Az elmúlt hét végén tapasztalt tőzsdei mélyrepülés Angliában különös aggodalomra adott okot, mivel a vállalati nyugdíjalapok 12 milliárd fontos többlete nemhogy nem maradt meg, olyan gyorsan olvadt el, hogy egyből 15 milliárd fontos veszteségbe torkollott.
Egészen pontosan ebben az esetben azokról a brit nyugdíjalapokról van szó, melyeket az egyes vállalatok tartanak fent saját munkavállalóik számára. Így ezek az alapok saját portfoliójukban jóval magasabb részvényaránnyal dolgoznak, mint a hazai magánnyugdíjpénztárak, így nálunk egyelőre nem fenyeget ilyen mértékű veszély.

A hazai nyugdíjpénztárak portfoliójának felépítésében a konzervatív megközelítés dominál, túlnyomó részt a hitelezési kockázattól mentes állampapírok dominálják azokat.
A brit alapok 15 milliárd fontos veszteségéből egyedül a múlt héten 10 milliárd font keletkezett, a további részvénypiaci esés pedig nem segíthet a helyzeten. A negatív egyenleg egyik fő okozója a FTSE-100-as indexe, ám az sem teszi kellemesebbé a munkaadók helyzetét, hogy a bankok már egymásnak, illetve vállalati ügyfeleiknek is megtagadták a hitelnyújtást a múlt hét során.
A pénzintézetek már több milliárd dollárt veszítettek az amerikai másodlagos (subprime) piaci hitelek refinanszírozásán, ráadásul a hitelek kamata is szárnyalásba kezdett. Ez azt jelenti a bajba került vállalatok számára, hogy csupán jelentős kockázati prémium mellett volna lehetséges a hitelfelvétel.

Rengetegen indultak meg a legatyásodás útján: sokkal kevesebb magyar jön ki a pénzéből, mint egy éve
Ha egy magyarnak kölcsönre van szüksége, mert nem maradt pénze a hó végére és nem is tett félre korábban semmit, akkor első körben továbbra is...

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


