Katalin hercegné befejezte kemoterápiás kezelését, és ismét hivatalos teendőket vállalt.
Ezért hagyják abba rengetegen ősszel a nyáron elkezdett diétát: itt hibáznak, garantált a kudarc
A nyár nemcsak a kikapcsolódás, feltöltődés időszaka, sokan ilyenkor kezdenek bele az életmódváltásba is. A nyári lendület azonban könnyen elveszhet az ősszel, ahogy visszatérnek a rohanós hétköznapok. Az pedig, hogy kitartóak vagyunk, gyakran nem elég: a sikeres életmódváltáshoz az is szükséges, hogy ne csak azt figyeljük, mit eszünk és mennyit, hanem megismerjük a saját viszonyunkat az evéshez, megszabaduljunk a rossz táplálkozási szokásainktól. Ezek örök akadályt jelenthetnek a fogyásban, illetve az áttérésben az egészséges étkezésre. A Pénzcentrumnak Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke beszélt arról, hogyan lehet sikeres és tartós a nyáron elkezdett életmódváltás, és hogyan szabadulhatunk meg a rossz táplálkozási szokásoktól.
Pénzcentrum: A nyár az évnek jellemzően olyan időszaka, amikor sokan vágnak bele valamilyen diétába, életmódváltásba. Miért lehet kedvező a nyár ebből a szempontból?
Szűcs Zsuzsanna: A diéta kifejezést, mi dietetikusok az egészségügyi okból követett étrendekre értjük elsősorban - például cukorbetegek, vagy vesebetegek esetében. A gyógyétrendek, ún. dietoterápia szempontjából lényegtelen, milyen évszak van, azokat az egészségi állapot javítása, fenntartása érdekében szigorúan tartani kell.
Az egészséges táplálkozásra való áttérés, életmódváltás – amit sokan súlycsökkentés céljából kezdenek el a nyári időszakban - valóban könnyebb lehet, melynek több oka is van. Egyrészt a nyári élelmiszer-választék: a zöldség-gyümölcs kínálat sokkal szélesebb, színesebb, így változatosabb. Az egészséges táplálkozás - akár súlycsökkentő céllal is - nagymértékben a zöldségek, gyümölcsök fogyasztására épül. Az OKOSTÁNYÉR ajánlásunk szerint is a tányér felét, tehát a naponta fogyasztott élelmiszer-mennyiség felét gyümölcsök, zöldségek adják. Nyáron, mivel ezek választéka sokkal szélesebb, könnyebb lehet az egészséges étrendet tartani.
Másrészt a meleg időjárás is segíthet a súlycsökkentő étrend betartásában. A melegben sokkal inkább kívánjuk a frissítő, magasabb víztartalmú, ezáltal alacsonyabb kalóriatartalmú ételeket és kevésbé a magas zsírtartalmú fogásokat. Az étvágy is kevésbé intenzív, mely segíthet a súlycsökkentést célzó életmódváltásban.
A nyári életmódváltásnak viszont sokszor az a hátulütője, hogy ha a nyárnak vége, nehezebb lesz tartani a kialakított rutint és akkor a tudatos táplálkozásnak is vége szakad. Hogy lehet ezt megelőzni ősszel?
Az lenne igazán szerencsés, hogyha nem feltétlenül kampányszerű életmódváltásban, időszakos diétában gondolkodnánk. Igyekezzünk kihasználni az olyan lendületes időszakokat, mint a nyár, hogy olyan szokásokat alakítsunk ki, amelyeket egész évben tartani tudunk. Nem érdemes olyan célokat, olyan megoldásokat választani, ami csak nagyon szűk keretek között, például csak nyáron életképesek. A sikeres életmódváltáshoz hosszú távú megoldások kialakítása szükséges.
Sokan tapasztalhatják, hogy ha egy időre sikerül is tartaniuk az egészséges étrendet, akár még a fölös kilóktól is megszabadulni, képtelenek ezt tartóssá tenni. Az ilyen sikertelen fogyókúrák hátterében állhat például valamilyen evészavar?
Ebben az esetben is érdemes élesen különválasztani a fogalmakat. Az evészavar lehet patológiás eset - mint az anorexia, bulimia vagy orthorexia -, amikor már orvosi, pszichológusi, pszichiáteri beavatkozás szükséges. Ha valakiben felmerül, hogy evészavara van, akkor érdemes célzott vizsgálatokat kérni, szakember segítségével kideríteni, mi állhat a háttérben, és megoldást keresni rá. Az ilyen esetek azonban a ritkábbak.
Sokkal jellemzőbb a "diéta szemlélet", mentalitás, ami miatt hatástalanok a fogyókúrák. Ilyen szemlélet például, hogy vannak „jó” és „rossz” ételek, és ha csak „jó” ételt fogyasztunk, csak az az egészséges és biztosan segít a fogyásban. Ez nyilván sarkítás, de az ilyen szabályokban, tiltásokban való gondolkodás általában nem hatásos hosszú távon.
Ehelyett érdemes egészséges viszonyt kialakítani az étellel és a táplálkozással. Tudatosan figyelni arra, hogy akkor együnk, amikor éhesek vagyunk. Ha figyelünk például az éhségérzetre, kiderülhet, hogy akkor is eszünk, amikor stressz ér bennünket, vagy ha unatkozunk. Ezekre a helyzetekre érdemes más megoldásokat keresni, új egészséges szokásokat kialakítani. Ha tudatosítjuk magunkban, hogy melyek azok a helyzetek, amelyekre hajlamosak vagyunk evéssel reagálni, könnyebb lesz ezektől a rossz táplálkozási szokásoktól megszabadulni.
Hogyan ismerhetők fel ezek a rossz táplálkozási szokások?
Nehéz az ilyen szokásokat egyedül, segítség nélkül felderíteni. Sokan érzik úgy, hiába kezdenek bele a sokadik fogyókúrába, az hatástalan, ezért fordulnak dietetikushoz. A szakember segíthet feltérképezni a rossz szokásokat és megoldásokat is tud javasolni, hogyan szabadulhatunk meg ezektől.
JÓL JÖNNE 2,6 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 584 927 forintot igényelnél 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 57 984 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 13,10 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 58 104 forintos törlesztőt (THM 13,20%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Nagy segítség lehet még a táplálkozási napló vezetése, amelybe nemcsak azt jegyezzük fel, mit és mennyit ettünk, hanem a körülményeket is. Ha megfigyeljük az érzéseinket, érzelmi állapotunkat, gondolatainkat és feljegyzést készítünk róla, segít megismerni a viszonyunkat az ételhez, evéshez. A táplálkozási napló segíthet a dietetikusnak is megállapítani, hogyan tud legjobban segíteni, illetve van-e szó komolyabb problémáról, evészavarról. Ez esetben a szakértő segíthet abban is, kihez - pszichológushoz, pszichiáterhez - érdemes fordulni. A folyamat azonban akkor tud elindulni, ha elkezdünk tudatosan hozzáállni az étkezéshez.
Hogyha az gyanítjuk, hogy a környezetünkben valaki rossz táplálkozási szokásokkal küzd, vagy akár evészavarral, mit tehetünk?
A tapasztalat azt mutatja, hogy az érintett aktív közreműködése nélkül semmilyen életmódváltás, semmilyen problémának a megoldása nem lesz sikeres. Sokszor tapasztaljuk, hogy családtagok más nevében kérnek segítséget és a dietetikustól várják a megoldást, amikor az érintett abban nem akar együttműködni. Ahhoz viszont, hogy megoldást lehessen találni, az érintett aktív elköteleződése szükséges.
Hogyha evészavar gyanúja merül fel, olyan jelekre figyel fel a környezet, mint az önkoplaltatás, az étrend extrém beszűkítése, vagy falási rohamok, érdemes első lépésben a háziorvoshoz fordulni. A gyermekek, serdülők esetében a gyermekorvos az illetékes, vele érdemes konzultálni szükséges-e a pszichiátriai szakterületek bevonása. Ilyen esetben, bár fontosak, nem a dietetikai kérdések megoldása az elsődleges.
Hogyan segíthetjük szeretteink, barátaink, ismerőseink életmódváltását, ha erre bennük is megvan a hajlandóság?
A támogató környezet borzasztó sokat számít: az, hogy mennyire könnyítik meg a családtagok, a barátok az étrend megváltoztatását, vagy akár a rendszeres mozgás beépítését a mindennapokba. A támogató környezet lehet akár munkahelyi közösség, akár baráti társaság is, akik akár közösen is elhatározhatják az életmódváltást, viszont a legnagyobb hatása ebben az esetben is a családnak tud lenni.
Külön kiemelném a nők, édesanyák, nagymamák szerepét: többségében ugyanis ők felelnek a család élelmezéséért, vásárolnak be, tervezik meg a menüt, készítik el az ételeket. Tehát nagyon fontos, hogy ők is, akár a dietetikussal is aktívan együttműködjenek és részt vegyenek a tanácsadásokon. Ezt kifejezetten szoktuk is kérni, ha gyerekekről, házastársról van szó, de más esetekben is döntő lehet a család együttműködése.
Kegyetlen veszély leselkedik a magyarokra: óriási hibát követ el, aki nem rohan ezzel a sürgősségire
A szakértő szerint fontos megértenünk, hogy egy-egy ilyen eset olyan súlyos szövődményekhez is vezethet, mint a fertőzések kialakulása vagy a hosszú távú rokkantság.
Veszélyes fertőző kór les a magyar gyerekekre, ha beüt az ősz: nincs menekvés, ezt át kell vészelni?
2024. 36. hetéig összesen 8 969 megbetegedés történt, míg tavaly még ugyanebben az időszakban 12 426 diagnosztizált esetről számoltak be.
Ez az igazi rovarhorror: egyetlen csípés változtatta rémálommá egy férfi nyaralását, majdnem meghalt
Pókcsípés okozott súlyos egészségügyi problémákat egy brit férfinek, rémálommá változtatva ezáltal a nyaralását.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
Az idén októberben harmadszorra elinduló Launchpad programról Kövesdi Gáborral, a Brancsközösség alapítójával beszélgettünk.
Van, aki meztelenül, törölközőbe csavarva kényelmetlenül érzi magát, míg szintetikus anyagból készült fürdőruhában beülni a gőzbe több okból sem szerencsés.
-
Sokan meg fognak lepődni, amikor nyugdíjas korba kerülnek
Az állami nyugdíjat milyen megtakarításokkal egészíti ki, hogy ugyanazt az életszínvonalat fenn tudja tartani, mint az aktív éveiben?
-
Új vásárlók a magyar drogériákban: így változott meg a piac
A drogérialáncok nem csak hazánkban, Európa többi országában is dinamikusabban fejlődnek, mint a többi lánc.
-
Stabil hozam és biztonság a befektetőknek (x)
A műtárgypiac egyre népszerűbb a befektetők körében, mivel stabil értéknövekedést és pénzügyi biztonságot kínál a gazdasági bizonytalanságokkal szemben.