A szakértők szerint a toleranciaszint kulcsfontosságú az alkoholfogyasztás megítélésében.

Ahogy a legtöbb elöregedő társadalomban, Magyarországon egyre nő az idősek aránya a lakosságon belül, amely a jövőben komoly szociális, gazdasági krízishez vezethet. Nemcsak az a gond ugyanis, hogy egyre több 65 év feletti jut egy aktív korúra, így nő az időskori eltartottsági ráta, hanem hogy egyre több idős él egyedül. Ez pedig azt is jelentheti, hogy nem lesz, aki gondoskodna az egyedül maradt idősekről, amikor arra szükségük lenne - a jelenlegi társadalmi berendezkedés szerint ez a teher a családok vállát nyomja.
Az Európai Unióban a 65 felettiek 31,4 százaléka él egyedül, Magyarországon pedig minden harmadik idős ember.
A demográfiai öregedés problémája éppúgy sújtja Magyarországot, ahogy az EU legtöbb országát. 2021-ben a magyar lakosság ötöde 65 évnél idősebb volt, arányuk pedig az össztársadalomhoz képest évről évre nő:
Egyes előrejelzések szerint 2070-re a 65 év felettiek aránya elérheti a 29 százalékot is. Ebből következik, hogy időskori eltartottsági ráta is egyre nő (ez az arányszám mutatja meg, a 65 éves és idősebb személyek előreszámított számát a 15–64 év közötti személyek előreszámított számának százalékában). Ez a ráta 2030-ban 35,1 százalékos lehet, 2060-ra pedig már az 50 százalékot is meghaladhatja majd.
Azonban nemcsak gazdasági problémákat okozhat az, hogy ennyi aktív korúnak kell majd eltartania az időseket: a gondozási feladatok is nagy terhet jelentenek majd a társadalom számára. A helyzet súlyossága már most is érezhető - hosszú várólisták az idősotthonokba, megfizethetetlen ápolói bérek, alacsony otthonápolási díj - később ez csak romlani fog.
Nem elég, hogy egyre nő a 65 felettiek aránya Magyarországon, ráadásul egyre többen élnek közülük egyedül. Ez pedig több, egymással összefüggő hátránnyal is jár. Egyrészt, a statisztikák szerint, ahogy nő az életkor, úgy romlik az egészségi állapot is, és gyakran a családtagok - házastárs, gyermek, unoka - kényszerülnek a gondozási feladatokat ellátni. A közép-európai térségben ugyanis a kormányok általános álláspontja, hogy az idősek gondozása a családok feladata, bár ennek a háttere nincs megteremtve.
Aki pedig 65 év felett egyedül él, annak esetében valószínűbb, hogy nem lesz, aki gondozza majd, amikor az egészsége már nem a régi. Nem is beszélve arról, hogy az időskori izoláltság, magány is összefügésben áll a romló fizikai és mentális egészséggel. Sosem volt ez olyan világos, mint a koronavírus világjárvány óta jelenleg. Sokakban ekkor tudatosult, hogy rengeteg idős él izoláltan, vagyis nincsen segítsége, társasága - hiába vannak gyerekei, családja, ha ők távol élnek -, és nincs, aki elmenjen a közértbe pár zsemléért helyettük. Pedig a járvány előtt is rengeteg idős élt így.
Különösen sok magyar idős él egyedül
Az Európai Unióban átlagosan a 65 felettiek 31,4 százaléka élt egyedül 2020-ban, hazánkban ez az arány 35 százalék. Ez azt jelenti, hogy minden harmadik idős ember egyedül él Magyarországon. Már 2019-ben is csak egy hajszállal volt jobb a helyzet (34,9%). Svédország, Franciaország és Finnország után Magyarországon él a legtöbb idős egyedül. A legkevesebben Cipruson, Portugáliában és Észak-Macedóniában:
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Magyarországon ráadásul a nemek aránya is nagyban eltér ebből a szempontból: míg a 65 feletti férfiaknak 20,4 százaléka él egyedül, addig a 65 év feletti nők esetében ez az arány 44,2 százalék! Az EU-ban nincs ekkora különbség a férfiak (19,9%) és nők (40,2%) aránya között.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Magyarországon az időseket egyre nagyobb arányban fenyegeti az elszegényedés és a társadalmi kirekesztődés veszélye is. Különösen igaz lehet ez az egyedül élőkre, hiszen egy nyugdíjból sokkal nehezebb kijönni, és fenntartani egy háztartást, mint kettőből, vagy több keresetből a több fős háztartásokban. Egyedül az ember helyzete sokkal sérülékenyebb.
Az tehát, hogy egyre nagyobb az idős emberek aránya Magyarországon, és egyre többen élnek közülük egyedül sokféle problémát vet fel, melynek szociális, gazdasági, egészségügyi vetületei is vannak. Hamarosan pedig szembe kell néznie a társadalomnak ezekkel a problémákkal.
Nyugdíjasok helyzete Magyarországon
A magyar lakosság számtalan kihívással szembesült a koronavírus világjárvány kitörése óta, főként egészségügyi és pénzügyi téren. A válság hatásainak különösen ki voltak téve a magyar nyugdíjasok. A Pénzcentrum legújabb kutatásában azt vizsgálja, hogyan élték meg az idősek ezt az időszakot, és milyen várakozásaik vannak a jövőben. Töltsd ki te is a kérdőívünket, hogy képet kaphassunk az idősek helyzetéről Magyarországon!

Kifakadt a Nyugdíjguru: groteszk és átláthatatlan, ami a nyugdíjasok 30 ezres utalványa körül folyik
A törvény szerint a papíralapú utalványt elvileg 2025 szeptemberében postázzák a nyugdíjasoknak.

Nyugdíj utalás 2025 július: korábban jön a júliusi nyugdíj, itt a hivatalos nyugdíjfolyósítási dátum
Azok, akik postán kapják a nyugdíjat, 2025 júliusban is a Magyar Posta által kiadott kézbesítési naptárban megjelölt napon számíthatnak a nyugdíj érkezésére.

Ennek sok idős nem fog örülni: megjelentek a hivatalos részletek a nyugdíjasok 30 ezres utalványáról
Az utalványokat minden élelmiszer-kereskedőnek és őstermelőnek kötelező lesz elfogadnia, a postázás szeptemberben kezdődhet.

Hatalmas hírt kaptak a magyar nyugdíjasok: ha ezt bevezetik, elképesztően megnőhetne a havi juttatás
Többfajta új számítási módot is a nagypolitika figyelmébe ajánl az egyik nyugdíjas szervezet, szerintük ezzel csökkenhetnének a jogosultak anyagi nehézségei.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


