Ezek voltak 2020. 8. hetének legfontosabb cikkei.
A népesség fogy, az adóterhek nőnek... Az elmúlt években egyre emelkedik az illegális foglalkoztatásra irányuló ellenőrzések száma. Ezt a célt szolgálta többek között a tavaly év végén lefolytatott Csillagszóró hadművelet több hatóság együttműködésével és emiatt indulnak a fokozott ellenőrzések az OEP jelentései szerint a járuléktartozással rendelkezők után. A foglalkoztatás részben a már jó ideje tartó ellenőrzéseknek köszönhetően emelkedett 2006-ban, és 2007-ben is egyre kevesebben dolgoztak feketén a felmérések szerint, de úgy túűnik, ez még mindig nem elég...
A GKI Gazdaságkutató Zrt. idei Versenyképességi Évkönyve szerint a munkavállalási korú inaktívak magas aránya és egyre növekvő száma viszont továbbra is komoly terheket ró a gazdaságra, arról nem is beszélve, hogy az általuk be nem fizetett adó- és járulékösszegeket a költségvetés az adózók befizetéseiből tudja pótolni, ezzel nagyobb terhet róva azokra, akik rendszeresen fizetik a kötelezettségeiket.
A munkanélküliek közel fele ugyanis olyan munkanélküli, akik az inaktívak arányát növelik. Ennek köszönhetően a gazdaság versenyképességét kedvezően befolyásolná ha magasabb lenne a legális foglalkoztatás, mivel így többen fizetnék a közterheket, aminek következtében összességében csökkenthetőek lennének az adó- és járulékterhek.
Egyre kevesebben vagyunk...
Az illegális foglalkoztatás mellett azonban problémát jelent az elöregedő és egyre csökkenő számú népesség is, ugyanis ennek a folyamatnak köszönhetően is csökken azoknak a létszáma, akik eltartják az inaktív népességet. Ez viszont nem csak Magyarországon van így, várhatóan 2015-ig folyamatosan szűkülni fog a munkaerőbázis a közép- és kelet-európai országokban.
Az uniós tagállamok közül Írországban tapasztalható a legnagyobb növekedés a népesség számát tekintve, de több másik tagország is növekedésről számolhat be, bár nem akkora mértékben. Számos vizsgált ország viszont annak köszönheti a népesség számának növekedését, hogy nagyon jelentős mértékű a bevándorlás, mint Izraelben és az Amerikai Egyesült Államokban is. A népességcsökkenést Magyarországon is mérsékli a bevándorlás, ami mindaddig fenntartható, amíg a környező országok magyar lakosai vonzónak találják az országba való települést.
A népesség csökkenése Magyarországot várhatóan 2020 után fogja komolyabban érinteni. Ugyan Szlovákiában és Lengyelországban kisebb mértékben csökken a fiatalok száma, az elvándorlás jelentősen súlyosbítja ezt.
Munkaerőpiac
Itthon a rendszerváltás előtt a kapun belüli munkanélküliség volt a "divat", vagyis gyakorlatilag mindenkinek volt munkahelye, még ha munkája nem is. 1989 után viszont folyamatosan csökkenni kezdett a foglalkoztatottak létszáma, miután sorra kezdtek rájönni a vállalatok, hogy nem túl kifizetődő olyan embereket is alkalmazni, akiknek már nem jut munka.
A gazdaság teljesítőképességének emelkedésével ez nagyjából 2000-re stabilizálódott, a munkaórák száma beállt egy elfogadható szintre, a foglalkoztatottság újra nőni kezdett. A munkaképes korúak számának emelkedése annak is köszönhető, hogy 1998-ban emelkedett a nyugdíjkorhatár és az 55-59 évesek aktivitási rátája az 1997-es szintről mostanra közel 50 százalékra emelkedett, ami viszont még mindig alacsony nemzetközi összehasonlításban.
TÍZEZREKET SPÓROLHATSZ BANKVÁLTÁSSAL!
A bankszámla mindennapi életünk része. A munkabér, nyugdíj, ösztöndíj jellemzően bankszámlára érkezik. Segítségével kényelmesen intézhetjük a pénzügyeinket, akár otthonról is. Ahhoz azonban, hogy bankszámlád valóban azt nyújtsa, amire szükséged van, körültekintően kell választanod. Mielőtt kiválasztanád bankszámládat, nézz szét a Pénzcentrum megújult bankszámla kereső kalkulátorában! Állítsd be a személyes preferenciáidat, és versenyeztesd a pénzügyi szolgáltatókat, hiszen a megalapozott döntés a Te érdeked! Egy testre szabott bankszámlával a költségeken is rengeteget spórolhatsz! (x)
A közép- és kelet-európai országokban jóval magasabb az egy fő által ledolgozott órák száma, mint a fejlett országokban, ahol rövidebb a munkaidő, hosszabb a fizetett szabadság, jelentősebb a részmunkaidőben foglalkoztatottak aránya, és kevesebb a túlóra. Lengyelországban, Magyarországon és Csehországban dolgoznak a legtöbb órát egy évben, legalább 20 százalékkal többet, mint Ausztriában. Magyarországon az uniós átlaghoz képest 30 százalékkal, Hollandiához képest, ahol átlagosan a legrövidebb a munkaidő, több mint 40 százalékkal dolgozunk több órát.
A tapasztalatok szerint azokban az országokban, ahol nem jelentős a részmunkaidős foglalkoztatás, a nők foglalkoztatása is alacsonyabb. A részmunkaidőben alkalmazottak aránya meglehetősen tág ha¬tárok között mozog az unióban. Szlovákiában és Magyarországon a legkevésbé elterjedt, és leginkább az Egyesült Királyságra és Hollandiára jellemző.
Hova tart az unió? Egyre többen csak részmunkaidőben tudnak dolgozni...
Siralmas a magyar képzés...
Oktatási rendszerNemzetközi összehasonlításban a magyar oktatási rendszer sok szempontból kedvezőtlen, ugyanis viszonylag alacsonyak az oktatási ráfordítások, és a pedagógusok egy része nem eléggé képzett és nem kellően motivált a GKI felmérése szerint. Ennek köszönhetően a diákok teljesítményét nézve Magyarország elég rosszul áll. Az oktatás színvonala nem fele meg a gazdaság jelenlegi és jövőbeni igényeinek. Nemzetközi összehasonlításban a magyar általános iskolások a szövegértés tekintetében a gyenge középmezőnybe sorolhatóak.
Az oktatási kiadásokat tekintve jelentősen lemarad az ország az egy diákra jutó kiadásokban a közép-európai országokhoz hasonlítva. A legnagyobb lemaradás Szlovéniához képest tapasztalható. Az oktatás alacsony színvonala közvetlen következménye az alacsony ráfordításoknak. Ha ezen nem változtat az ország, akkor minden valószínűség szerint le fog maradni a nemzetközi versenyben, aminek köszönhetően jelentősen romolhat az ország versenyképessége.
A szorongás nem alaptalan, hiszen Magyarország évek óta rosszul szerepel a rákkal kapcsolatos halálozási listákon.
Akár esküvő, akár születésnap, a magyarok imádnak ajándékozni. Ajándékot pedig egyre többen online vásárolnának.
Az alig egy hónapja indult első hazai közösségi piactéren már meg is vannak az első sikeres projektek.
A pénzügyi szakértők most elmondták, milyen tippekkel spórolhatunk.
-
Videó: ennyivel olcsóbb, ha nem a balatoni büfében vásárolsz, hanem a boltban
Megnéztük, milyen árak vannak a parton, és mennyibe kerül egy hamburger, ha magunk készítjük.
-
Hogy lehet bankszámlát nyitni egy szelfivel? Mutatjuk
A Gránit Bank szolgáltatását már több ezer ügyfél vette igénybe.
-
Ez a KKV-k nagy lehetősége: íme 3 érv, hogy kipróbáld a közösségi finanszírozást (x)
Ha érdekel a közösségi finanszírozás, akkor nagy valószínűség szerint ennek fő oka a tőke nem tradícionális módon történő előteremtésének lehetősége.
- Az európai gázkészletek szintje júniusban megközelítette a 60 százalékot
- Keleten tart a kánikula, az ország nyugati felében elviselhetőbb az időjárás
- Orbán Viktor: a haza véd meg minden bajtól és veszélytől
- Két sztár is hiányzik a Fradi BL-selejtezős keretéből
- Rétvári Bence: bármikor lehet igényelni a nyári gyermekétkeztetést
- Behúzták a kéziféket a kínaiak
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


