Amit a vásárlásról tudni érdemes... Azon befektetők számára, akik szeretnék élvezni a 10 hónapnyi napsütést és a novemberi strandolás adta lehetőségeket, de nem szeretnének az Európai Unió határain kívül ingatlant vásárolni, a hazánkkal együtt csatlakozott Málta és Ciprus jelenthet jó lehetőséget. Sőt 2008. január elsejétől már a szigetországokba utazóknak sem kell újabb árfolyamokat megtanulni a kinti árak átszámításához, a két tagállam ugyanis ez év elejével a monetáris unió teljes jogú tagjává vált, így bevezette az eurót.
A közös valuta bevezetésének hatásaival egy későbbi cikkünkben foglalkozunk, a következőkben ehelyett azt tekintjük végig, hogy milyen lehetőségeket rejt magában Málta és Ciprus ingatlanpiaca, melyeket a fapados légitársaságok hoztak "elérhető távolságba". A négyzetméterárak, a bérleti díjak és az ingatlanbefektetések hozamai mellett kitérünk arra is, hogy mire érdemes mindenképpen figyelnie annak, aki földközi-tengeri ingatlan vásárlásán töri a fejét.
Adók és illetékek: egyformán jó a lehetőség
Az ingatlannal kapcsolatos adónemeket és egyéb közterheket tekintve elmondható, hogy Málta és Ciprus sem tartozik Európa "legdrágább" országai közé. Előbbi esetében a legnagyobb költséget a vagyonszerzési illeték jelenti, melynek mértéke az ingatlan értékének 5 százaléka. Ezen kívül a vevő köteles kifizetni a regisztrációs adót (0,50%), illetve a jogi díjakat (1%).
Amennyiben valaki kifejezetten szerencsés és sikerül ingatlanügynök nélkül is ingatlant találnia, megúszhatja az 1 százalékos jutalékot, ez azonban eléggé ritka. Összességében a Global Property Guide számításai szerint a vételhez kapcsolódó költségek elérik a vételi ár 7,40 százalékát.
Cipruson még ennél is többet kell költenünk az ingatlan megvásárlására: a központi költségvetés felé teljesítendő terhek összege az ingatlan értékétől függően változik (a vételár 3,15-8,20%-a), míg a jogi díjak a vételár 0,1-1 százalékára rúgnak. Cipruson, Máltával ellentétben a vevő általában nem fizet jutalékot az ingatlanügynökségnek
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A bérleti díjakból származó bevételek után Máltán és Cipruson is adózni kell, a kiadásból származó bevételek a személyi jövedelemadó hatálya alá tartoznak. Az ingatlan megtartása alatt Máltán emellett nincs más adófizetési kötelezettség, Cipruson azonban ingatlanadó is van, melynek mértéke az ingatlan értékétől függően 0,15 és 0,4 százalék között változik.
Mindkét uniós tagállam esetében fizetnünk kell emellett az ingatlan értékesítésekor, Cipruson az adó alapját az eladási és a vételi ár különbségének felújítási költségekkel csökkentett összege adja, az adó mérték pedig 20 százalék. Máltán ezzel szemben az eladási ár 12 százalékát kell megfizetnie adóként azoknak, akik a megvásárlástól számított öt éven belül újraértékesítik az ingatlant.

Kilátástalan helyzetben rengeteg magyar: hiába az Otthon Start, CSOK, nekik sosem lesz saját lakásuk
A GKI friss elemzése szerint a hazai lakásárrobbanás jelentős része az elmúlt két évre koncentrálódott.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


