Válság idején nő csak igazán az MBA-k iránti érdeklődés! A már hazánkat is elérő pénzügyi válság először a hitelezési folyamatban mutatta ki foga fehérjét, különösen ami az alacsony kamatozású devizahitelekhez történő hozzájutást illeti. Márpedig ez nem csak a lakossági hiteleket, de a vállalatokét is érinti, ami a jövőben bizony gazdasági dekonjunktúrához, munkaerő-piaci túlkínálathoz, és ezen keresztül a bérek csökkenéséhez is vezethet. Lehet, hogy ekkora érdemes inkább a továbbtanulást beidőzíteni?
Nagy-Britanniában, Spanyolországban és még jó néhány országban a korábban prosperáló építőipar igen nehéz helyzetben van, az építészirodák jószerivel már csak a futó projektek befejezésével törődnek, újabbakba már nem igazán kezdnek, hiszen nincs is rájuk megrendelés. Ilyen helyzetben az egyetemek is csak azt tanácsolhatják az építészhallgatóknak, hogy addig húzzák tanulmányi éveiket, amíg tudják, munkát találniuk ugyanis vajmi kevés esélyük van.
Hazánkban ugyan még nem következtek be nagy létszámleépítések, de az idei év első nyolc hónapjában a költségvetési intézményekben közel 4,5%-kal csökkent a foglalkoztatottak létszáma, és a versenyszférában is csak 0,1 százalékkal bővült a foglalkoztatás - a KSH adatai szerint. Emellett a kormány legfrissebb makrogazdasági prognózisa alapján jövőre a GDP a korábbinál várt 3 százalék helyett mindössze 1,2 százalékkal nő majd.
Ilyen körülmények között érdemes lehet talán elgondolkodni azon, hogy kisebb időre otthagyjuk a munkaerőpiacot, és helyette inkább tovább képezzük magunkat, hiszen ilyenkor alacsonyabb a képzések alternatív költsége, vagyis kevesebb fizetésről mondunk le, mintha dübörgő gazdaság idején váltanánk, új kvalitásaink birtokában pedig később többet is kereshetünk majd.
Az Economist is hasonló összefüggést fedezett fel az amerikai egyetemek MBA képzéseire jelentkezettek száma, valamint a GDP növekedési ütem között, vagyis a kettő ellenkező irányban mozog, idén éppen ezért rekord számú jelentkezést fogadtak az intézmények.
Sokan talán azt hiszik, hogy az MBA, vagyis a Masters of Business Administration azok számára jelent megfelelő képzési formát, akik közgazdasági diplomával rendelkeznek, ez azonban téves feltételezés, ugyanis nem az alapdiploma típusától függ, hogy érdemes-e belevágni, hanem az, hogy milyen jellegű munkát végez az illető, aki lehet eredetileg akár jogász, mérnök vagy bölcsész is.
MBA diplomával általában gazdálkodási területen, vezetői pozícióban lehet elhelyezkedni, természetesen a megfelelő szakmai tapasztalat birtokában, és nem feltétlenül azonnal.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Ezek a képzések általában 1-3 évesek, és elméleti képzés helyett inkább vezetői képességek és készségek fejlesztésére helyezik a hangsúlyt, éppen ezért ajánlatosabb olyanok számára, akik már megfelelő szakmai tapasztalattal rendelkeznek, és átlátják egy vállalat különböző szegmenseinek munkáit és azok kapcsolódását. Nem véletlen, hogy a legtöbb MBA képzés esetén alapkövetelmény a néhány éves szakmai tapasztalat.
A tanulmányok végezhetők munka mellett, illetve önállóan, teljes időben, mindkettőnek megvannak azonban az előnyei és a hátrányai is. Előbbi esetén rendkívül megerőltető lehet egy átdolgozott hét után hétvégén még egész napos kurzusokon részt venni, vizsgákra készülni, esettanulmányokat megoldani, ugyanakkor sok vállalat anyagi támogatást nyújt a nem épp olcsó képzési díjakhoz, ami nyomós érv lehet a munkahely megtartása mellett.
Lássuk, itthon milyen MBA képzések közül válogathatunk!
Bár a világ legjobb MBA képzései a Wall Street Journal rangsora szerint zömében az Egyesült Államokban találhatók, az európaiak sem elhanyagolhatók sőt, mivel általában olcsóbbak, rövidebbek és változatosabbak is, mint amerikai megfelelőik, így egyre emelkedik ezek ázsiója is - mint ahogy erről egy tavasszal mi is beszámoltunk.
A Brancs a hazai piacon egyedi koncepciójával és célközönségével gyakorlatilag indulása óta aktív résztvevője a startup világnak.
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
-
Videó: bejutottunk a Telekom irányítási központjába: itt biztosítják, hogy viharban is legyen net
A hét minden napján, a nap 24 órájában felügyelik a Telekom teljes hálózatát és összes szolgáltatását.
-
Winelovers Grand: a borkedvelők paradicsoma (x)
A Winelovers Grand az év első borfesztiválja; Április 1-jén a borok kerülnek a középpontba a Corinthia Budapest impozáns termeiben, és ez nem áprilisi tréfa!
-
Menedzserek a társadalomért - Fókuszban a Jövő! konferencia (x)
MENEDZSERSZÖVETSÉG - HATÉKONY VÁLLALATVEZETÉS a sikeres jövőért!
- Mesut Özil: fogalmam sincs, mi lesz most az életemmel
- Mostantól bárki számára elérhető a kék pipa a Twitteren
- Bendarzsevszkij Anton: Ukrajna tesztterepe lett az új nyugati technológiáknak
- Ha iPhone-nal telefonál, érdekes újítást hallhat
- Komoly figyelmeztetés mindenkinek: jönnek a porviharok!
- Autósok, figyelem: ezekért a különös dolgokért is büntetnek a rendőrök
Fenntartható élelmiszergyártás – Ez a jövő befektetése?
MISKOLC - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!
DEBRECEN - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


