A kormány megemelte az Otthon Start Program keretében vásárolható családi házak értékhatárát 100 millióról 150 millió forintra, miközben lakások esetében megmaradt a 100 milliós limit.
Azbeszttartalmú falak Budapest luxuskerületében - riasztó lakáshirdetésbe botlott a Pénzcentrum.hu egyik olvasója. De mennyire veszélyes a lassan egy évtizede betiltott építőanyag, s mit tehetünk ellene?
Meglepő lakáshirdetésre bukkant a minap a Pénzcentrum.hu egyik hűséges olvasója. "Első ránézésre szokványos lakáshirdetésnek tűnt a megszokott ingatlanos lózungokkal, aztán jöttek a képek, s leesett az állam..." - írta levelében olvasónk, aki egy XII. kerületi lakáshirdetés miatt írt szerkesztőségünknek. A megdöbbenést az alaprajzon található egyik felirat váltotta ki olvasónkból. "Mégis ki a fene ad ki pénzt ma egy olyan lakásért, amelynek falaiban azbeszt található? Az eladók nincsenek tisztában azzal, hogy ez mennyire veszélyes? Még szerencse, hogy nem titkolták el" - fűzte hozzá olvasónk.

A Pénzcentrum. hu által megkérdezett szakértő szerint az alaprajz tanúsága szerint a cserépkályha melletti tömítés, vagy esetleg a kémény bekötés lehet azbesztből. Ez a 1950-70-es években teljesen szokványos volt - széles körben alkalmazták, mert erős és tartós építési anyag. Ugyanakkor lassan egy évtizede már hazánkban is tilos minden azbesztet tartalmazó árucikk gyártása és forgalmazása. A korábbi fölhasználásokból adódóan viszont még ma is veszélyeztet.
A szakértő szerint a fenti hirdetéstől viszont nem kell megijedni. Mivel a tervrajz vélhetően évtizedekkel ezelőtt készült, így lehet, hogy a veszélyes anyagnak már nyoma sincs - egy korábbi felújítás során megtörténhetett az azbesztmentesítés. Erről azonban mindenképp kérjünk felvilágosítást a tulajdonostól. De abban az esetben sincs mitől tartanunk, ha a veszélyes anyag még mindig a falban van. Ha az azbeszt el van takarva (vakolat, festés - a szerk.) és nem lélegzi be az azbesztport az ember, mely elsősorban vágással, csiszolással, és töréssel keletkezhet, akkor nem okoz problémát. Egy esetleges munkavégzésnél természetesen vigyázni kell, és a hulladékot elkülönítve kell leadni. "Az alaprajz szerint minimális káros-anyagról lehet szó, mely eltávolítása természetesen szintén kiemelt figyelmet igényel" - mondta el a megkérdezett szakértő.
Ha az azbeszt megsérül, a finom szálak a levegőbe kerülnek, ahonnan pedig belégzés útján a szervezetbe is bejuthatnak. A tüdőszövetbe hatolva gyulladásos reakciót váltanak ki: a szervezet felismeri, hogy baj van, ezért fehérvérsejteket küld, hogy megtámadják és bekebelezzék a szálakat. Mivel erre nem képesek, elpusztítják a fehérvérsejteket, így további gyulladás alakul ki, illetve a tüdő visszafordíthatatlan hegesedése, más néven fibrózis. Az azbeszttel való érintkezésnek nincs ismert biztonságos mértéke. Általános vélemény, hogy minél hosszabb ideig lélegzi be valaki, és minél nagyobb mennyiségben, annál nagyobb az esélye arra, hogy azbesztózisban megbetegedjen.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az ördög tehát a részletekben rejlik. Éppen ezért lakásvásárláskor - főként a kiszemelt ingatlan első szemléje során - mindenképp érdemes szakértő tanácsát kérni. Ő szakmai tapasztalatai alapján a legapróbb hiányosságokra, s természetesen veszélyekre is felhívhatja figyelmünket. Arról nem is beszélve, hogy a tanácsok kiterjednek a várható költségekre is. A szakember hozzájárulásával tehát sokkal kevesebb kompromisszumra leszünk rákényszerítve és így olyan lakásunk lehet, amiről mindig is álmodoztunk.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


