Ezek voltak március utolsó egész hetének legfontosabb, legérdekesebb, na meg legolvasottabb hírei a Pénzcentrumon.

Rengetegen vásárolnak az utolsó pillanatban ajándékot: így elkerülhetik a stresszt, sorban állást?
A felnőttek harmada az utolsó hetekre, napokra hagyja az ajándékok vásárlását, és a háztartások majdnem egyharmadában a nőkre hárulnak az ünnepi teendők – többek között ez is kiderül egy friss, reprezentatív felmérésből, amelyben arra voltak kíváncsiak, mennyire tervezetten, szervezetten készülnek a háztartások a karácsonyra.
A karácsony előtti időszak nem csak az örömteli készülődésről szól: ilyenkor sokan érezhetik úgy, hogy összecsapnak a fejük felett a hullámok, mert az ünnepi készülődés teendőire nem jut elég idő. A CIB Bank karácsonyi felmérésében arra kereste a választ, hogy mennyire tudatosan készül a lakosság az év legnagyobb családi ünnepére.
Az egyik legjellemzőbb, előre látható stresszforrást az jelentheti, ha kevés idő jut az ajándékok beszerzésére. Ennek ellenére a felmérésből az derült ki: csak az ajándékozók kevesebb mint ötödére jellemző, hogy egész évben kihasználják az adódó lehetőségeket a beszerzésre; a vásárlást a legtöbben október-novemberben kezdik (46%), bő harmaduk (35%) pedig az utolsó hetekre, illetve pillanatokra hagyja azt.

Az idegeskedés kötődhet a megnövekedett kiadásokhoz is
A felnőtt lakosság alig több mint egyharmada (36%) készít költségvetést a karácsonyhoz kötődően (közülük is csak 11%-ra jellemző, hogy ragaszkodik is ehhez a tervhez, a többiek túllépik a keretet vagy nem mindenben követik az eredetileg eltervezetteket). A nők gyakrabban készítenek karácsonyi költségvetést, a fiatalokra pedig átlag feletti arányban jellemző, hogy szigorú pénzügyi tervvel indulnak neki az ünnepeknek (14%) és be is tartják azt. Az idősek viszont inkább csak vázlatosan terveznek, vagy nem tartják be szigorúan, amit előzetesen elhatároztak.
Az ünnepek előtti időszakban fokozottabban jellemző túlterheltségnek az is oka lehet, ha a teendők nem oszlanak el arányosan. Bár a felmérés adatai szerint a családok nagyobbik részében (57%) a családtagok közösen vesznek részt az ünnep előkészítésében, de még így is sok családban nagyobb a teher a nőkön, mint a férfiakon. Ennek pontos mértékét nehéz meghatározni, mert a nők között, akik azt válaszolták, hogy egyedül ők végzik a karácsonyi feladatokat, egyedülállók is lehetnek. Ám ha ettől eltekintünk, akkor akár a 28%-ot is elérheti azon családok aránya, ahol inkább a nőkre helyez terheket a karácsonyi készülődés: 18% válaszolta azt, hogy a család nőtagjára hárulnak ilyenkor a tennivalók, és további 10% női válaszadó nyilatkozta, hogy minden munka neki jut.

Tízből négy fő jótékonykodik karácsonykor
A tudatos készülődésnek része lehet az is, hogy nemcsak a szűk környezetünknek szeretnénk örömet okozni. Ezért a felmérésben arra is rákérdeztek, része-e az ünnepnek a családi körön kívüliek segítése, a jótékonykodás. Kiderült, hogy kisebbségben vannak (39%), akiknek a karácsonyhoz a jótékonykodás is hozzátartozik. Közülük legtöbben valamilyen szervezetnek adományoznak (a teljes lakosság negyede), minden tizedik fő a közelében élő rászorulóknak segít ilyenkor, 4% pedig önkéntes munkát vállal az ünnepek időszakában.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az eredmények szerint a nők jelentősen magasabb arányban jótékonykodnak, mint a férfiak (45% a 31%-kal szemben. Érdekesség, hogy a közhiedelemmel ellenétben a környezetükben élő rászorulókra nem a legkisebb településeken figyelnek oda leginkább, hanem a kisebb városokban (15%).
Mint az élet legtöbb területén, a karácsonyi készülődés idején is segíthet az idegeskedés, a stressz csökkentésében, ha előrelátók vagyunk: terveket készítünk, felkészülünk a teendőkre és a kiadásokra
– hívja fel a figyelmet Vasas Norbert, a CIB Bank megtakarítási termékekért és szolgáltatásokért felelős vezetője.

Bármelyik magyar fiókjában ott lapulhatnak ezek a régi telefonok: több százezer forintot is érhetnek
A régi mobiltelefonok és tárcsás vezetékes készülékek is egyre keresettebbek manapság: a legtöbben nosztalgiából vagy a digitális detox miatt választják őket.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
A SPAR Magyarország a kiemelkedő minőség elkötelezettje (x)
A SPAR Magyarország 6 terméke már viseli a KMÉ-védjegyet, amely a minőség és a fogyasztói bizalom garanciája az élelmiszerpiacon.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


