A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 466,57 pontos, 0,47 százalékos csökkenéssel, 99 454,88 ponton zárt hétfőn.

Az elmúlt hetekben szinte minden napra jut egy újabb vámintézkedés az Egyesült Államok részéről. Donald Trump célkeresztben továbbra is rengeteg ország áll, de az egyik legfontosabb talán Kína. A legfrissebb hírek szerint már 104%-os vámtarifát fontolgat az amerikai elnök az ázsiai szuperhatalommal szemben. A politikai húzások mögött azonban gyakran hiányzik a gazdasági logika – miközben a piac egyre kiszámíthatatlanabb, bizonyos helyzetekben egy csésze kávé többet tud elmondani a kereskedelmi hiányról, mint akár egy sajtótájékoztató.
Donald Trump elnöksége óta az Egyesült Államok folyamatosan a globális figyelem középpontjában áll. Politikai és gazdasági döntései – legyen szó geopolitikai ambíciókról, az orosz-ukrán háború béketárgyalásairól vagy a világgazdaságot felforgató kereskedelmi konfliktusokról – alapjaiban formálják az ország helyzetét.
A legfrissebb bejelentések szerint az amerikai kormány már 104%-os vámtarifát is kilátásba helyezett bizonyos kínai termékekre – mindezt egy olyan időszakban, amikor a globális gazdaság amúgy is bizonytalan alapokon áll. Korábban már több elemzésben is foglalkoztunk azzal, hogy az efféle, rövid távú politikai szempontok mentén irányított gazdaságpolitika könnyedén alááshatja Amerika vezető gazdasági pozícióját a világban.
Egy másik írásunkban pedig arra hívtuk fel a figyelmet, hogy Carl Sagan már 1995-ben megjósolta, hogy az Egyesült Államok összeomlásához vezethet, ha a termelés más országokba kerül, a technológiai tudás néhány szereplő kezében összpontosul, és a társadalom elveszíti a képességét arra, hogy érdemi kérdéseket tegyen fel a döntéshozóknak. Bár Trump szerint a mostani gazdaságpolitika Amerika érdekeit szolgálja (és ez talán rövid távon igaz is), a tömeges vámpolitika – látszólagos stratégiai cél nélkül – ennek az aggasztó folyamatnak lehet az előszobája.
Vámtarifák a köbön – de miért épp 104%?
Az Egyesült Államok most 104%-os vámmal sújtja Kínát – egy nehezen értelmezhető, extrém szám, aminek nincs átlátható gazdasági alapja. A döntés mögött nem világos logika húzódik, inkább politikai üzenetnek tűnik. Kína erre válaszul leértékeli saját valutáját, hogy versenyképesebbé tegye exportját. Minden jel arra utal, hogy újabb kereskedelmi háború robbant ki – a kérdés csak az, ki hátrál meg először.
A helyzetet, Reels videójában egy népszerű gazdasági influenszer is elemezte:
"A videó egyik különösen érdekes pillanata, hogy a pénzügyminiszter, Scott Besant, egy csésze kávéval a kezében beszél. Ez nem csak mellékes részlet: a kávé tökéletes példája annak, miért nem feltétlenül probléma a kereskedelmi hiány." – hangzik el a videóban.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az USA nem tud kávébabot termeszteni – Hawaii kivételével egyszerűen nincs hozzá megfelelő klímája. Ezért kávét importál olyan országokból, ahol viszont megvan a termeléshez szükséges természeti adottság. Ez a komparatív előny alapja: minden ország arra szakosodik, amiben hatékony, a többiben pedig kereskedik. A partnerország amerikai dollárhoz jut, amit ideális esetben amerikai termékekre költ.
A piac nem boldog – de nem csak a vámok miatt
A tőzsde reakciója sem maradt el: a részvények esnek, a kötvénypiac is gyengélkedik. A befektetők egyre kevésbé tekintenek az amerikai államadósságra, mint biztonságos menedékre. Ennek oka, hogy a gazdaságpolitika kiszámíthatatlanná vált – és az ilyen lépések, mint a 104%-os vám, csak tovább növelik a bizonytalanságot.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


