Változó feltételek Világszerte egyre nehezebben tudnak lakást venni a fiatalok, ezért a bankok futamidő kitolásával, és az önerő csökkentésével próbálnak meg kedvezőbb feltételeket biztosítani. Itthon inkább az alacsony törlesztő részletet szeretik a vásárlók ezért népszerű itt is a 0 százalék önerő, és a kitolódó futamidő. A következő összeállításban a magyar bankok kondíciót vizsgáltuk.
Hitelfeltételek alakulása külföldön és itthon
Világszerte az a tendencia, hogy a lakáshitelek futamideje kitolódik. Ennek több oka is lehetséges. A legfőbb indok azonban az, hogy az ingatlanok értékének növekedését nem követte a reálbérek színvonalának növekedése. Az idő előrehaladásával egyre többet kell dolgoznunk azért, hogy saját lakásunk legyen, ha szüleink nem rendelkeznek felesleges erőforrásokkal. Ez nehéz helyzetbe hozza mind a vásárlókat, mind a piacot, a bankokról nem is beszélve.
Elég nagy problémákat jelenthet a bankok számára, ha a lakáshitelek igénylése visszaesik, mivel a teljes portfoliójuk jelentős százalékát adja ez a terület. Ennek megállítása, és az ügyfélkör esetleges bővítése érdekében folyamatos könnyítéseket vezetnek be, mint például a 100 százalékos finanszírozás, vagyis gyakorlatilag önerő nélkül tudunk hitelt felvenni a megvásárolni kívánt lakásra, vagy a korábban maximum 20-25 éves hitellejárat kitolása 30-35 évre. Ezekkel a feltételekkel olyan célcsoportot is el tudnak érni, akiknek a korábbi kondíciók mellett nem volt lehetőségük hitel felvételére a fizetési szintek, és a költési szokások miatt.
Magyarországon ugyanez a folyamat megy végbe, annak ellenére, hogy itthon nem változott jelentősen az ingatlanárak és a reálbér közötti arány. A változás két okban keresendő az általunk megkérdezett bankok szerint. Az első az, hogy a hazai ügyfelek kevés megtakarítással rendelkeznek, vagyis nem tudnak előteremteni egy 30-40 százalékos önerőt. A második pedig az, hogy sokan a hiteleket a havi törlesztőrészletek nagysága alapján választják meg, ami a hosszabb futamidejű hiteleknél nyilvánvalóan alacsonyabb.
Legkisebb önerő amivel rendelkezni kell itthon
JÓL JÖNNE 2 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 millió forintot igényelnél, 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 42 034 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 9,96%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 42 083 forintos törlesztőt (THM 10,01%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A megkérdezett bankok nagy része jelenleg megfelelő fedezet bevonásával, illetve jövedelemigazolással már 0 százalékos önerővel is ad hiteleket az ügyfeleknek. Néhány kivétel van, a Budapest Bank legkevesebb 5 százalék önerővel tud hitelt nyújtani, a K&H Bank pedig kiegészítő fedezetet is kér. A következő táblázatba foglaljuk össze az összegyűjtött adatokat, amik megfelelő jelzálogfedezet esetén értendők:
Meddig is fizetünk?
Szinte semmi sem fejleszti olyan gyorsan és hatékonyan a legkisebbek agyát, mint a társasjáték.
Drágulnak az ingatlanok, emelkednek a hitelkamatok: ez pedig szinte egyenes út a lakhatási válsághoz. Nálunk is működhet az, ahogy az USA-ban megoldották?
A Kickstarternek és az Indiegogonak hála a közösségi finanszírozási forma évek óta világszerte népszerű és most megérkezett Magyarországra is, a Brancs formájában
Sokan alábecsülik, mennyire lényeges alaposan átgondolni, milyen vállalkozási és azzal együtt adózási formát válasszanak induló cégük számára.
- Igaz történet - 93 évesen elhunyt A muzsika hangját ihlető család tagja
- Fontos posztokon is változtatott Emmanuel Macron
- Hétvégente rövidített szakaszon járnak az M3-as metró szerelvényei
- Nincs egyetértés a különadóról a szlovák koalícióban
- Hétvégi műsorok az InfoRádióban – Arénák
- Szerencsés vesztesként főtáblás lett Jani Réka
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


