Ma tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal a márciusi fogyasztói árindex-adatokat, amelyek között részletes bontás is található különféle élelmiszerek országos átlagos (nominális) értékéről, illetve azok árindexeiről is. Húsvét közeledtével vetettünk egy gyors pillantást az ünnepi asztalok elengedhetetlen kellékeinek áraira és megnéztük, hogy az elmúlt évekhez képest minek mennyivel változott az ára, illetve azt, hogy a mostani árak vajon drágának tekinthetők-e.
Nagyon rövid, és objektív képet nem feltétlenül adó vizsgálatunkat kezdjük azzal, hogy megnézzük, hogyan alakult az elmúlt években 10 darab tojás, illetve egy kilogramm gépsonka (kommentárt ld. később) ára.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a KSH a részletes adattáblájában nem az ilyenkor szezonális jelleggel vásárolt különféle (előre csomagolt) sonkák árait, hanem az egész évben folyamatosan kapható gépsonka árát követi fogyasztói kosarában. Ha azt feltételezzük, hogy szoros kapcsolat van (az alapanyag azonossága miatt) a gépsonka és a szezonális jelleggel vásárolható húsvéti sonka áralakulása között, és egyúttal a címben feltett kérdésre is szeretnénk (az országos átlagos számok alapján) választ kapni, akkor érdemes egy kiválasztott időponthoz (2001. december) képest nézni nemcsak a két élelmiszer, hanem az élelmiszerek átlagos árváltozását, illetve a teljes fogyasztói kosár árváltozását is.
Az alábbi ábra alapján az látszik, hogy míg a gépsonka ára az elmúlt bő 7 évben alig változott (12%-kal drágult, bár tavaly márciushoz képest 9%-os volt az áremelkedés mértéke); addig a tojás ára a fogyasztói árak átlagos emelkedésével növekedett (mintegy 45%-kal, ebből 2008. márciusa óta csak bő 2%-kal), miközben az élelmiszerek átlagosan mintegy 60%-kal kerülnek többe most, mint bő 7 évvel ezelőtt.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ezen rövid és hangsúlyozottan nem feltétlenül objektív vizsgálatunk alapján tehát inkább a tojást, mint a sonkát lehet drágának nevezni az elmúlt évek ártendenciái alapján. A két élelmiszer-fajta árszintjének emelkedése azonban elmarad az összes élelmiszer átlagos drágulási ütemétől.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiváló minőség a tányérodon – KMÉ-védjegyes termékek a Mecsek Baromfi Kft.-től (x)
A Mecsek Baromfi Kft. friss csirkehúsai elnyerték a KMÉ-védjegyet, amely biztosítja a vásárlók számára a valóban kiemelkedő minőséget.
-
A magyar befektetők fele nagy lehetőséget szalaszt el (x)
Egyre nagyobb az érdeklődés a TBSZ iránt, a befektetők többsége viszont még mindig nem használja ki ennek az adóhatékony befektetési módnak az előnyeit.
-
Hoppá! Tudtad melyik bank lett a legjobb lakossági állampapír forgalmazó? (x)
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) idén is a Gránit Banknak ítélte „Az év Lakossági állampapír forgalmazója” díj ezüst fokozatát.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


