A modern városi világ és a múlt alapvetései találkoznak egy Nagykovácsiban található családi házban, mely idén elhódította az "Év Háza" díjat. Mit gondolsz, Te laknál benne? Szavazás a cikk végén!
Földes László és Balogh Csaba Nagykovácsiban épült "Acéltornácos ház" névre keresztelt családi háza nyerte az idei "Év Háza" díjat. A Pest megyében épült családi ház fantázianeve is jól mutatja a modern városi világ és a múlt építészeti alapvetéseinek összefonódását. A félszintre emelt acélszerkezetű tornác, mint a falusi építészetből már jól ismert elődeinek modern átirata ugyanis nagymértékben hozzájárul a ma oly népszerű energiatudatos szemlélethez.

A természetes klímaháztartásban nagy szerepe van a tornácnak, ugyanis nyáron teljes mértékben leárnyékolja az üvegfelületeket, míg télen a nappali hátfaláig engedi bejutni a napsugarakat. A megfelelő hőháztartásról a tornác mellett az 55 centiméter vastag, bontott téglából rakott zárt falak gondoskodnak, melyekre éppen annyi nyílászáró került, amennyi nem bolygatja a klímaháztartás kényes egyensúlyát. Mivel egy épület esetében a hőveszteség mintegy 40 százaléka a tetőn át távozik, így méltán teszi fel a pontot az i-re a vaskos hőszigeteléssel, s szellőzőréssel ellátott tetőszerkezet is. Ezzel a megoldással a legnagyobb kánikulában is megfelelő hőmérséklet uralkodik még a galérián található dolgozószobában is.

A tökéletes tájolásnak, illetve kialakításnak köszönhetően tehát az épület a legnagyobb kánikulában sem igényel hűtést, és fűtési energiaigénye is igen csekély. "Fontos szempont volt, hogy az energiatakarékos szemléletről építészeti megoldások gondoskodjanak, s ne legyen szükség őrületes gépesítésre ahhoz, hogy az épület hőháztartása megfelelő legyen" - mondta el a Pénzcentrum.hu-nak Földes László, a családi ház társtervezője.

A tervezők közlése szerint a családi ház megrendelői konkrét elképzelésekkel rendelkeztek a belső kialakítását illetően. A háromgyermekes család három hálószobát, nagyméretű nappalit álmodott meg. A családfőnek ugyanakkor elvárása volt az is, hogy a dolgozó szobát a galérián alakítsák ki, melyről a munka közepette is részese lehet a család életének. A 726 négyzetméteres telken épült, mindössze 130 négyzetméter alapterületű családi ház bekerülési költsége a tervezők elmondása szerint mintegy 30-40 millió forintra rúgott.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 6 százalékos THM-el, és havi 106 085 forintos törlesztővel fel lehet venni a Raiffeisen Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,42% a THM; a K&H Banknál 6,43%; az Erste Banknál 6,67%, a MagNet Banknál pedig 6,8%; míg az UniCredit Banknál 6,9%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni a Sopron Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)


Szinte semmi sem fejleszti olyan gyorsan és hatékonyan a legkisebbek agyát, mint a társasjáték.
Drágulnak az ingatlanok, emelkednek a hitelkamatok: ez pedig szinte egyenes út a lakhatási válsághoz. Nálunk is működhet az, ahogy az USA-ban megoldották?
A Kickstarternek és az Indiegogonak hála a közösségi finanszírozási forma évek óta világszerte népszerű és most megérkezett Magyarországra is, a Brancs formájában
Sokan alábecsülik, mennyire lényeges alaposan átgondolni, milyen vállalkozási és azzal együtt adózási formát válasszanak induló cégük számára.
- Több a magyar exportbor, de olcsóbb
- Kövér László: végre kiderült, az ellenzékre jellemző politika nem vezet sikerre
- Képek - Így rohant bele 150-nel egy autós az ütközéselnyelőbe
- Tízezren is hiányozhatnak a rendezvényszakmából
- Gulyás Gergely a CPAC-en: több barátunk van a Republikánus Pártban, mint Nyugat-Európában
- Nyomdafestéket nem tűr majd az áremelkedés a könyvpiacon sem
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


