A kisebb tüzet a járművezető a tűzoltók kiérkezése előtt egy porral oltóval eloltotta.
Akár két évre is börtönbe zárhatják, azt, aki a közúti balesetek helyszínén felvételeket készít, a németek az elhunytak védelmében hozták meg a szabályozást. Bár Magyarországon konkrétan nincs ilyen tiltórendelkezés, de egy sor más szabályozás miatt itthon is elővehetik, aki baleseteknél videózik, fényképez.
Akár két évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetik azt, aki közlekedési balesetet filmeznek, vagy fotóznak a mobiljukkal - döntött a német szövetségi kormány. Az új törvény értelmében ugyanis bűncselekményként kezelik az elhunytakat sértő módon bemutató kép-, vagy videófelvételek készítését, és terjesztését. Mindeddig egyébként ez csupán szabálysértésnek minősült.
Az ADAC emlékeztet, hogy a Bundestagnak még jóvá kell hagynia a javaslatot, de ezzel nem lesz probléma. Mindeddig a német büntetőjog csak az élő emberek személyiségi jogait védte, így csak a sérültekről készült megalázó felvételeket minősítették bűncselekménynek, az elhunytak esetében csak a személyiségi jogok megsértésenek tekintették.
Emellett a német autóklub emlékeztet, hogy bűncselekménynek minősül az is, ha a "nézelődők" akadályozzák a mentőegységeket, vagy segítségnyújtás helyett csak felvételt készítenek az eseményekről - ezért akár 1000 eurós pénzbírság is járhat.
Christine Lambrecht igazságügyi miniszter szerint azért volt szükség a szigorításra, mert az elmúlt időszakban egyre több ilyen felvétel jelent meg az interneten. A politikus a Noz.de-nek kijelentette, az intézkedés célja egyértelműen az elrettentés, éreztetni akarják, hogy az áldozatokat fotózni, videózni nem egyszerű szabálysértés.
Az ADAC megszólaltatott egy pszichológust is az ügyben, aki szerint sok bámészkodó nem tudatosan cselekszik: egyesek nem tudják magukban felmérni, hogy mennyire súlyos dolog történt, mások pedig a "szenzációéhségüket" csillapítanák.
Ugyanakkor a bámészkodók gyorsan elfelejtik a biztonsággal kapcsolatos szabályokat, és könnyen veszélybe sodorják akár saját magukat is, vagy akadályozzák a mentési munkát. Azt hiszik, a telefonjuk mögé elrejtőzhetnek, a mobil érzelmileg eltávolítja őket a helyzettől - a kedvelések és a megosztások pedig csak megerősítik bennük a helytelen viselkedésüket. Ezért, ha bárki találkozik az interneten egy hasonló felvétellel, vagy sehogy se reagáljon, vagy negatív visszajelzést adjon a készítőnek
- magyarázta az ADAC által megkérdezett szakember.
Hírünk a világban
Az ügyben mi magyarok is érintettek vagyunk: tavasszal járta be az internetet egy videó, amit a Bayerischer Rundfunk osztott meg. Ezen az látható, ahogyan egy bajorországi baleset helyszínén egy rendőr oktatja ki a felvételeket készítőket.
Elsőként egy cseh sofőrt vont kérdőre, megkérdezte, akarja-e látni a halott embereket is, ha már amúgy is készített felvételeket a balesetről. Majd pedig közölte a szabálytalankodóval, hogy szégyellje magát, és megbüntette őt 128,5 euróra a fényképezés miatt.
Eztán jött a magyar sofőr, akit szintén oda akart vezetni a rendőr az áldozatokhoz.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Nézze meg! Magyarországról jöttek. Nem akarja látni? Akkor miért készít képeket róluk? A saját országából jöttek. Szégyellje magát
- vetette oda az egyenruhás. A videón nem látszik, de vélhetően honfitársunk is megkapta a csekket.
Itthon is keményen büntethetnek, igaz másért
Bár Magyarországon jelenleg nincs olyan szabályozás, ami kifejezetten a közúti balesetek helyszínének megörökítését tiltaná, de egy sor más szabályt áthág az, aki felvételeket készít. Kezdjük azzal, hogy az elvárható segítségnyújtás mindenkinek alapvető kötelessége, és aki ezt elmulasztja - mert mondjuk inkább fotót, videót készít -, az törvénysértést követ el, erről a Btk. 116. paragrafusa rendelkezik.
Eszerint két évig terjedő szabadságvesztést kockáztat az, aki nem nyújt segítséget sérült, vagy olyan személynek, akinek az élete, vagy a testi épsége közvetlen veszélyben van. Ha az illető meghal, de az életét a segítségnyújtás megmenthette volna, akkor 3 évre terjed a szabadságvesztés. Súlyosbító tényező még, ha a vészhelyzetet maga az elkövető idézte elő.
A másik, ami miatt biztosan elővehetik a hatóságok a fotózókat az a vezetés közbeni mobilozás. Ezt minden EU-s tagállamban müntetik, csak a tétel más. A KRESZ szerint
Aki ezt megszegi, az 10 ezer forintos helyszíni bírságra és 3 büntetőpontra számíthat. Szabálysértési eljárásban 20 ezer forint lehet a büntetés. Ezzel mi Európában csak kispályásnak számítunk: például Romániában akár egy hónapra is bevonhatják annak a jogosítványát, aki vezetés közben mobilozik, emellett a vétkes sofőrt 9-20 büntetőpontnak megfelelő bírsággal is sújthatják - a legalacsonyabb összeg 125 euró, kb. 40 ezer forint.
A német autóklub, az ADAC összegzéséből kiderül, hogy a legdurvább büntetés az észteknél van, ahol akár 400 euró, 130 ezer forint is lehet a bírság a mobilozásért. Nagy-Britanniában kb. 75 ezer forintnak megfelelő font a büntetése annak, aki mobiltelefonál vezetés közben, Hollandiában is hasonló pénzt kell fizetnie annak, akit elkapnak.
A magyar büntetés még az alacsonyabbak között van, az egész EU-ban Lettországban és Bulgáriában a legalacsonyabb a büntetés, előbbiben 15 euró (4800 forint) a legkisebb tétel, utóbbiban 25 eurótól (8 ezer forinttól) indul a dolog, a cseheknél 40 eurónak megfelelő korona, 13 ezer forint a legalacsonyabb büntetési tétel.
Őrületes lendületben a kínai BYD: lenyomták a Fordot és a Hondát, retteghetnek az európai gyártók is
Kína vezető elektromosjármű-gyártója, a BYD piaci részesedést nyert, miközben a világ legnagyobb autópiaca 2024 leggyorsabban növekvő hónapját produkálta.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Mire használnád a lakástakarék-megtakarításodat?
Milyen szempontok fontosak egy megtakarítás kiválasztásánál?
-
Karácsonyi bevásárlás? Nézzük, milyen akciók lesznek a Lidlben
Az áruházlánc akciós kínálata az ünnepi menüre fókuszál.
-
Így védheted ki a legdurvább pénzügyi átveréseket: az OTP Bank szakértője válaszol
Bényi Mónikát, a Csaláskezelési osztály vezetőjét kérdeztük.
-
Felújítanál vagy vásárolnál a lakástakarékodból?
Mire költenéd a lakásszámládat?
-
Végre fellélegezhetnek a kisvállalkozók? Ez vár rájuk 2025-ben
Az OTP Bank elemzői mérsékelt javulást várnak.
-
Netes vásárlásokhoz is tökéletes választás a Mastercard Gold betéti kártya (x)
Akár online vennénk koncertjegyet karácsonyi meglepetésként, akár egy hagyományos boltban szereznénk be az ajándékokat, a Mastercard Gold betéti kártya mindkét esetben kéznél van.
-
Az ASUS újdonsága tökéletes üzleti partnered lesz (x)
A munkaerőpiac digitalizációjának gyors ütemében a mesterséges intelligencia megjelenése új korszakot nyitott.