A víz drága kincs. Már most is akár 100 ezer forintot is el lehet költeni egy palack különleges ásványvízre, de a csapvíz egyelőre bárki számára megfizethető. Még úgy is, hogy egy nemzetközi felmérés szerint Budapest a vízdíjak tekintetében a második legdrágább a világon. Az árak azonban a fogyó készletek és a dráguló ivóvíz előállítási és szennyvízkezelési költségek miatt a jövőben folyamatosan nőni fognak.
Bejárta a világsajtót egy ausztrál étterem esete. A Marque nevű vendéglátóipari egység tulajdonosa, Mark Best környezetvédelmi megfontolásból úgy döntött, hogy az átszámítva 2 ezer forintba kerülő fél literes ásványvíz helyett tisztított csapvizet kínál vendégeinek ezer forintnak megfelelő ausztrál dollárért.
Csakhogy lehet ennél jóval több pénzért is oltani a szomjunkat. Azokat az ásványvizeket most ne vegyük számba, amelyek különleges csomagolásban kerülnek a fogyasztók elé. A Bling H2O 750 milliliteres Swarowski kristályokkal díszített üvege ugyan 12-20 ezer forintba kerül, de a beletöltött vízben semmi különleges nincsen.
Más megítélés alá esnek azok a vizek, amelyek nehezen megközelíthető helyekről vulkánok közeléből, a tenger mélyéről vagy a gleccserekből származnak. Közülük is kiemelkedik a világ legdrágább ásványvizének tartott Kona Nigari. A hozzá szükséges vizet Hawaii közelében az óceánból, 600 méter mélyről emelik ki. A vízből kivonják a sót, tisztítják, majd palackozzák. Magában a víz nem iható, fogyasztás előtt desztillált vízzel kell higítani, mégis egy gallon (3,7 liter) 344 ezer forintba kerül belőle. Jóval olcsóbb a 10 Thousand BC fantázianevű termék, amely a kaliforniai Hat Mountain gleccser 10 ezer éves jegéből készül. Egy liter ebből a vízből 5-6 ezer forintba kerül.
A magyar fővárosban élők nem is gondolnák, hogy micsoda "kincset" töltenek a poharukba nap, mint nap. Egy tavaly év végén napvilágot látott, a világ nagyvárosainak vízdíjait vizsgáló NatGeo felmérés szerint a világ legdrágább vízdíját Koppenhága lakói fizetik, köbméterenként 3,4 USA dollárt. A második legdrágább város viszont Budapest, ahol 2,8 dollár egy köbméternyi ivóvíz. A víz nálunk drágább, mint Berlinben, vagy New Yorkban. Elgondolkodtató, hogy Pekingben csak 2 centet, Rómában fél dollárt, Kairóban pedig 0,03 centet kérnek egy köbméter vízért.
JÓL JÖNNE 2 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 millió forintot igényelnél, 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 42 034 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 9,96%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 42 083 forintos törlesztőt (THM 10,01%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Egy biztos: a víz csak egyre drágább lesz a jövőben. Nem csak azért, mert egyre fogy a Föld ivóvízkészlete, hanem mert az iható víz előállításához szükséges költségek is rohamosan nőnek. A csapvizet ugyanis az ásványvízzel ellentétben előállítják és kezelik, majd utána juttatják el a fogyasztókhoz. Külön gondot jelent, hogy a meglévő vízkészletek is egyre rosszabb minőségűek, emiatt a tisztításra és a szennyvíz kezelése is egyre drágább lesz.
Szinte semmi sem fejleszti olyan gyorsan és hatékonyan a legkisebbek agyát, mint a társasjáték.
Drágulnak az ingatlanok, emelkednek a hitelkamatok: ez pedig szinte egyenes út a lakhatási válsághoz. Nálunk is működhet az, ahogy az USA-ban megoldották?
A Kickstarternek és az Indiegogonak hála a közösségi finanszírozási forma évek óta világszerte népszerű és most megérkezett Magyarországra is, a Brancs formájában
Sokan alábecsülik, mennyire lényeges alaposan átgondolni, milyen vállalkozási és azzal együtt adózási formát válasszanak induló cégük számára.
- Kirobbant a nagy vita Ausztriában a semlegesség mítoszáról
- Nagy István meghallgatása - Élelmiszerválságra készülünk
- Meghallgatás - Lázár János: minisztériumom új sebességbe kapcsolja az országépítést
- Varga Zsolt a szívműtétje után ért fel a bajnoki dobogó tetejére
- Félmillió indiai menekül árvizek miatt, a fővárosban pedig a hőség fojtogat
- Václav Klaus: a barikád ugyanazon oldalán vagyunk Orbán Viktorral
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


