A kiadások növekedésének üteme enyhült, de a magyarok túlnyomó többsége még mindig drágulást tapasztal a mindennapi megélhetés terén.

Csúnya pofont kaphat a magyar gazdaság a plázastop szigorítással: ezzel tényleg nem számoltak?
Újabb szigorítás készül a plázastop-szabályozásban: a kormány tervei szerint már nemcsak az építéshez, hanem a 400 négyzetméternél nagyobb üzletek bérlő- vagy tulajdonosváltásához is külön engedély kellene. Ez súlyos adminisztratív terheket róna a piaci szereplőkre, méginkább visszafogná a beruházásokat, és a befektetői érdeklődést is lehűtené. A lépés a gazdasági dinamizmust is fékezheti, és hosszabb távon strukturális változásokat hozhat a kiskereskedelemben. A plázastop szigorítása főként a hipermarketeket, diszkontokat és plázákat érinti, ahol a bérlőcsere gyakori.
A kormány újabb szigorítást tervez a plázastop szabályozásában: a jövőben minden 400 négyzetméternél nagyobb üzlethelyiség bérlő- vagy tulajdonosváltásához külön engedély kellene, még akkor is, ha az üzlet profilja nem változik. A bevásárlóközpontokban minden új bérlőnek „rendeltetésmódosítási” engedélyt kellene kérnie, ami érdemben lelassítaná a tranzakciókat, és jelentős adminisztratív terhet róna az üzemeltetőkre.
A szabályozás látszólag technikai jellegű, valójában azonban súlyos következményekkel járhat az állami bevételekre és a gazdaság egészére nézve. A kereskedelmi ingatlanpiac befagyása, a beruházások visszafogása és az üzlethelyiségek újrahasznosításának ellehetetlenítése már rövid távon is mérhető adóbevétel-kiesést okozhat. A csökkenő beruházási kedv kevesebb építőipari megrendelést, kevesebb áfa- és társaságiadó-bevételt jelent.
A bizonytalan szabályozási környezet, a tranzakciók elhúzódása és a piaci rugalmasság gyengülése elriaszthatja a befektetőket, különösen a külföldieket. Ez csökkenti a hazai ingatlanpiac likviditását, rontja az értékesítési esélyeket és fékezi a fejlesztéseket. A kiskereskedelmi verseny gyengülése ráadásul a fogyasztók számára is hátrányos: magasabb árakat, lassabb innovációt és szűkülő választékot eredményezhet.
Közvetve hat a foglalkoztatásra, államkasszára
A nagyobb üzlethelyiségek ritkulása nemcsak a vásárlók kényelmét csökkenti, de a gazdaság dinamizmusát is megtöri. A hosszabb engedélyezési folyamatok késleltetik az üzletnyitásokat, meghiúsíthatják az új szereplők piacra lépését, és akadályozzák az olyan innovatív modelleket, mint a shop-in-shop megoldások. Mindez visszaveti a gazdasági növekedést és csökkenti a költségvetés adóbevételeit.
A diszkontláncok – mint az Aldi, Lidl, Penny – az elmúlt években már alkalmazkodtak a meglévő plázastophoz, például franchise-hálózatokkal és kisebb üzlethelyiségek kialakításával. Az új szigorítás azonban még ezeket a kiskapukat is beszűkítené. Az engedélyezési kötelezettség megnöveli a jogi és adminisztratív költségeket, visszafogja a terjeszkedést, és így közvetve csökkenti a foglalkoztatást és az állami bevételeket.
A szabályozás célja ugyan a nagy láncok térnyerésének megfékezése, azonban az ehhez kapcsolódó gazdasági károk messze meghaladhatják a remélt előnyöket. A beruházások csökkenése, a lassuló fejlesztések és az elmaradó adóbevételek mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a magyar gazdaság elveszítse lendületét. A plázastop-szigorítás árát végső soron az egész gazdaság és a költségvetés fizeti meg.
Így fékezte már eddig is a gazdaságot a plázastop
A plázastop eredetileg 2012-ben lépett életbe azzal a céllal, hogy korlátozza a nagyobb kereskedelmi egységek építését, és megvédje a hazai kiskereskedőket. A törvény 300, majd később 400 négyzetméteres küszöbhöz kötötte az engedélyezést, amit egy tárcaközi bizottság és a nemzetgazdasági miniszter hagyhatott jóvá.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A szabályozás hatására több nagyberuházás elmaradt, a fejlesztők halasztották a projektjeiket, ami milliárdos bevételkiesést jelentett az államnak évente. A külföldi láncok ugyan alternatív megoldásokkal – kisebb üzletekkel, töltőállomásokhoz kapcsolt boltformátumokkal – tovább terjeszkedtek, de a magyar vállalkozások inkább kimaradtak a lehetőségekből.
A kevesebb új áruház csökkentette az építőipari megrendeléseket, az ingatlanpiaci likviditást, és korlátozta a kiskereskedelmi növekedést is. Az érdemi verseny hiánya pedig a fogyasztóknak is hátrányos volt: a megszűnő üzletek helyét jellemzően élelmiszerláncok vették át, más szektorok (pl. ruházat, könyv) visszaszorultak.
A plázastop eredeti szándéka a városfejlesztés és a fenntartható kereskedelmi struktúra támogatása volt, azonban a beruházások és a munkahelyteremtés visszafogása komoly ellentmondásokat eredményezett. A mostani szigorítás újabb akadályt gördít a fejlesztések elé, és minden korábbinál egyértelműbben mutatja meg: az ilyen típusú korlátozásoknak nemcsak piaci, de költségvetési ára is van – amit végül az egész gazdaság megérez.
Címlapkép: Balogh Zoltán, MTI/MTVA
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


