Havi 160 ezer forint a közösköltség a luxustársasházban

Pénzcentrum
2011. április 29. 09:02

Az elmúlt tíz évben 10-20 százalékkal nőtt a tartozást felhalmozó társasházak száma. Ez nagymértékben a közösköltség-elmaradások rovására írható. Miközben egyre többen képtelenek előteremteni vagy időben kifizetni az évről évre emelkedő közös tarifát, lehetséges megoldásként már több lakóközösségben is felvetődött a társasházon belüli arányok újragondolása - írja a Népszabadság.

Nem könnyű feladat a társasházon belüli arányok újragondolása. A közös költséget leggyakrabban a lakás nagysága, tehát négyzetmétere vagy tulajdoni hányada alapján határozzák meg. Minél nagyobb valakinek az ingatlana, annál többet fizet, függetlenül a közös helyiségek, például lépcsőház, udvar vagy mondjuk a lift használatának gyakoriságától. Azok, akik saját lakásuk összes rezsiköltségét, tehát a vízdíjat is saját mérő alapján fizetik, nem értik, miért kell nagyobb mértékben hozzájárulniuk az üzemeltetéshez csak azért, mert nagyobb a lakásuk. Ezen kívül az egy lakáson belül élők száma sem lehet meghatározó a közös költség meghatározásánál.

Az jelenlegi rendszer ellenzői szerint a leghelyesebb elosztási arány az lehetne, ha lakószámtól, lakásnagyságtól függetlenül minden háztartás egyenlő arányban járulna hozzá közös költségeikhez. Akár helyes az elképzelésük, akár nem, elképzelésüket szinte alig tudják keresztülverekedni a társasházi közgyűléseken. A rendszer "haszonélvezői", azaz a kisebb lakások tulajdonosai ugyanis nem szavaznak meg egy számukra nyilvánvalóan drágább megoldást.

Jól is van ez így - véli Langer Ivánné, a Magyar Társasházkezelők Országos Szakmai Szövetségének elnöke. Véleménye szerint többféle megoldás létezik, de a leggyakoribb, leginkább elfogadott még mindig a négyzetméteralapú elosztási arány, amellyel nagyjából azonos a tulajdoni hányad szerinti kötelezettség, mivel amúgy túl sok szempontot kellene mérlegelni.

Igen nagy különbségeket lehet felfedezni mind országosan mind a fővárosban az egy négyzetméterre eső költségekben. Nagyjából 150 és 600 forint között mozognak az árak. Természetesen akadnak extrémitások is. Az egyik budapesti luxustársasházban például egy 100 négyzetméteres lakás után több mint 160 ezer forintot kell kifizetni.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

 

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 23. kedd
Béla
17. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem