető pénzük, de nagy kérdés, hogy mindez lecsapódik-e majd a turizmusban. Habár kifejezetten jó szezonra készül az ágazat, a szezon vége még messze van. Most futó turisztikai kérdőívünkben az utazási szokásaikról kérdezzük az olvasóinkat: mennek-e nyaralni idén, ha igen, hová és mennyi pénzt szánnak rá. Ha van 5 perced, és segítenéd a munkánkat, töltsd ki a Pénzcentrum Nagy Utazáskutatását. Köszönjük!

Újabb budapesti lomtalanítás dátum derült ki: ez a kerület még várhat, csak nyáron viszik el a lomot
Fontos, hogy a nem a megjelölt időpontban történő lomkikészítés közterület-szennyezési szabálysértésnek minősül.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


