Egy év alatt 11 százalékkal nőtt azok aránya, akik nehezebb nyugdíjas évekre számítanak, mint amilyen a szüleiknek volt.
A kormányzat pénzügyi gazdálkodásának egészségesebbé tételét nevezte az egyik legfontosabb feladatnak Magyarország tekintetében az OECD most kiadott jelentésében. A gazdaságpolitika hitelességének visszaszerzése érdekében a szervezet különösen fontosnak tartja, hogy a 2005-re kitűzött költségvetési célok teljesüljenek.
Az OECD alapvetően pozitívnak tartja, hogy a növekedés szerkezet az elmúlt időszakban kedvezően változott. A "100 lépés" programja egy új reformkezdeményezés, de két területre több hangsúlyt kell fektetni. Az egyik az euró bevezetéséhez szükséges feltételek teljesítése, a másik a munkaerőpiaci viszonyok javítása.
Az elmúlt időszakban jellemző volt, hogy a gazdaságpolitikai célok nem teljesültek, a kormányzat és a Nemzeti Bank közötti feszültségek kiéleződtek. Ezek az ikerdeficit problémával karöltve a volatilitás növekedését okozták a pénzügyi piacokon, és a reálkonvergenciát is veszélyeztethetik.
Az OECD kritikaként említi az alacsony aktivitási rátát. A szervezet szerint a hazai szociális ellátórendszer jellege olyan, hogy nem ösztönzi a piaci belépést. Az alacsony foglalkoztatás mellett a munkaerő jelentős része nem mobil. A gazdasági szerkezetváltás és a munkaerőpiac átalakítása során a magyar gazdaságnak a magasabb hozzáadott értékű termelés felé kell elmozdulni. Ennek sikeressége nagyban múlik a külföldi vállalatok beruházásain.
A kormányzat pénzügyi gazdálkodásának egészségesebbé tétele, az euró bevezetéséhez szükséges kritériumok teljesítése az egyik legfontosabb feladatnak tekinthető Magyarország esetében. A 2005-ös költségvetési deficitcélok teljesítése különösen fontos a hitelesség visszaszerzése érdekében. A költségvetési tervezés során különösen fontos lenne a konzervatív becslések használata, melyek jobban tükrözik a gazdasági aktivitás reálisan várható alakulását, a kiadási és a bevételi tételeket. A terven felüli bevételeket célszerű lenne adósságcsökkentésre, nem pedig kiadásnövelésre használni. Az OECD azt ajánlja, hogy a középtávú pénzügyi tervezést erősítse a kormányzat.
A jelentés szól az egészségügyi rendszer szükséges átalakításáról. Az OECD szerint a reformoknak koncentráltan kell foglalkozni a redundáns kórházi kapacitások leépítésével, a gyógyszerkiadások sorozatos túllövésének megszüntetésével (támogatási rendszer átalakítása).
JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 1 millió forintot igényelnél, 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 23 029 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 23 274 forintos törlesztőt (THM 14,56%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az inflációs célokat meghatározott, fix számú negyedévre kellene meghatározni. Emellett a Monetáris Tanács személyi változásainál törekedni kell a kevésbé radikális változásokra. A Pénzügyminisztérium ha átláthatóbban és jobban kommunikálná a költségvetési helyzet alakulását, akkor az MNB számára is lehetővé válna, hogy az Inflációs Jelentésben újragondolja a költségvetési prognózisait - véli az OECD.
Az adóterhek csökkentésénél jobban törekedni kellett volna arra, hogy a minimálbér feletti fizetéseknél az adókulcsok mérséklődjenek. Az OECD szerint az előnyugdíjazások rendszerének kialakítása és működése nem indokolt, emiatt azt meg kellene szüntetni. Ehelyett a rendszert a létező társadalmi-gazdasági viszonyokhoz kell igazítani. Az inaktivitás csökkentése érdekében a munkanélkülieket segítő programokat úgy kellene átalakítani, hogy azok elsősorban a viszonylag rövid távon munka nélkül levőket segítsék (ne ösztönözzék a hosszú távú munkanélküliséget). További erőfeszítéseket kell tenni, hogy indokolatlanul ne nőjön a rokkantnyugdíjazás. Az OECD szorgalmazza, hogy a szakoktatást, a felsőoktatást és a kötelező oktatást is nagyobb prioritással kezelje a kormányzat.
Beszámolók szerint az 1-3 éves korosztály 25%-a - tehát minden negyedik gyermek - elutasít valamilyen ételt, és sokuknál óvodás, általános iskolás korban is fennáll még a probléma.
Az egyre népszerűbb finanszírozási forma itthon is gyorsan terjed, egyre többen ismerik és használják.
Bár sokat fejlődött az utóbbi években a hazai startup ökoszisztéma, még egy nagyságrenddel, szinte minden fontos mutatóban le van maradva a régiós élvonaltól.
A 120 fős tulajdonosi közösség mellé most Balogh Petya cége is beszállt a Brancs közösségi finanszírozási platformba.
- Kiszámolták, hány forinttal emelkedhetnek jövőre a nyugdíjak
- Röhejes filmes bakit fedeztek 55 év után az Egri csillagokban
- Csúnyán ráfázott a cikázó fehér skodás az M2-esen - videó
- A külföldi kampánypénzek felhasználása rossz - Nézőpont-felmérés
- Magyarország stratégiai partnerének nevezte Grúziát a honvédelmi miniszter
- Júliusban indul a paksi bővítés előkészítő munkálatainak újabb fázisa - napinfó
Sustainable World 2023
Portfolio Balaton Business Forum 2023
BUDAPEST - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


