Több tényező egyszerre gyengíti a forintot - mondta el Karvalits Ferenc a Citi befektetői előtt. A jegybank alelnöke szerint a potenciális növekedésünk 0,5 százalék lehet.
Karvalits Ferenc szerint négy oka van a forint december óta tartó gyengülésének. Az egyik a monetáris tanács túlzott mértékű lazításával kapcsolatos várakozás, a másik a cégek év végi mérlegtisztítása, a harmadik a nem konvencionális eszközök alkalmazásával kapcsolatos növekvő aggodalmak, melyeket Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kijelentései tápláltak, végül az idéntől a pénzügyi tranzakciós adó elkerülésére irányuló vállalati erőfeszítések. Utóbbi kapcsán az MNB alelnöke óvatosan fogalmazott, de utalt rá, hogy a multinacionális cégek offshore irányba vihetik a készpénzüket.
Karvalits ugyanakkor a forintot erősítő tényezőkre is felhívta a figyelmet: a magas és növekvő külkereskedelmi többletünkre, a feszes költségvetésre, illetve hogy a hitelleépítési folyamat csökkenti a strukturális keresletet a devizapiacon.
A jegybank alelnöke meglehetősen kilátástalannak ítéli a növekedési helyzetet: a potenciális GDP-növekedés nem haladja meg a 0,5 százalékot. A potenciált gyengítik a vállalatokat sújtó adóintézkedések, a 110 százalékra süllyedő hitel-betét arány tovább folytatódó csökkenése, a gyenge külső kereslet, valamint az, hogy a "hitelkereslet halott", és a pénzügyi közvetítést aláássák a kormány azon erőfeszítése, hogy a lakossági megtakarításokat inflációkövető deviza-állampapírokba terelje.
A monetáris tanács megosztottsága kapcsán Karvalits elmondta, hogy a négy külső tag szerint a gyenge belső kereslet enyhíti az inflációs nyomást, míg a három belső tag szerint a minimálbér emelése és a reálnyugdíjak növekedése miatt ez a hatás kisebb lehet. A jövőt illetően a közgazdász elmondta, hogy február 5-én derülhet ki, ki lesz a következő jegybankelnök. Az IMF/EU-tárgyalások kapcsán kijelentette: a kormány álláspontja pragmatikus, ha a külső környezet nagyon romolna, akkor a megbeszélések folytatódni fognak.


Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Az élelmiszer-infláció letöréséhez nem elég a 6 árharcos multi élelmiszerlánc (x)
Az élelmiszer-inflációban jelenleg gyengülés tapasztalható, amiben a multinacionális élelmiszerláncok árpolitikája is fontos szerepet játszik.
-
Tudatos döntések és kiszámíthatóság (x)
A dm döntési folyamataiban kiemelten fontos szerepe van a fenntarthatóságnak.
-
Hogyan támogatja az innováció a fenntarthatóságot? (x)
A jövő társadalma akkor lesz fenntartható, ha a tudásba fektet
- Magyarországra jött az 1040 méter mélyről kimentett barlangász
- Orral a vízbe gurult egy autó Budapesten
- Őrizetben a Pick Szeged kézilabdacsapat korábbi játékosa
- Füst a szemében - Cseh Tamás emlékest januárban
- Emelkedőben Valter Attila, de lehet-e belőle világsztár?
- Gigantikus összeget kérnek a migránsoktól, hogy ne zárják be őket a táborokba
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


