Shopping cart, trolley

Rengeteg magyarnak csökkent a fizetése az elmúlt években: egyre csak sodródnak a tönk szélére

2025. június 12. 16:15

Tombolt az infláció az elmúlt években: 2022-ben és 2023-ban brutális áremelkedéssel találkozhattak a magyarok. Ugyanakkor a béremelkedési adatokra tekintve azért sokan megnyugodhattak, az átlagos fizetésemelkedés ugyanis már újra lehagyta az inflációt. A helyzet azonban nem ilyen egyszerű, az elkölthető jövedelem ugyanis nem minden családnál haladta meg az infláció mértékét - írja elemzésében a Bankmonitor.

Az elemzés szerint az infláció kegyetlenül lecsapott ebben az évtizedben hazánkban, az élet számos területén komoly áremelkedéssel szembesülhettek a magyar családok.

Az éves áremelkedés alakulása az elmúlt időszakban:

  • A 2022-es éves átlagos áremelkedés mértéke 14,5% volt.
  • A 2023-as éves infláció nagysága 17,6% volt.
  • A 2024-es éves átlagos drágulás mértéke 3,7% volt.
  • 2025. május végéig idén átlagosan 2,6 százalékkal emelkedtek az árak.

Ez összességében 43,3 százalékos áremelkedést jelent, ennyivel kell többet fizetni egy átlagos fogyasztói kosárért jelenleg, mint 2022. év elején.

Hozzátették, hogy ez komoly áremelkedés, de nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy a fizetések is érdemben emelkedtek ezen időszak alatt. A KSH adatai alapján 2022. januárjában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó mediánbére 359 311 forint volt. 2025. márciusában ugyanez az összeg már bruttó 550 000 forint volt. Vagyis ezen időszak alatt a mediánbér 53,1 százalékot emelkedett.

A mediánbér az a fizetés, amelynél a munkavállalók fele többet, míg másik fele kevesebbet keres. Vagyis ténylegesen jól tükrözheti egy átlagos helyzetben lévő magyar fizetését. Márpedig ez a jövedelmi forma valóban érdemben, az inflációt meghaladó mértékben emelkedett. Igen ám, de a bruttó bér és a családok nettó bevétele között vannak más módosító tényezők, amik érdemben árnyalhatják a képet.

Az elkölthető jövedelem kisebb mértékben emelkedhetett

Még az alkalmazottak esetében is igaz az, hogy a háztartás elkölthető jövedelme nem csak a bruttó béren múlik. Nagyon lényeges ebből a szempontból a családi pótlék összege és a családi adókedvezmény összegének alakulása. A Bankmonitor szakértői három példán keresztül mutatják be a különböző családok élethelyzetének változását. Abból indultak ki a szakértők, hogy az alkalmazotti fizetésen és családi pótlékon kívül más bevételi forrása nem volt a családoknak.

Átlagos négyfős magyar család

A példában egy négyfős családban – két gyermek és két felnőtt – a felnőttek a mediánbérnek megfelelő fizetést kapnak. A márciusi KSH adatok alapján a bruttó mediánbér 550 ezer forint. A család teljes jövedelme jelenleg az adókedvezménnyel és családi pótlékkal együtt nettó 798 100 forint.

2022. év elején a két kereső az akkori mediánbérnek megfelelő fizetéssel, azaz fejenként 359 311 forinttal rendelkezett. A család nettó jövedelme akkor 544 482 forint volt.

Azaz összességében 46,6 százalékkal emelkedett a kérdéses család jövedelme. Ez meghaladja az adott időszakra érvénes inflációt, ugyanakkor elmarad a bruttó mediánbér emelkedésétől. De miért nem nőtt a család jövedelme a bruttó mediánbérnek megfelelően? Alapvetően a kedvezmény nélküli nettó bér a bruttó fizetés emelkedésének megfelelően nőtt, de az erre rárakódó családi pótlék és családi adókedvezmény nem változott, ami „visszahúzta” az elkölthető jövedelem emelkedésének a mértékét.

Két gyermekét egyedül nevelő édesanya

Ebben a példában egy a két gyermekét egyedül nevelő édesanya helyzete lett megvizsgálva. Az anya jövedelme a mediánbérnek megfelelő, márciusban bruttó 550 ezer forint volt. Ez nettó 435 350 forintnak felel meg.

A 2022. év eleji bruttó mediánbér alapján a család nettó bevétele 308 541 forint volt. Vagyis a jövedelem a kérdéses időszakban 41,1 százalékkal emelkedett.

Vagyis a példában szereplő egyedülálló kétgyermekes anyuka a bruttó bérének érdemi emelkedése ellenére is rosszabb helyzetben van. Hiszen jövedelmének növekedése elmaradt az inflációtól.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Háromgyermekes nagycsalád

Végezetül egy öt fős család – három gyermek és két felnőtt – helyzetét vizsgálták meg a szakértők. A felnőttek a mediánbérnek megfelelő fizetéssel, azaz fejenként bruttó 550 ezer forinttal rendelkeznek. A család jelenlegi jövedelme 878 500 forint.

2022. januárjában a bruttó mediánbér 359 311 forint volt. Ha a pár mindkét tagja ekkora fizetéssel rendelkezett, akkor havonta nettó 624 882 forint elkölthető jövedelemmel rendelkeztek. Vagy bő 3 év alatt 40,6 százalékkal emelkedett a fizetésük.

Ez azt jelenti, hogy a kérdéses nagycsalád elkölthető jövedelmének a vásárlóértéke is csökkent 2022. év eleje óta a magas infláció miatt.

A családi adókedvezmény emelkedése helyrebillentheti a helyzetet

A családi adókedvezmény és a családi pótlék összege nem emelkedett az elmúlt időszakban. Éppen ezért jellemzően a több gyermeket nevelők helyzete romlott, azaz elkölthető jövedelmük vásárlóértéke csökkent.

Arról azonban nem szabad megfeledkezni, hogy ezen családok jövedelme pont ezen kedvezmények, támogatások miatt amúgy is magasabb volt, mint az egyedülállóké, gyermeket nem nevelő pároké - teszi hozzá a Bankmonitor.

Azt fontos kihangsúlyozni, hogy az elkövetkező időszakban a családok számos új kedvezményben részesülnek, illetve a meglévő elemek összege is emelkedik. Az egyik első lépés e tekintetben a családi adókedvezmény összegének 50 százalékos emelése, melyre július elején kerül sor.

Így kalkulálva a három család jövedelme az alábbiaknak megfelelően alakul (azt feltételezve, hogy minden más tényező változatlan):

  1. Az átlagos négyfős magyar család nettó fizetése havi 20 ezer forinttal emelkedik, az elkölthető nettó jövedelem így havi 818 100 forint lenne, ami a 2022. januári állapothoz képest 50,3 százalékos emelkedést jelent.
  2. A két gyermekét egyedül nevelő édesanya nettó fizetése is 20 ezer forinttal emelkedik, így nettó elkölthető jövedelme havi 455 350 forint lenne. Ez bő 3 év alatt 47,6 százalékos emelkedést jelent.
  3. A háromgyermekes nagycsalád nettó fizetése pedig 49 500 forinttal emelkedne, így a havonta elkölthető nettó bevételük elérné a 928 000 forintot. Ez 2022. év elejéhez képest 48,5 százalékos emelkedést jelentene.

Vagyis az újonnan bejelentett, induló kedvezmények közül már a családi adókedvezmény 50 százalékos emelkedése is elég ahhoz, hogy a kérdéses családok ténylegesen elkölthető jövedelmének emelkedése meghaladja az adott időszakban mért áremelkedés nagyságát.

„Érdemes félretennie a megemelkedett bevételének legalább egy részét a családoknak. Így biztosítható hosszú távon valamilyen komolyabb kiadáshoz, cél eléréshez szükséges anyagi fedezet. Illetve akár idős korukra is gyűjthetnek egyfajta nyugdíjkiegészítést a szülők. Ezzel kompenzálva a nyugdíjak és a fizetések közötti egyre mélyebb szakadékot" - zárta elemzését a Bankmonitor.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
2 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
zsuppcila
1 hónapja
Kiegészítés az előbbi hozzászóláshoz. Természetesen ezt a kis szösszenetet a cikkben megjelent 53%-os mediánbér emelkedéséhez szerettem volna hozzáfűzni!!
0
0
zsuppcila
1 hónapja
Ez a kormány teljesen nyomorba akarja dönteni a saját alkalmazásában lévő embereket. Minden állami alkalmazott, ha nem neres vagy haver, minimum ennek a felét elbukta. Vannak olyanok is akiket a teljes infláció súlyt, mert semmilyen béremelkedésük nem volt ezekben az években. "Voltak olyan "szerencsések", akiknek a minimálbér, szakmunkás bérminimum emelkedése miatt volt béremelkedésük." 2023-ban a minimálbér reálértéke 1,5 százalékkal nőtt, 2024-ben 2,6 százalékkal csökkent, 2025-ben 5,3 százalékkal nőtt. Ez összességében bruttó 4,2% a három év alatt. A szakmunkás minimálbér reálértéke 2023-ban 0,5 százalékkal, 2024-ben 7,6 százalékkal, 2025-ben 5,3 százalékkal nőtt. Ez összességében 2,8%-os csökkenés a három év alatt. (Hozzáteszem, hogy az állam által alkalmazott munkavállalók többségének csak ezek az összegek járnak a munkájukért!) Komoly teljesítmény egy "családbarát" kormánytól, aki "megfizeti" a nekik dolgozó embereket!
0
0
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. július 18. péntek
Frigyes
29. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?