A Global Property Guide néhány nappal ezelőtt megjelent felméréséből kiderül, hogy jelenleg London a világ legdrágább városa a bérleti díjakat és a vételárakat tekintve is. Egy jó elhelyezkedésű, kitűnő állapotú, 3 szobás használt lakás bérleti díja eléri a havi 1,4 millió forintot.
A csillagos eget súroló bérleti díjak fényében érthető, ha az alacsony jövedelemmel rendelkező fiatal értelmiségiek, akiket munkájuk a fővároshoz köt, alternatív megoldásokat keresnek lakhatási költségeik lejjebb szorítására.
Egy leleményes vállalkozás felfedezte a területben rejlő lehetőséget, és megteremtette a hidat az olcsóbb bérleti díjakra vágyó fiatalok és az üresen álló ingatlanok tulajdonosai között, akik a biztonsági szolgálatnak kifizetett összegeket szeretnék lefaragni. Korábban már szóltunk arról, hogy ez a vállalkozás használaton kívüli ipari ingatlanokat bérel és ad ki elképesztően alacsony bérleti díjért.
A válaszható ingatlanok sora azonban azóta jelentősen bővült, így a fiatalok manapság már néhány hónapra külföldre utazók lakásai, hatalmas vidéki kastélyok és használaton kívüli tűzoltósági épületek közül is választhatnak. Az ingatlanok mindegyike beköltözhető állapotban van, bár némelyikükre ráfér némi takarítás.
A bérleti díjak az ingatlan minőségének függvényében 10 és 70 font (3400 és 24 ezer forint) között változnak hetente. Ennek fejében a beköltözők, bár jól leszabályozott formában, de a lakás minden tartozékát használhatják. A szobák számától függően általában öten lakhatnak egy lakásban, s bár a párok sincsenek kizárva, általában szinglik hajlandóak az ilyen együttélésre.
A szerződés szerint a bentlakók 3 hónapra vehetik igénybe a szolgáltatásokat, tehát leghamarabb a beköltözéstől számított 3,5 hónap múlt kényszeríthetőek arra, hogy tovább álljanak. Az alacsony bérleti díj fejében az "őrök" a házat rendben tartják, és elriasztják a betolakodókat. Egyfajta ingyenes biztonsági szolgálatként vannak jelen.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A bérleti díjon kívül egyéb költség nem terheli a bérlőket, a 10-70 fontig terjedő bérleti díjban a közüzemi számlák és a fizetendő adó is benne van. Ennek fejében a bérlőknek a dohányzásról és a házi bulikról is le kell mondania. Emellett bele kell egyezniük, hogy a közvetítő vállalat munkatársai, akik pótkulccsal rendelkeznek, mint hónapban ellenőrzik az ingatlan állapotát.
A rövid távú lakhatási problémákkal küzdőknek a gondnokság jelent megoldást. Ez a szolgáltatás a néhány hétre elutazókat hozza össze a rövid távon keresőkkel, akik az alacsony bérleti díjért néhány napig, vagy hétig gondot viselnek az ingatlanokra. Ezek általában jobb minőségű ingatlanok, ezért a bérleti díj is magasabb, 10 fontról indulnak éjszakánként.
A túlkínálatos, nyomott bérleti díjakkal rendelkező budapesti bérleti piacon elég szűkös lenne az adott szolgáltatás kereslete, egy-egy nagyobb szobához, ha nem is lakáshoz ugyanis már havi 25-30 ezer forintért hozzájuthatnak azok, akik nem rendelkeznek a teljes lakás kibérléséhez szükséges anyagi feltételekkel.

Kilátástalan helyzetben rengeteg magyar: hiába az Otthon Start, CSOK, nekik sosem lesz saját lakásuk
A GKI friss elemzése szerint a hazai lakásárrobbanás jelentős része az elmúlt két évre koncentrálódott.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


