A Magyar Államkincstár közzétette tájékoztatóját a társadalombiztosítási kifizetőhelyek részére a minimálbér, illetve a garantált bérminimum változásával összefüggésben.
Az Európai Unióban egyedül Bulgáriában kevesebb a minimálbér, mint Magyarországon. Az Eurostat adataiból kiderült, hogy immáron Romániában is több az adható legkevesebb bér, mint nálunk. Ha a mediánkeresettel vetjük össze, akkor a magyar minimálbér kb. 58 százaléka a medián bérnek, ami egyébként nem olyan rossz arány az Unión belül.
2021. január 1-jéig az EU 27 tagállamából 21-ben volt hivatalos minimálbér: csak Dániában, Olaszországban, Cipruson, Ausztriában, Finnországban és Svédországban nincs meghatározva a legkisebb fizetés. Az Eurostat adatai szerint a havi minimálbér 700 euró alatt van a keleti országokban és 1500 euró felett északnyugaton.
Az uniós statisztikai hivatal adatai szerint 2021 januárjában tíz, az EU keleti részén található tagállam minimálbére havonta 700 euró alatt volt: Bulgária (332 euró), Magyarország (442 euró), Románia (458 euró), Lettország (500 euró), Horvátország (563 euró), Csehország (579 euró), Észtország (584 euró), Lengyelország (614 euró), Szlovákia (623 euró) és Litvánia (642 euró).
Ráadásul a magyar minimálbér értékét a gyenge forint is csökkenti. Hiszen az euróárfolyam rengeteg termék és szolgáltatás árára kihatással van, ami külföldről érkezik. Minden olyan termék drágul, amelyért te ugyan forinttal fizetsz a kasszánál, de az eladó más valutában (pl. euróban) vásárolja azt meg külföldről.
Öt másik, főként az EU déli részén található tagállamban a minimálbér 700 euró és 1100 euró között mozgott havonta: Görögországban (758 euró), Portugáliában (776 euró), Máltán (785 euró), Szlovéniában (1024 euró) és Spanyolországban (1108 euró) is ekörül alakult a legkisebb bér.
Hat tagállamban, amelyek mindegyike az EU nyugati és északi részén található, a minimálbér havonta meghaladta az 1500 eurót: Franciaországban (1555 euró), Németországban (1614 euró), Belgiumban (1626 euró), Hollandiában (1685 euró), Írországban (1724 euró) és Luxemburgban (2202 euró) is 1500 eurónál több a legkevesebb bér.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Összehasonlításképpen: az Egyesült Államokban a szövetségi minimálbér 1024 euró volt 2021 januárjában.
Ebben a mutatóban jobban állunk
A minimálbéreket relatív értelemben is meg lehet mérni, azaz a mediánkereset arányában. A négyéves jövedelemszerkezeti felmérés legutóbbi rendelkezésre álló adatai alapján 2018-ban a minimálbérek csak négy tagállamban érték el a medián bruttó havi kereset 60 százalékát: Franciaországban (66%), Portugáliában (64%), Szlovéniában ( 62%) és Románia (61%). Ezektől nincs sokkal elmaradva Magyarország, ahol 58 százalékos volt ez az arány.

Ezzel szemben a minimálbérek a mediánkereset kevesebb mint felét tették ki hat tagállamban: Horvátországban, Csehországban és Lettországban (49%), Spanyolországban (44%), Máltán (43%) és Észtországban (42%).

Súlyos betegség jelei mutatkozhatnak a magyar munkahelyeken: kemény árat fizet, aki nem törődik vele
Az ADHD-ról többet hallani az utóbbi időkben, de azt már kevesebben tudják, hogy a mostani felnőtt generációt is érinti ez a neuropszichiátriai rendellenesség.
Bár a 20 ezer magyar méhész 1,2 millió méhcsaládja évente 25 ezer tonna mézet termel, Magyarországon az egy főre jutó mézfogyasztás mindössze 1 kg/év.
Újabb gasztronómiai témájú sikersztori a Brancsnál: közösségi előfinanszírozásból nyithatja meg főzelékbárját az ötletgazda Szatmári Ferenc, azaz Főzelékes Feri.
Október a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar, azaz az ADHD rendellenesség tudatosításának hónapja, amiben Magyarországon az iskoláskorú gyerekek 8-10 százaléka érintett.
A Pictorial Collective-vel karöltve készítette el az elmúlt egy év leforgása alatt a Petőfi utcák népe című fotósorozatot, aminek kapcsán Stiller Ákossal beszélgettünk
-
Új trendek a csapatépítésben, egyre messzebb utaznak a cégek
A rendezvénypiac aktuális helyzetéről Vígh-Guttmann Barbarát, az Adventor Hotel Kft. értékesítési vezetőjét kérdeztük.
-
Egyre többen keresik a Dunához közeli lakásokat
Elindult az értékesítés a Waterside Residence-nél: a nagyobb alapterület a népszerűbb.
-
Alacsonyabb árak jönnek a nyugdíjasoknak több Lidl-terméknél is
A vevőknek igazolniuk kell az életkorukat is: mutatjuk a részleteket.
-
Töretlen az érdeklődés a babaváró hitel iránt az MBH Banknál (x)
Az idei évben még a megszokott feltételekkel igényelhetik a családalapító házaspárok a kamattámogatott hitelt, jövő évtől azonban változnak a feltételek.
-
Cloud Computing Gyorstalpaló – Bevezetés a SaaS, PaaS és IaaS világába (x)
A technológiai fejlődés révén a felhő mára szinte mindenütt jelen van – még ha nem is vesszük észre.
- Halálra gázolták, miközben megpróbálták ellopni az autóját – videó
- Női kézilabda-vb - Könnyed magyar siker Paraguay ellen a nyitányon
- Férfi kézilabda BL - A Barcelona egy góllal nyert Veszprémben
- Újabb hét embertől vette el a magyar állampolgárságot Novák Katalin
- Német rakéták védik majd a Baltikumot
- Tengerbe lökték a migránsokat az embercsempészek
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


