Naptej teszt 2025: melyik a legjobb naptej 2025-ben, melyik a legjobb naptej gyereknek és a legjobb naptej babáknak? Mi az SPF jelentése, avagy mi a...

Ezt bizony még mindig rengeteg szülő elhibázza: nem is tudják, milyen fontos a gyereknevelésben
Az emberek közel fele nem érzi magát elég magabiztosnak, ha pénzügyi döntésre kerül a sor – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. 2024-es magyarországi felméréséből. Senki nem születik úgy, hogy ért a pénzhez. Abban viszont a pszichológusok és a pénzügyi szakértők is egyetértenek, hogy ha a pénzkezelési tudatosság alapjait már gyermekkorban lefektetjük, rengeteget teszünk annak érdekében, hogy az utánunk érkező generációk kellő határozottsággal navigálhassanak a befektetések és megtakarítások világában, és felelősségteljes pénzügyi döntéseket hozhassanak.
A pénzügyi szolgáltató kutatásából az is kiderült, hogy a megkérdezettek majdnem fele az iskola kötelességének gondolják, hogy megalapozza a későbbi tudatosságot a pénzügyek terén: az emberek 48%-a az oktatás, 33%-uk a pénzintézetek, 29%-uk pedig az állam hatáskörébe helyezné a feladatot, a válaszadók 18%-a pedig úgy vélekedett, kizárólag egyéni felelősségünk, hogy képesek vagyunk-e bánni a pénzzel.
Mindeközben szülőként is számos lehetőségünk van rá, hogy segítsünk gyermekeinknek elsajátítani a pénzügyi tudatosság alapjait, és rávezessük őket arra a nagyon fontos igazságra, hogy a pénz nem valamiféle végtelen erőforrás. Azáltal, hogy hangsúlyt fektetünk az alapvető pénzkezelési ismeretek átadására, nem csupán azt taníthatjuk meg a gyerekeknek, mi az a havi költségvetés vagy hogyan kell spórolni, hanem képessé tehetjük őket arra is, hogy felismerjék a pénz valódi értékét és szerepe a mindennapi életben.
Hány éves korban érdemes a gyerekeknél elkezdeni a pénzügyi tudatosság fejlesztését? És egyáltalán: hogyan beszélgessünk szülőként a pénzről? Összegyűjtöttünk néhány jótanácsot:
A pénzügyi tudatosság kialakítása akár már az óvodai évek alatt is elkezdődhet, játékos formában. A kisgyerekek nagyon szeretnek boltosat játszani, ami remek lehetőség arra, hogy megtanulják a vásárlás és a pénzkezelés alapjait – különösen, ha még játékpénzeket is használunk.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- Ne legyen tabu otthon a pénz, arra viszont figyeljünk, hogy mindig a gyerek életkorának megfelelő módon és részletességgel vezessük be őt az anyagiak világába.
- Ahogy a gyerekek nőnek, érdemes bevonni őket a családi pénzügyekbe is, például azzal, hogy hónapról hónapra velük együtt beszéljük át a vásárlási terveket vagy éppen a havi költségvetést.
- Magyarázzuk el a gyerekeknek, hogy a pénz nem csak úgy egyszerűen megjelenik a bankkártyán. Fontos, hogy megértsék: véges erőforrásról van szó, ezért egyáltalán nem mindegy, miként bánunk vele. Beszélgessünk velük arról, hogy a pénz segíthet nekik elérni a céljaikat, de ha rosszul bánnak vele, akkor könnyen el is veszíthetik.
- A zsebpénz szintén fontos eleme a pénzügyi tudatosság kialakításának. A gyerekek nemcsak a pénz kezelését tanulhatják meg ennek segítségével, hanem azt is, hogyan lehet beosztani a rendelkezésre álló összeget, és miként lehet takarékoskodni.
- Ösztönözzük őket arra, hogy tűzzenek ki hosszú távú célokat, és a zsebpénzük egy közösen meghatározott részét minden hónapban tegyék félre annak érdekében, hogy az aktuális álmuk megvalósulhasson. Ha sikerül elérni a célösszeget, akár valamennyi kamattal is jutalmazhatjuk a kitartásukat.
- Mutassunk jó példát: semmi nincs akkora hatással a gyerekekre, mint a szülői példamutatás. Ne csak beszéljünk a jó pénzügyi gyakorlatokról, hanem a mindennapi döntéseinkben is legyen tetten érhető a pénzügyi tudatosság.
– sorolták a fontosabb tudnivalókat.

Komoly átalakítás a magyar iskolákban: minden állami intézményt érint, erről tudnia kell a szülőknek
Január óta csak központi engedéllyel jelentkezhetnek a pedagógusok iskolaigazgatói képzésre, amely az igazgatói kinevezés előfeltétele.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
Portfolio Gen Z Fest 2025


