Az utóbbi időben drasztikusan megszaporodtak az SMS-ben küldött csalások: nagyon figyelj!
Az elmúlt hetekben egyre több sajtóhír jelent meg, hogy az egy főre jutó GDP tekintetében Románia ideiglenesen megelőzte Magyarországot. Azonban egyetlen mutató alapján ezt nem lehet biztosan állítani.
A nemzetközi statisztikákban egyre több olyan mutatóval találkozhatunk, ami azt mutatja, hogy az egy főre jutó GDP alapján megelőzte a magyar gazdaságot Románia. Alapvetően egy elterjedt és egy jó megközelítés azt vizsgálni, hogy a vásárlóerő-paritás alapján melyik országnak milyen a fejlettségi szintje, azonban ez a megközelítés nem tud teljesen egzakt képet adni a nemzetgazdaságok teljesítményéről és életszínvonaláról – állítja az Oeconomus.
Az egy főre eső, vagy éppen a teljesen normális GDP növekedés körüli érvelés leegyszerűsítve annyit tesz, hogy ha a GDP növekszik, akkor a gazdaság jó állapotban van, és a nemzetgazdaság bővül. Azonban, bár ez a megközelítés az egy főre eső GDP az áruk és a szolgáltatások kibocsátásában bekövetkezett változásokat jól mutatja, akkor már kevésbé nevezhető hatékonynak, ha az általános jólét szempontjából fontosnak tekinthető mozzanatokat kell bemutatni. Az élmények minősége ugyanis sokszor felülírja az állandó termelést, így a GDP egyszerűen kezdi elveszteni az eredeti küldetését.
Éppen ezért történik egyre több kísérlet a GDP hiányosságainak kiküszöbölésére: ilyen a Genuine Progress Indicator (valódi fejlődés mutatója), a Gross National Happiness Index (bruttó nemzeti boldogság indexe) is, ami kapcsán szintén megfogalmazhatóak kritikák. A GPI nagy előnye viszont, hogy alapvetően figyelembe veszi a gazdasági, társadalmi és környezeti kedvező és kedvezőtlen hatásokat is, ami alapján alakítja a GDP-t. Az elemzésben hozzáteszi, hogy
ez alapján pedig már nehezebb olyan mutatókat találni, ami alapján Románia leelőzte volna Magyarországot.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
-
A tökéletes őszi hétvége Egerben: mutatjuk a legérdekesebb programokat és borkóstolókat
Cikksorozatunk második részében a Bikavér és a Csillag hazájába látogatunk.
-
Milliók múlhatnak egyetlen telefonhíváson: érdemes nagyon figyelni
Folytatjuk adatbiztonságról szóló cikksorozatunkat.
-
Hogyan lehet egyszerre impozáns és hatékony egy otthon? (x)
A 21. század otthona egyszerre kényelmes, lenyűgöző és energiahatékony. De hogyan érjük el, hogy a dizájn, a komfort és az energiaspórolás szempontjai is érvényesüljenek?
-
Ismét a Rossmann lett a Legjobb Munkahely (x)
A Rossmann Magyarország második alkalommal nyerte el a Kincentric által végzett munkavállalói elégedettségi felmérés alapján a Legjobb Munkahely címet.