És ez nem vicc, valóban kijön a matek!
Kevesen tudják: így lehet kimaxolni a lakásvásárlási támogatásokat
Nincs könnyű dolguk a családoknak, ha a lehető legtöbbet akarják kihozni a számos elemből álló otthonteremtési rendszerből. Bár a legutóbb januárban kibővített program rendkívül népszerű az ügyfelek körében, sokan nincsenek tisztában azzal, hogyan maximalizálhatják a kedvezményeket.
Egy albérletben élő háromtagú család lakásvásárlásra készül. A szülők második gyermeket terveznek, és kiválasztottak egy 35 millió forintért kínált újépítésű ingatlant. Van ötmillió forint megtakarításuk. Szeretnék a lehető legjobban kihasználni az otthonteremtési kedvezményeket.
A rendszer bonyolult, a megoldás egyszerű
Az OTP Bank arra hívja fel a figyelmet, hogy az otthonteremtési program összetettsége miatt már a pénzügyi tervezés elindítása előtt érdemes szakértői segítséget kérni. Első körben azt kell ellenőrizni, hogy a támogatásra pályázók megfelelnek-e a jogszabályokban lefektetett igénylési feltételeknek. Miután ez megtörtént, a második körben azt kell felmérni, hogy milyen konstrukciókat érdemes kiválasztaniuk, szükség esetén összekapcsolniuk terveik megvalósításához.
- vélekedett Kormos Zoltán, az OTP Bank ingatlanhitelezésért felelős vezetője
Babaváró
Kézenfekvő döntés, ha a példában szereplő család igénybe veszi a szabad felhasználású Babaváró kölcsön maximumát, 10 millió forintot, ami meghatározott feltételekkel beszámítható önerőként. Ha ehhez hozzáadjuk a megtakarításukat, 15 millió forinttal a számlájukon vághatnak neki a folytatásnak.
Ez azért fontos, mert a jelenlegi szabályozás szerint a hitel összege nem haladhatja meg a megvásárolni kívánt ingatlan forgalmi értékének 80 százalékát. Ugyanakkor érdemes ezen a ponton figyelmesnek lenni, mert a Babaváró kölcsön 10 millió forintos összegének 25%-át is bele kell számítani a forgalmi érték 80%-ba. A családnál ez nem gond, mert az önerő aránya 40 százalék fölötti. A folytatásban számos lehetőség közül választhatnak.
Így lehet maximalizálni a kedvezményeket
A példában szereplő ügyfelek otthonteremtési kedvezménnyel (CSOK) 2 millió 600 ezer forint támogatással számolhatnak. A CSOK felvételével ráadásul teljesítik az áfa-visszaigénylés feltételét. Az adó kulcsa újépítésű lakóingatlanoknál jelenleg 5 százalék, ami esetükben azt jelenti, hogy további 1 millió 750 ezer forintos támogatást kaphat a család.
A felsorolt, vissza nem térítendő támogatások mellett kedvezményes, 3 százalékos kamatozású CSOK-hitelt is igényelhetnek, amelynél az ő esetükben 10 millió forint a felső határ. Ez az a konstrukció, amelyben meghatározott esetekben a kamattámogatás összege a törlesztés teljes futamideje alatt meghaladhatja a 3 millió forintot.
Ha kell még pénz a lakásvásárláshoz
További könnyítés, hogy a CSOK-ot igénybe vevő ügyfeleknek a lakásvásárlás után nem kell illetéket fizetniük, amelynek mértéke egyébként a vételár 4 százaléka, ebben az esetben 1 millió 400 ezer forint. A számítás eredménye azt mutatja, hogy a példában szereplő családnak a kedvezmények teljes körű kihasználása után is szüksége lenne még további hitelre a kiválasztott lakás megvásárlásához. A tapasztalatok szerint ez nem egyedi, hanem általánosnak mondható élethelyzet, amire van megoldás.
-
Kinek éri meg a CSOK 2021-ben? Mire kell figyelni? (x)
Ebben a cikkben megtudhatod, hogy megéri-e neked ez a támogatás, és felhívjuk a figyelmed a leggyakoribb buktatókra, amire érdemes figyelned.
HR Revolution 2021


