Az EU-ra vonatkozó legfrissebb munkaerő piaci statisztikái bizony nem festenek túl jó képet: mióta adatrögzítés történik - 1995 óta - nem szűnt meg még ennyi állás 3 hónap alatt, mint az előző negyedévben, amikor is 1,9 millióan veszítették el munkájukat. Az egyes országok különféleképpen igyekeznek enyhíteni a helyzeten.
Áprilisban az EU 27 tagországára vonatkozó munkanélküliségi ráta 8,6 százalékos volt, szemben az egy évvel ezelőtti 6,8 százalékkal. A számokat magyarázó szakértők szerint ez azonban lehetett volna sokkal rosszabb is, ha az egyes országok nem tettek volna lépéseket a munkahelymegőrzés érdekében.
Az Európai Szakszervezeti Intézet (ETUI) egyik kutatója szerint a munkaadók, és munkavállalók most közösen igyekeznek megtalálni a létszámleépítés különféle alternatíváit. Számos országban olyan átmeneti jellegű kompenzációs programokat indítottak, amire azok a munkaadók pályázhatnak, akik rövidített munkaidőt alkalmaznak, azonban nem szeretnék ezzel együtt a munkabéreket is drasztikusan csökkenteni.
Franciaországban olyan államilag finanszírozott munkahelymegőrző programot hirdettek, amelyben a bajba került cégek átmenetileg elküldhetik dolgozóikat, de ezalatt valamennyi fizetést biztosítanak nekik - állami támogatásból. A legtöbb pályázó cég az autóiparból került ki: PSA Peugeot Citroën például most fogja elküldeni 3500 dolgozóját, miután már egyébként is csökkentette a munkaidejüket.
Hollandiában, január végéig 223 vállalat nyújtott be pályázatot az ottani, hasonlóan működő állami programra.
Németországban többféle módszert is alkalmaz a kormány, hogy megőrizzék az állásokat. Az egyik ezek közül a "kurzarbeit", vagyis rövidített munkaidő alkalmazása a kollektív szerződéseket nem alkalmazó iparágban tevékenykedő cégek esetében.
Persze a munkavállalóknak is számos kompromisszumba bele kell menniük, amit meg is tesznek. Németországban például nincsen államilag meghatározott minimálbér, hanem az egyes iparági szakszervezetek, és munkaadók által közösen kialkudott koncessziós szerződésekben rögzítik a következő időszaki béreket, és azok emelkedését is.
Az egyik legnagyobb német szakszervezet, az IG Metall, amely közel 3,6 millió munkavállaló érdekeit képviseli, tavaly novemberben elérte, hogy két lépésben, összesen 4,2 százalékos béremelést kapjanak a dolgozók fél év alatt. Az első, 2,1 százalékos béremelésre február elsején sor is került, azonban a május elsején aktuálissá vált második emelést nem minden cég hajtotta végre. Az IG Metall felmérése szerint az érintett cégek 20 százaléka kért decemberig halasztást a béremelés elvégzésére, további 15 százalék pedig rövidebb időre.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Franciaországban, mint számos egyéb európai országban is, a munkaadók nem tehetik meg, hogy egyoldalúan csökkentik a dolgozóik bérét. Azonban ha a cégnek "komoly oka" van azt feltételezni, hogy bércsökkentés nélkül veszélybe kerülne a működése, és a munkavállalók nem egyeznek bele a bércsökkentésbe, úgy el is bocsáthatja őket.
A világ egyik legnagyobb autókölcsönzője, a Herz előző hónapban elérte, hogy öt százalékkal csökkenthesse menedzserei bérét, méghozzá a 150 vezető beosztású alkalmazott kétharmadáét.
A Hewlett-Packard szintén hasonló megállapodásra jutott 6000 francia alkalmazottjával, akiknek 2,5-15 százalékkal csökkentette bérét.
Nem sikerült azonban megállapodnia a Finnair-nek 1700 fedélzeti alkalmazottjával, akiket ezért átmenetileg, 2-3 hétre elküld a cég.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Még idén elérheti a százmilliárdos álomhatárt ez a magyar étrend-kiegészítő gyártó
Lévai Bálintot, a BioTechUSA vezérigazgatóját és társtulajdonosát kérdeztük.
-
Kiváló minőség a tányérodon – KMÉ-védjegyes termékek a Mecsek Baromfi Kft.-től (x)
A Mecsek Baromfi Kft. friss csirkehúsai elnyerték a KMÉ-védjegyet, amely biztosítja a vásárlók számára a valóban kiemelkedő minőséget.
-
A magyar befektetők fele nagy lehetőséget szalaszt el (x)
Egyre nagyobb az érdeklődés a TBSZ iránt, a befektetők többsége viszont még mindig nem használja ki ennek az adóhatékony befektetési módnak az előnyeit.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


