A magyar nyugdíjrendszer negyedik pilléreként emlegetett idén január elsejétől lehetséges nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) nyitása, a cél a megtakarítások ösztönzése. A számla kondícióit szigorúan szabályozza a törvény, emellett a NYESZ számos előnnyel rendelkezik, mielőtt azonban meghoznánk befektetési döntéseinket, érdemes számba venni a hátrányokat is.
Mi az a NYESZ?
A NYESZ-ről szóló szabályozás célja az öngondoskodás, ezen belül is a nyugdíjcélú megtakarítások ösztönzése, a nyugdíj-előtakarékoskodók választási lehetőségeinek bővítése, valamint a hazai tőkepiac fejlődési lehetőségeinek bővítése.
A konstrukció leginkább az Amerikában honos Individual Residual Account (IRA) megtakarítási formára hasonlít. Leglényegesebb előnye, hogy az előtakarékoskodó - vagyis az a természetes személy, aki a nyugdíj-előtakarékossági számlák vezetésére a számlavezetővel megállapodást kötött - saját maga választhatja meg, hogy mely értékpapírba - részvény, kötvény vagy befektetési jegy - fektessék jövőbeli nyugdíját.
Nyugdíj-előtakarékossági értékpapírszámla (nyugdíj értékpapírszámla) a tőkepiacokról szóló törvényben szabályozott értékpapírszámlának felel meg, amely a dematerializált értékpapírról és a hozzá kapcsolódó jogokról az értékpapír-tulajdonos javára vezetett nyilvántartás. A nyugdíj-előtakarékossági letéti számla (nyugdíj letéti számla) a nyomdai úton előállított értékpapírok nyilvántartására szolgál. A nyugdíj-előtakarékossági pénzszámlán (nyugdíj pénzszámla) pedig
§ az előtakarékoskodó által befizetett vagy átutalt pénz;
§ a nyugdíj értékpapírszámlán és/vagy a nyugdíj letéti számlán nyilvántartott befektetési eszközök hozama, a befektetési eszközök értékesítéséből származó ellenérték;
§ az előtakarékoskodó másik számlavezetőnél vezetett nyugdíj pénzszámlájáról - a számlavezető által kiadott, az előtakarékoskodó nyugdíj pénzszámlája egyenlegéről kiállított igazolás alapján - érkező átutalás, és
§ az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) által - az előtakarékoskodó javára - átutalt előtakarékossági támogatás kerülhet jóváírásra.
A számla nyitása
NYESZ vezetésére vonatkozó megállapodást a törvény szerint az a természetes személy köthet, aki a számlanyitással egyidejűleg legalább 5 ezer forint befizetést teljesít a nyugdíj pénzszámlára, valamint legalább 3 évvel a nyugdíjazás előtt áll. A számlavezetésre vonatkozó megállapodás kizárólag írásban köthető. Nyugdíj pénzszámla nyitása kizárólag nyugdíj értékpapírszámla és/vagy nyugdíj letéti számla vezetésére vonatkozó megállapodással együtt történhet. Nyugdíj értékpapírszámla és/vagy nyugdíj letéti számla nyitása pedig kizárólag nyugdíj pénzszámla vezetésére vonatkozó megállapodással együtt köthető.
A nyugdíj-előtakarékossági számlák vezetésére vonatkozó megállapodás megkötését megelőzően a befektetési szolgáltató - a tőkepiaci törvény szerinti kötelezettségein felül - tájékoztatást ad az általa kínált befektetési eszközök, befektetési szolgáltatások és kiegészítő befektetési szolgáltatások köréről.
Hol, mennyiért?
Hogy hol nyithatunk nyugdíj-előtakarékossági számlát, arról a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) honlapján tájékozódhatunk, ugyanis ott olvasható a számlavezetésre jogosult hitelintézetek és befektetési vállalkozások listája.
A törvény alapján felszámítható díjak a következők:
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 583 438 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 137 058 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,76%; a Raiffeisen Banknál 7,00%, az Erste Banknál szintúgy 7,00%, az OTP Banknál pedig 8,16%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
§ számlavezetésért előtakarékoskodóként az előtakarékoskodó NYESZ-számláin jóváírt éves átlagos állomány maximum 1 százaléka, de minimum 2 ezer forint díj számítható fel;
§ az adott megbízás alapján végrehajtott ügylet után a számlavezető a bankszámla, az értékpapírszámla és/vagy az értékpapír letéti számla terhére teljesített ügyletek után felszámított díjakkal egyező díjat számíthat fel;
§ minden, a nyugdíj pénzszámlára való befizetést követő első befektetési eszköz vételére vonatkozó ügylet díjmentes.
Hogyan lehet megszüntetni?
Az előtakarékossági-számlák kizárólag írásban mondhatók fel, a számlát felmondhatja a számlavezető és az előtakarékoskodó is. Megszüntetéskor kérhető a számlán jóváírt eszközök
§ másik számlavezető által vezetett nyugdíj-előtakarékossági számlára való transzferálása;
§ az előtakarékoskodó által meghatározott időpontban (de legkésőbb a felmondás után 30 napon belül) történő értékesítése, s ennek kifizetése.
§ Kérhető továbbá a NYESZ-számlák átalakítása ügyfélszámlává, bankszámlává, értékpapírszámlává és/vagy értékpapír letéti számlává, vagy a NYESZ-számlák állományának átvezetése ügyfélszámlára, értékpapírszámlára és/vagy letéti értékpapír letéti számlára.
Előnyök, hátrányok
A NYESZ legtöbbet hirdetett előnye, hogy az előtakarékoskodó maga hozhatja meg befektetési döntéseit részvények, kötvények és befektetési jegyek tekintetében. Ugyanakkor ez egyben hátrány is, mivel a kockázatkezelésben szerepet játszó határidős, illetve opciós ügyletek nem köthetőek. Az előtakarékoskodó csupán a hazai, illetve az Európai Gazdasági Térség (EGT) tagállamaiban kibocsátott értékpapírokra vonatkozó ügyletekre adhat megbízást. A számlákon lévő megtakarítás örökölhető.
A NYESZ nyitásával adókedvezmények is igénybe vehetőek, mégpedig a számlára befizetett összeg 30 százaléka, de legfeljebb 100 ezer forint visszatéríthető (annak, aki 2020. január 1. előtt betölti az öregségi nyugdíjkorhatárt 130 ezer forint). A szeptembertől életbe lépő árfolyamnyereség-adó nem vonatkozik a nyugdíj-előtakarékossági számlára (amennyiben több NYESZ-szel rendelkezik az előtakarékoskodó, abban az esetben csupán egy számla mentesül ez alól az adófizetési kötelezettség alól).
Amennyiben az előtakarékoskodó még azelőtt kíván hozzáférni a számlán lévő összeghez, mielőtt a kifizetés nyugdíjnak minősülne (nyugdíjnak minősül, ha az előtakarékoskodó nyugdíjjogosult, és legalább 3 adóév eltelt a számlanyitás óta)
§ a kifizetés adóévében adókedvezmény nem vehető igénybe;
§ a korábban kapott adókedvezményt, melyet jóváírtak számláján, 20 százalékkal megnövelt mértékben be kell vallania és fizetnie.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
-
Az első nyugdíj jóval alacsonyabb lesz az utolsó fizetésnél
Aki időben elkezd gondoskodni önmagáról, azzal biztosíthatja az időskori megélhetését.
-
Hogyan lehet egyszerre impozáns és hatékony egy otthon? (x)
A 21. század otthona egyszerre kényelmes, lenyűgöző és energiahatékony. De hogyan érjük el, hogy a dizájn, a komfort és az energiaspórolás szempontjai is érvényesüljenek?
-
Ismét a Rossmann lett a Legjobb Munkahely (x)
A Rossmann Magyarország második alkalommal nyerte el a Kincentric által végzett munkavállalói elégedettségi felmérés alapján a Legjobb Munkahely címet.