5 °C Budapest

Mielőtt nyaralni mész, ezt fontold meg!

Pénzcentrum
2006. június 2. 12:30

Eljött a nyár, legalábbis a naptár szerint, de egyelőre a hőmérő higanyszála még nem ezt mutatja. Ettől függetlenül turisták hada lepi el országunkat és hazánk fiainak nagy része is már a külföldi, hosszabb-rövidebb kiruccanását tervezgeti. Ilyenkor mindenkiben felmerül a kérdés: mikor és hol váltsanak pénzt. Szétnéztünk a főváros kedvelt pontjain, valamint az ország néhány "szegletében" és feltérképeztük mi, hol, mennyi. Lássuk!

Eljött a nyár, legalábbis a naptár szerint, de egyelőre a hőmérő higanyszála még nem ezt mutatja. Ettől függetlenül turisták hada lepi el országunkat és hazánk fiainak nagy része is már a külföldi, hosszabb-rövidebb kiruccanását tervezgeti. Ilyenkor mindenkiben felmerül a kérdés: mikor és hol váltsanak pénzt. Szétnéztünk a főváros kedvelt pontjain, valamint az ország néhány "szegletében" és feltérképeztük mi, hol, mennyi. Lássuk!

Fővárosi szemlénk során egy külső kerületet, egy pályaudvart, egy bevásárlóközpontot és néhány forgalmas, a külföldiek által kedvelt helyet kerestünk fel. Vidéki körképünkbe két nagyváros, egy "fürdőparadicsom", egy határátkelőhely és egy "keleti kapu" került. Mindenhol a népszerű valuták eladási és vételi árfolyama felöl érdeklődtünk. A mintákat mindenhol ugyanazon a napon vettük. Miután végeztünk a gyűjtéssel a következő táblázatot kaptuk:


Piros színnel bejelöltük azokat a lehetőségeket ahol számunkra a legkedvezőbb árfolyamot kínálják (legdrágábban tudunk eladni, illetve a legolcsóbban tudunk vásárolni). Eurót legolcsóbban a fővárosban és Letenyén szerezhetünk be - igaz itt adják érte a legkevesebbet is - míg legdrágábban Békéscsabán veszik meg tőlünk. Legdrágábban Miskolcon vásárolhatunk eurót és dollárt is, míg a horvátok fizetőeszközét az ÁRKÁD bevásárlóközpontban "mérik" borsos áron.

Ha dollárt szeretnénk eladni akkor Békéscsabán és Hajdúszoboszlón tudjuk számunkra legkedvezőbben megtenni, míg a vásárláshoz Letenye a legalkalmasabb hely. A turisták egyik kedvelt helye, a Batthyány tér, viszont elég rossz pozícióban van, legalábbis ami az árfolyamokat illeti. A dollár szempontjából, Ugyanis itt a legrosszabb mind a vételi, mind pedig az eladási oldal.

A horvát kunát Letenyén veszik a legolcsóbban ,ez érthető is hiszen mindenki ott akar megszabadulni a nyaralásból megmaradt valutájától, míg a legmagasabb árat az Árkádban adják érte, pont ott ahol a legtöbbet kell fizetni, ha vásárolni akarunk.

A következő táblázatban azt vizsgálhatjuk meg, hogy hol mennyi az eladási és a vételi ár közötti különbség (marzs), azaz mennyit lehet keresni különböző valuták átváltásán.


Láthatjuk, hogy a legnagyobb különbség a két árfolyam között a kuna esetében van. Itt átlagosan 7-8 százalék között van a marzs - ez elsősorban a szezonnak köszönhető - de a határátkelőnél és a főváros egyik külső kerületében ez 11 százalékra ugrott fel.

A dollár esetében a legnagyobb különbség a már előbb említett Batthyány téren van, míg a legkisebb marzzsal Letenyén és Békéscsabán találkoztunk (valószínűleg itt nem annyira keresett ez a valuta). Euró esetében az átlagos 3-4 százalékos marzstól csak a IV. Kerületben és Békéscsabán tértek el, mindkét esetben 2 százalékra csökkent a különbség.

Eddig tartott valuta-körképünk, a nyár folyamán még többször megvizsgáljuk, hogy változott-e valamit a helyzet, illetve más helyszíneken is körülnézünk.
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. december 9. 17:27
December 10-én, a Bajnokok Ligája (BL) utolsó 2025-ös játéknapján visszatér egy új évaddal a Mesél a...
Bankmonitor  |  2025. december 9. 15:02
159,6 milliárd forint tartozása volt a magyaroknak a hitelkártyájukon októberben. Nyolc éve nem volt...
Holdblog  |  2025. december 9. 11:00
Rendhagyó adásunkban Radnai Károllyal rakjuk rendbe az adózást, meg a filmipart. Előtte meg ketten a...
MNB Intézet  |  2025. december 5. 09:56
A nagy termelékenységi különbségek egyebek mellett a munkaerőpiac meritokráciájából és a menedzsment...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. december 10. szerda
Judit
50. hét
December 10.
Az emberi jogok napja
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?