12 °C Budapest

Óriási tabu dőlt meg: erre senki sem számított a magyar férfiaktól

2016. március 21. 14:00

Nem várt eredményeket hozott egy korábbi cikkünkben feltett szavazás: a többség elképzelhetőnek tartja, hogy az édesapa maradjon otthon a kicsivel GYES-en. Ez már csak azért is meglepő, mert Magyarországon az ilyen esetek egyelőre még ritkaságszámba mennek. Pedig bizonyos helyzetekben anyagilag jobban járhatnak a családok, ha az apa marad otthon.

Meglepő eredményeket hozott egy korábbi cikkünkben feltett szavazás. Arra voltunk kíváncsiak, hogy mennyire tartják a magyarok elképzelhetőnek, hogy az édesapa maradjon otthon a kicsivel GYES-en. A válaszokból kiderült, hogy a túlnyomó többség - a nők 42 százaléka, a férfiaknak pedig 47 százaléka - elképzelhetőnek tartja, és támogatja, hogy az apa maradjon GYES-en a gyerekkel.

Az eredmények azért is meglepőek, mert a magyar családok közül kevés apuka választja a gyermeknevelést a karrier helyett. A legutóbbi adatok szerint a magyar családok kevesebb, mint 10 százaléka él ezzel a lehetőséggel. Ennek egyrészt a társadalmi szerepek berögződése, másrészt a férfiak jellemzően magasabb fizetése az oka.

Van, ahol kötelező az apának is otthon maradni a gyerekkel

Néhány országban előfordul, hogy a gyermek után járó teljes támogatást csak abban az esetben kapja meg a család, ha bizonyos ideig az apa is otthon marad a kicsivel. Emellett a legtöbb helyen a születést követően az apáknak is jár fizetett szabadság. Az OECD adatai alapján például 2015-ben az apáknak járó fizetett szülési szabadság ideje

  • Koreában 53 hét
  • Japánban 52 hét
  • Franciaországban 28 hét
  • Belgiumban 19 hét
  • Svédországban és Norvégiában 10 hét
  • Finnországban, Németországban, Ausztriában 10 hét
  • Lengyelországban, Angliában és Dániában 2 hét
  • Magyarországon (ikrek esetén) és Chilében 1 hét
  • míg Svácban, Amerikában, Írországban és Szlovákiában egy nap sem jár az apukáknak.

Itthon az apák a kicsi születését követően egy gyermek esetén öt, ikrek esetén pedig hét munkanapot vehetnek ki, amit a születéskor, legkésőbb pedig a születést követő második hónap végéig vehetnek igénybe.

Megéri, ha az apa marad otthon?

Azok a férfiak, akik amellett döntenek, hogy munka helyett inkább az apaságra és a gyermeknevelésre koncentrálnak, megtehetik. A munkajog ugyanis mindkét szülőnek engedélyezi a fizetés nélküli szabadságot a gyermek hároméves koráig.

Legtöbbször apaként akkor éri meg GYES-re menni a gyerekkel, ha az apának nincs állása, vagy jóval kevesebbet keres, mint az édesanya.

Emellett a gyermek után járó támogatásokkal a legtöbb esetben az apa is élhet.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Az apukák is igénybe vehetik a GYED-et abban az esetben, ha:

  • a gyermekgondozási díj igénylését megelőzően két éven belül 365 napon át biztosítottak voltak,
  • saját háztartásban nevelik a gyereket.

A GYED mértéke a naptári napi jövedelem 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka. 2016-ban ez maximum 155 400 forintot jelent havonta.

A szülők fizetésének mértékétől függően így érdemes lehet elgondolkodni, hogyan járnak jobban a szülők a GYED igénylésekor. 2016. január 1-jétől ugyanis a szülő a gyermekgondozási díj folyósítása mellett is korlátlan időtartamban végezhet munkát.

Azzal viszont kalkulálni kell, hogy a csecsemőgondozási díjat - ami a naptári napi jövedelem 70 százaléka - bizonyos kivételektől eltekintve csak a szülő nő veheti igénybe.

NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
perfekt  |  2024.04.23 12:25
A "GINOP PLUSZ-3.2.1.-21 III. ütem keretein belül képzési és bértámogatási lehetőségek vehetők igény...
hrdoktor  |  2024.04.23 11:46
Sokan szenvednek kézfájdalmaktól a számítógépes munka következtében, ami helyes egérhasználattal jel...
coachco  |  2024.04.16 16:42
Nekem a csend! A csendre való vágyakozás maga! [...] Bővebben!
laskainelli  |  2024.03.26 12:00
A házasság egy olyan szövetséget jelentene, amelynek mélysége biztonságot és figyelmet biztosít a fe...
vezetoi-coaching  |  2024.02.12 22:30
Gondoltam, ezt elmesélem már. Gyakorlatilag kétszer megnéztem…:-))) Életemben először... Ki tudja, a...
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 23. kedd
Béla
17. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem