Donald Trump új vámtarifái olyan távoli területeket is érintenek, amelyeket egy évtizede nem látogatott ember, maximum pingvinek.

Itt a friss jelentés, megvan a hitelminősítő ítélete a magyar gazdaságról: erre kevesen számítottak
Az eddigi negatívról stabilra javította a Magyarország adósbesorolásához tartozó kilátást a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő a péntek este megjelent közleményében. Magyarország hosszú távú devizaadósságának besorolása pedig változatlanul a BBB kategóriában maradt. A kedvező hírre azonnal közleményben reagált a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Pénzügyminisztérium.
Megúszta Magyarország a leminősítést a Fitch Ratingsnél, ugyanis a 2023 januárja óta érvényben lévő negatív volt a kilátást stabilra javította és a BBB kategóriába sorolt minősítés változatlan maradt. Ez azt jelenti, hogy hazánk a Fitchnél is két fokozattal van feljebb, mint a befektetésre nem ajánlott kategória.
Egy kilátásváltoztatás után jellemzően 6-24 hónap után dönt a hitelminősítő, hogy például egy negatív kilátást továbbléptet-e a leminősítés irányába, vagy megszünteti a negatív kilátást és stabilra javítja azt. Mivel a Fitchnél közel 24 hónapja már negatív volt a magyar adósbesorolás kilátása, ezért mindkét forgatókönyv benne volt a levegőben, vagyis a leminősítés és a kilátásjavítás is, éppen ezért valószínű volt, hogy ebbe vagy abba az irányba döntenek. A múlt pénteki Moody's kilátásrontás után mutatkozott esély a Fitch részéről érkező leminősítésre is.
Mit is mond a Fitch?
Közleményében a hitelminősítő kiemeli, hogy enyhült a politikai bizonytalanság. "A költségvetési és monetáris politikák közötti jobb összhang hozzájárult a makrogazdasági egyensúlytalanságok jelentős csökkenéséhez, beleértve az infláció erőteljes csökkenését és a folyó fizetési mérleg többletének visszatérését. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) fenntartotta a szigorú monetáris politikai irányvonalat, míg a kormány lépéseket tett az elsődleges hiány 2023 óta tartó csökkentésére" - értékelték a közelmúlt gazdaságpolitikai folyamatait.
Kiemelik ugyanakkor, hogy
a 2026 tavaszán esedékes általános választások előtt továbbra is bizonytalanság övezi a kormány politikai mixét,
de a Fitch óvatos makrogazdasági és költségvetési előrejelzéseket fogalmaz meg Magyarországot illetően. Ezt arra alapozzák, hogy a kormány a politikai prioritások és a pénzpiaci volatilitással kapcsolatos kockázatok csökkentése között megtalálja az egyensúlyt. Előrejelzésük tartalmazza azt a várakozásukat is, hogy politikai megfontolások továbbra is korlátozni fogják Magyarország teljes körű hozzáférését az uniós forrásokhoz, többek között a 2025-ben szükséges helyreállítási és rugalmassági eszköz reformjainak korlátozott előrehaladása miatt.
Emlékeztet arra is a hitelminősítő indoklása, hogy az MNB fokozatosan kivezette a nem konvencionális politikákat, és 2022 óta viszonylag szigorú monetáris feltételeket tart fenn. "Az irányadó kamatlábat 2024 októberéig összesen 650 bázisponttal 6,5%-ra csökkentette, miközben a kamatcsökkentések üteme 2024 második félévében a romló piaci hangulat miatt lelassult" - írták. A Fitch várakozásai szerint az MNB a nemrég kinevezett Varga Mihály pénzügyminiszter vezetésével - a belföldi árdinamika és a megnövekedett külső bizonytalanság miatt - 25. negyedév után folytatja az óvatos monetáris lazítást, és 2025 végére 5,25%-ra csökkenő irányadó kamatlábat feltételez.
Külön szólnak az infláció mérséklődéséről is. "Az infláció a 2023 januári 26,2%-os csúcsról 2024 októberére 3,4%-ra csökkent, mivel az energia- és élelmiszerár-sokkok hatása mérséklődött, a monetáris politika pedig továbbra is restriktív maradt. A feszes munkaerőpiac és egyes szolgáltatások visszamenőleges átárazása a maginflációt és a szolgáltatási inflációt az irányadó érték felett tartotta. A bevezetett adóváltozások és a várható árfolyamnyomás 2025-ben némileg felfelé nyomhatja az inflációt"- írták a hitelminősítő elemzői. A Fitch előrejelzése szerint az átlagos infláció 2024-ben 3,7% lesz, majd 2026-ban 3,4%-ra csökken.
A Fitch előrejelzése szerint a költségvetési elsődleges egyenleg jelentős javulása - a 2023-as 2%-os GDP-arányos hiányról 2024-ben 0,2%-os többletre - az előrejelzési horizonton keresztül fennmarad. E forgatókönyv szerint
a költségvetési hiány a 2023-as 6,7%-ról 2024-ben 4,8%-ra csökken (szemben a kormány 4,5%-os céljával).
A kamatkiadások várható csökkenése támogatni fogja a költségvetési hiány további csökkenését, jövőre ennek megfelelően 4,2% lehet a GDP-arányos deficit és 2026-ban pedig 3,7% - írták. Emlékezetes, a jövő évi költségvetés 3,7%-os hiánycéllal tervezi elfogadtatni a kormány, a 2026-os évre pedig 2,9%-ot vár. Vagyis a Fitch azzal számol, hogy a kormány mindhárom évben (2024-ben, 2025-ben és 2026-ban) elvéti a jelenleg érvényben lévő hiánycélját.
"A kormány előrejelzéséhez képest valamivel magasabb hiány tükrözi a viszonylag gyengébb gazdasági növekedésre és a kiadások némi növekedésére vonatkozó várakozásunkat a 2026 tavaszán esedékes parlamenti választások előtt" - vetítik előre.
A Fitch hisz a csökkenő magyar adósságpályában is, ami szerinte a kiegyensúlyozott elsődleges pozícióhoz való visszatérésnek és a szilárd nominális GDP-növekedésnek köszönhető. Ugyanakkor várakozása szerint átmenetileg 2024 végére 74,9%-ra emelkedhet idén év végére a GDP-arányos államadósság, a 2023 év végén látott 73,4%-ról. Majd hozzáteszik: a 2026 végi 72,2%-os adósság/GDP érték a járvány előtti szint felett lesz, és az előrejelzett 59,1%-os "BBB" kategóriás minősítéssel rendelkező adósok mediánértékénél magasabb, de arra számítanak, hogy középtávon fokozatos csökkenés valósul meg az adósságban. "Arra számítunk, hogy a kamat/bevétel arány 2024-ben 11,7%-on tetőzik, majd 2026-ra a lakossági értékpapírok átárazódásával és a monetáris lazítással összhangban 8,4%-ra csökken"
A Fitch előrejelzése szerint a folyó fizetési mérleg többlete 2024-ben a GDP 2,2%-ára bővül a 2023-as 0,8%-ról és a 2022-es 8,3%-os hiányról, az áruforgalmi egyenleg javulása miatt. "Az új termelési létesítmények a jövő év második felétől kezdve növelni fogják az exportkapacitást, de ezt részben ellensúlyozni fogja a megnövekedett importtevékenység, ami az importintenzív közvetlen külföldi tőkebefektetések erőteljes beáramlását és a várható gazdasági fellendülést tükrözi" - írta a Fitch. "Várakozásaink szerint az ország folyó fizetési mérleg többlete 2025-2026-ban átlagosan 2% lesz. Úgy látjuk, hogy a tőketöbblet 2024-2026-ban mérséklődik, összhangban a várható uniós források beáramlásával, míg a nettó közvetlen külföldi tőkebefektetések szilárdak maradnak, ami az autó- és akkumulátoriparban tett új kötelezettségvállalásokat tükrözi" - teszik hozzá.
Magyarország besorolásait a "BBB" kategóriájú társaihoz képest erős strukturális mutatók támasztják alá
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- fogalmaznak a Fitch szakemberei, akik szerint Magyarország versenyképes célország a közvetlen külföldi tőkebefektetések számára, különösen az autóipar és az akkumulátorok területén, és az elmúlt években a befektetések táplálták a növekedést. "Ezeket az erősségeket ellensúlyozza a versenytársakhoz képest magas államadósság, az unortodox politikai lépések és a kormányzási mutatók romlása az elmúlt években" - jegyzik meg.
"A magyar gazdaság teljesítménye 2024-ben továbbra is alulteljesített, mivel a beruházások visszaesése tovább mélyült, és a magánfogyasztás csak fokozatosan kezdett helyreállni" - értékelték az idei évet. A Fitch várakozásai szerint a reál-GDP növekedése 2024-ben mindössze 0,4% lesz, majd 2025-ben 2,5%-ra javul. Várakozásaik szerint a magánfogyasztás jövőre gyorsulni fog, tekintettel a megtakarítások magas szintjére és a szilárd reálbér-növekedésre. A beruházási tevékenységnek kedvezhet az erősebb külső kereslet, ami javítja az exportorientált feldolgozóipar kilátásait.
"Az új termelési kapacitások várhatóan 2025 második félévében kezdik meg működésüket, ami fellendíti a magyar exportteljesítményt. Úgy látjuk, hogy a GDP növekedése a beruházások és az export javulásának köszönhetően 2026-ra 3,5%-ra gyorsul. A Németországgal folytatott kereskedelemnek és az autóipari ágazatnak való nagyfokú kitettség miatt Magyarország sérülékenyebb a német gazdaság esetlegesen elhúzódó stagnálásával és az USA esetleges magasabb importvámjaival szemben - mutatnak rá lényeges kockázatokra a Fitch szakértői.
Azt is megemlítik, hogy a kormányzati beavatkozások ellenére stabil a magyar bankszektor. "A magyar bankrendszer továbbra is stabil, amit a magas átlagos tőkemegfelelési mutató (a teljes tőkemegfelelési mutató 24. negyedév végén 20,6% volt) és a likviditási pufferek támasztanak alá. A rendkívüli kormányzati politikai intézkedések és kamatcsökkentések ellenére a szektor jövedelmezősége 2024-ben erős maradt. Az eszközminőség ellenállóbbnak bizonyult a gyenge gazdasági tevékenységgel szemben, a nemteljesítő hitelek aránya 2,4%-ra javult az idei harmadik negyedév végén. A meglévő adók emelése és egy új illeték bevezetése további költségeket fog okozni a bankok számára, de ezek pénzügyileg kezelhetőnek tűnnek" - értékelték.
Külön szól a Fitch elemzése a 2026-os parlamenti választásokról. "Mivel a Magyar Péter által vezetett Tisza Párt közel 30%-os támogatottsággal a második helyen végzett a 2024-es európai parlamenti választásokon, tovább növelte népszerűségét. Az ellenzék számára az a kihívás, hogy a jelenlegi pozitív lendületet szilárd szervezeti struktúrává és koherens politikai javaslatokká alakítsa át a 2026 tavaszán esedékes parlamenti választások előtt" - fogalmaztak.
Mikor jöhet további javítás vagy rontás a Fitchtől?
Szokás szerint a hitelminősítő közleményének végén megtalálhatjuk azokat a szempontokat, amelyek alapján leminősítést, vagy éppen felminősítést kaphat Magyarország.
Ezek azok a tényezők a Fitch szerint, amelyek egyenként vagy együttesen negatív minősítési intézkedést/leminősítést eredményezhetnek:
- A szakpolitikák romlása, amely makrogazdasági egyensúlytalanságok kialakulásához vezet és/vagy aláássa a befektetői bizalmat.
- Tartósan lazább költségvetési irányvonal, amely az államadósság/GDP arányt növekvő pályára állítja.
Ezek pedig azok a tényezők, amelyek külön-külön vagy együttesen pozitív minősítési intézkedést/felminősítést eredményezhetnek:
- Az államadósság/ GDP szintjének tartós csökkenése, amely ezáltal közelebb kerül a hasonló országok átlagához.
- Stabil és fenntartható középtávú növekedés, amelyet a javuló intézményi környezet és a kiszámítható politikai döntéshozatal segít, makrogazdasági egyensúlyhiány, például nagy folyó fizetési mérleghiány vagy tartósan magas infláció kialakulása nélkül.
Mit mond az NGM és a PM?
"Az elmúlt hetekben mindhárom nagy hitelminősítő vizsgálta Magyarországot: a Standard&Poor’s megerősítette hazánk befektetésre ajánlott besorolását stabil kilátással. A Moody’s is helybenhagyta a besorolást, a kilátást stabilról negatívra változtatta, míg a Fitch Ratings negatívról stabilra javította a magyar gazdaságra vonatkozó értékelését" - kommentálta az eddigieket Varga Mihály pénzügyminiszter egy friss péntek esti videójában. A PM közleménye szerint a Fitch hitelminősítő pozitívumként emeli ki a magyar gazdaság stabilitását, az infláció erőteljes csökkentését és a beruházások növekedését. A szakértők gyorsuló gazdasági növekedésre és csökkenő költségvetési hiányra számítanak a következő években. "Csak az idei évben 12 alkalommal vizsgálták a hitelminősítők Magyarországot, és a külső körülmények romlása ellenére minden alkalommal befektetésre ajánlott kategóriában tartották hazánkat" - emelte ki Varga Mihály.
Pozitív megerősítés – a Fitch Ratings változatlanul befektetésre ajánlja Magyarországot, a kilátást pedig stabilra javított címmel adta ki tájékoztatását a Nemzetgazdasági Minisztérium. "A Fitch Ratings mai minősítésében változatlanul befektetésre ajánlja hazánkat, a kilátást pedig stabilra javította, azaz Magyarország pozitív visszaigazolást kapott a hitelminősítőtől. A Moody’s múltheti és a Standard and Poor’s októberi megerősítő minősítésével, a három legnagyobb hitelminősítő továbbra is egyöntetűen befektetésre ajánlja hazánkat, ami a töretlen bizalmat tükrözi. A Fitch döntése is rámutat, hogy a magyar gazdaság alapvető fundamentumai stabilak" - írta az NGM.
Azt is kiemelték, hogy hazánk megítélése a nemzetközi pénzpiacokon kedvező, a magyar állampapírok népszerűsége töretlen. "A kormány megteremtette a költségvetés és a növekedés egyensúlyát. Magyarország finanszírozási helyzete stabil, miközben a kormány elkötelezett a szigorú költségvetési gazdálkodás, a hiány és az államadósság csökkentése mellett. A 2025-ös békeköltségvetés a tartós konjunktúra alapjainak lefektetésével hozzájárul, hogy a magyar gazdaság visszatérjen a fenntartható és magas ütemű növekedési pályára. Ezt az irányt erősíti meg a Fitch pozitív minősítése" - vélekedett az NGM.
Ezzel lezárult az idei hitelminősítői felülvizsgálat-sorozat
A legnagyobb befektetők és piaci szereplők három nagy nemzetközi hitelminősítő véleményére figyelnek (igaz, az elmúlt években, évtizedekben jelentőségük megkopott a pénzügyi válság után), ez pedig nem más, mint a Fitch Ratings, a Standard and Poor's és a Moody's Investors Service. Idén mindhárom nagy hitelminősítő kétszer mondott véleményt a magyar adósbesorolásról, melynek mérlege egy kilátásrontás és egy kilátásjavítás.

Elképesztő, ami most történik a lakáshitelekkel: ritkán látni ekkora eladósodási kedvet egy év alatt
Februárban némileg csökkent az újonnan kihelyezett lakáshitelek szerződéses összege.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


