21 °C Budapest

Léhűtők: te mivel ütöd el a munkaidőt?

Pénzcentrum
2009. szeptember 8. 06:20

Lehet, hogy kapok a fejemre az olvasóktól, sőt a munkatársaimtól is, de szerintem a dolgozók többsége nem dolgozza végig a munkaidejét. Telefonálgatás, kávézás, hírek, közösségi oldalak - hogy csak a legfontosabb időrabló tevékenységeket említsem.

Ha ezt a cikket a munkahelyedről olvasod, valószínűleg épp nem a munkádat végzed, legalábbis keveseknek szerepelhet a munkaköri leírásában a Pénzcentrum szemlézése. Pedig örülnénk neki, ha minél többen lennének.

Bár számos olyan - főleg fizikai - munkakör létezik, ahol nem lehet lazítani egy percre sem, sőt - megkockáztatom - a szellemi dolgozók egy részénél is előfordul, hogy ki sem látszik a munkából, a nagy többség azért itt-ott beiktat egy szünetet, egy kis kitérőt, amely nem szerepel a kötelező teendői között.

Tegyük hozzá, nincs is ezzel semmi baj. Dolgozzon valaki fizikai vagy szellemi területen, a legritkább esetben tud csak valaki 8-10 órán keresztül folyamatosan maximális koncentrálással dolgozni - anélkül, hogy legalább öt percre megállnának szusszanni egyet. (Hirtelen csak a Párizs-Dakar versenyzői jutottak eszembe, de biztos van kézenfekvőbb példa is.) A pihenő alatt egy kicsit távolabbról tudja szemügyre venni a feladatokat, jobban át tudja gondolni a teendőket, vagy egyszerűen az addig túl szoros kordában tartott gondolatokat hagyhatja szabadon szárnyalni egy picit.

A pihenő azonban néhány esetben kezd elszabadulni, oly annyira, hogy a munkaidő nagyobbik része már inkább lazítás, mint a feladatok elvégzésére való koncentrálás. Persze túl egyszerű és demagóg lenne ilyenkor a lapátnyélre támaszkodó munkás példáját előhozni, pláne, mivel a saját házunk táján is lenne mit rendbe tenni. Igaz?

Rövid és egyáltalán nem reprezentatív (hogy mást ne mondjak, közösségi oldalon elvégzett) felmérésemből ugyanis az derült ki, hogy bizony egy átlagos számítógép előtt ülő dolgozó életéből napi több óra elmegy a "semmittevésre".

A válaszok a leggyakrabban így néztek ki: Facebook, chat, hírek. Esetleg Skype az ismerősökkel, blogok olvasgatása, egészen webkettes felhasználók esetében Twitter és/vagy Tumblr. És hogy erre mennyi idő megy el? Kapaszkodjanak meg az olvasók: napi 1-4(!) óra. Vagyis akár a teljes munkaidő fele is haszontalan tevékenységekkel telik.

Korábban: Facebook függőség: még a tanulmányi átlagot is rontja!

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Persze azon is el lehet vitatkozni, hogy mi a haszontalan. Jómagam, néhány szintén újságíró kollégával együtt azt valljuk, hogy az "időpocsékoló" tevékenységeket egyszerűen be kell építeni a napi rutinba. A Twitter például remek hírforrás, de nap, mint nap látnak napvilágot olyan cikkek, blogbejegyzések és felmérések, miszerint minden szakma képviselője megtalálja a maga társait és híreit ezeken az oldalakon. Adott esetben a chatoldalak, azonnali üzenetküldők is lehetnek hasznos információforrások. A közösségi oldalak hasznosságáról azonban már megoszlanak a vélemények.

Korábban: Mit mondj a főnöködnek, ha rajtakap?

Egy angol felmérés szerint az átlagos Facebook-felhasználó legalább napi 15 percet fenn van az oldalon, ami a termelékenységet összességében 1,5 százalékkal rontja. Mások viszont épp arra hivatkoznak, hogy emellett az átlagos ebédszünet a szigetországban egy óráról 35 percre csökkent, vagyis a dolgozók a saját szabadidejükből áldoznak időt a közösségi oldalakra, azaz teljesen "jogosan" lazítanak. Más felmérések szerint a Youtube, a Facebook és társainak időről-időre való felkeresése javítja a hatékonyságot.  

A kérdés csak az, mit is szól ehhez a főnök. Tényleg, mit? Válaszokat a cikk alatti kommentekben várunk.

HR BLOGGER
hrdoktor  |  2024.07.24 05:45
Jelenleg négy különböző generáció tagjai dolgoznak együtt a munkahelyeken, ami a lehetőségek mellett...
coachco  |  2024.07.14 19:49
Remarque híres regénye és az alapján készült film sem lesz témája az írásnak, de az asszociáció nem...
laskainelli  |  2024.07.08 09:07
Az önbizalom erősítése elhagyhatatlan lépés, ha jobban akarod magad érezni a bőrödben. Kihat a dönté...
perfekt  |  2024.06.04 14:41
A Perfekt Zrt. megkapta a Pénzügyminisztériumtól a Határozatot az Adótanácsadói és az Okleveles adós...
vezetoi-coaching  |  2024.02.12 22:30
Gondoltam, ezt elmesélem már. Gyakorlatilag kétszer megnéztem…:-))) Életemben először... Ki tudja, a...
Tini unokájával közösen ad ki könyvet a 77 éves, Pulitzer-emlékdíjas fotóművész (x)

Révész Tamás 20 évnyi amerikai élet után visszatért Magyarországra és az újabb könyve már itthon, Budapesten készült.

Ezen a szőnyegen jógázva már semmi sem választ el a természettől (x)

Gombából és növényi szálakból fejlesztett újgenerációs jógamatracot egy fiatal magyar csapat.

Tücsökfehérjéből készít proteinszeletet a magyar orvostanhallgató, a Cápák között befektetője is beszállt az üzletbe (x)

Ennek nincs is tücsök íze, ez a leggyakoribb visszajelzés a többféle ízesítéssel gyártott, tücsökfehérjével dúsított proteinszelet, snack és shake kapcsán.

A legnagyobb hazai filmfesztiválon mutatkozik be a közösségi finanszírozásból megvalósult kisjátékfilm

A Magyar Mozgókép Fesztiválon találkozhat először a közönség Králl Kevin “Melange”című kisjátékfilmjével.

NAPTÁR
Tovább
2024. július 27. szombat
Olga, Liliána
30. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?
Itt a Pénzcentrum App!
Clickbait-mentes címek és egyéb extrák a Pénzcentrum mobilapplikációban!
Most nem
Letöltöm