2024 augusztusában az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 6,0%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól.
2023. decemberben a kivitel volumene 8,4, a behozatalé 0,8 százalékkal csökkent a megelőző év azonos időszakihoz viszonyítva. A passzívum 271 millió euró volt, az egyenleg 27 millió euróval javult az egy évvel korábbihoz képest. Novemberhez viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 1,5, az importé 14 százalékkal nőtt.
2023. decemberben:
- A kivitel értéke 10,2 milliárd euró (3897 milliárd forint), a behozatalé 10,5 milliárd euró (4000 milliárd forint) volt.
2023. decemberben az egy évvel korábbihoz képest:
- Euróban kifejezve az export értéke 9,1, az importé 9,0 százalékkal csökkent.
- Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 1,6 százalékkal mérséklődött, míg a behozatalé 4,4 százalékkal nőtt.
- A termék-külkereskedelmi egyenleg 27 millió euróval javult. (Az egyenleg 83 millió euróval nagyobb hiányt mutatott az első becslésben közöltnél.)
- A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 6,9, a behozatalban 14 százalékkal csökkent a megelőző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 8,3 százalékkal javult. A forint árfolyama az euróhoz mérten 6,3, a dollárral szemben 9,0 százalékkal erősödött.
- A gépek és szállítóeszközök 2022. decemberi áron számított kivitele 13, behozatala 7,5 százalékkal kisebb lett. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben több mint tizedével, a behozatalban kismértékben csökkent. A közúti jármű árucsoport exportvolumene pár százalékkal nőtt, míg importvolumene közel tizedével maradt el a bázisidőszakitól. A híradástechnikai, hangrögzítő és ‑lejátszó készülék exportvolumene több mint tizedével csökkent, míg importvolumene közel tizedével emelkedett az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Az energiafejlesztő gép és berendezés árucsoport forgalma a kivitelben hatodával, a behozatalban kismértékben maradt el a 2022. decemberitől. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kiviteli oldalon 7,3, a behozatalban 3,4 százalékponttal járult hozzá a teljes forgalom volumencsökkenéséhez.
- A feldolgozott termékek exportvolumene 6,1, importvolumene 5,6 százalékkal kisebb lett. A volumencsökkenést az exportoldalon a szakmai, tudományos ellenőrző műszer és készülék, az importoldalon az egyéb feldolgozott termék forgalma befolyásolta. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 1,7, az importban 1,9 százalékponttal fokozta a teljes forgalom mindkét irányban megfigyelt volumencsökkenését.
- Az energiahordozók exportvolumene 26, importvolumene 57 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. Az exportoldali forgalomnövekedés a kőolaj és kőolajtermék, az importoldali pedig a természetes és mesterséges gáz volumenének jelentős emelkedésével magyarázható. Az energiahordozók forgalombővülése a teljes volumencsökkenés ütemét az exportban 0,9, az importban 7,0 százalékponttal ellensúlyozta.
- Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 5,0 százalékkal nagyobb, míg a behozatalé 14 százalékkal kisebb lett. Az exportban és az importban bekövetkezett volumenváltozást döntően a gabona és gabonakészítmény forgalma befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes exportforgalom csökkenését 0,4 százalékponttal mérsékelte, míg az importcsökkenés ütemét 0,9 százalékponttal fokozta.
- Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 9,0, az onnan érkező behozatalé 7,7 százalékkal kisebb lett. A termék-külkereskedelmi mérleg 80 millió euróval javult, 774 millió eurós többlet keletkezett. Az export 75, az import 66 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
- Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 6,4 százalékkal csökkent, míg a behozatalé 14 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 53 millió euróval romlott, 1,0 milliárd eurós passzívumot mutatott.
2023. január–decemberben:
- A kivitel értéke 149,2 milliárd euró (57,0 ezer milliárd forint), a behozatalé 140,0 milliárd euró (53,5 ezer milliárd forint) volt.
2023. január–decemberben az egy évvel korábbihoz képest:
- A kivitel volumene 2,5 százalékkal emelkedett, míg a behozatalé 3,5 százalékkal mérséklődött.
- A termék-külkereskedelmi mérleg 18,3 milliárd euróval javult, a többlet 9,2 milliárd eurót tett ki.
- A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,3, a behozatalban 6,6 százalékkal csökkent a megelőző év azonos időszakához mérten. A cserearány 6,7 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 2,4, a dollárhoz viszonyítva 5,3 százalékkal értékelődött fel.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
-
A tökéletes őszi hétvége Egerben: mutatjuk a legérdekesebb programokat és borkóstolókat
Cikksorozatunk második részében a Bikavér és a Csillag hazájába látogatunk.
-
Hogyan alakulnak a bérek a magyar IT piacon 2024-ben? (x)
Az IT szektorban továbbra is magas bérek várhatók, de az infláció komoly kihívást jelenthet.