Életveszélyes vándorpók lapult a Tescóban: fotók a bestiáról

2015. március 13. 11:07

Brazil vándorpók lapult a Tesco gyümölcsös pultjában; a fiatal vásárló csak otthon vette észre az életveszélyes vendéget a banáncsomagban. Bár időnként előfordul, hogy veszélyes ízeltlábúak kapaszkodnak fel a trópusokról érkező zöldség-gyümölcs szállítmányokra, azonban ennél akad jóval nagyobb probléma is a távolról érkező árukkal.

Ismét banánok között utazó trópusi mérges pókok borzolják az európai fogyasztók idegrendszerét. Néhány napja járta be a nemzetközi sajtót, hogy a 43 éves Maria Layton egy bristoli Tesco áruházban vett egy zacskóval a gyümölcsből. Azt viszont már csak otthon vette észre, hogy a zacskóban egy tojáshoz hasonló pókbáb lapul, amiből állítása szerint éppen kezdtek kikelni az ízeltlábúak.

A brit nő - miután a banánokat pókostul egy műanyag dobozba, majd a fagyasztóba tette - felhívta a Tesco vevőszolgálatát, hogy megkérdezze mi a teendő olyankor, ha veszélyes pókokat talál az árujukban. Az ügyfélszolgálatos felajánlotta, ha visszaviszi a terméket az áruházba, visszafizetik az árát. Később a Tesco szóvivője hozzátette: természetesen azért szerették volna, ha a nő visszaviszi a banánokat, hogy kivizsgálhassák az ügyet.

Sok a gond az import gyümölcsökkel

Időről időre felreppen a híre, hogy veszélyes ízeltlábúak kapaszkodnak fel a trópusokról érkező zöldség-gyümölcs szállítmányokra és kerülnek az európai boltok polcaira. Nos, ez időnként biztos előfordul, de ennél sokkal nagyobb problémát okoz a fogyasztóknak, hogy a távoli országokból érkező zöldségeket, gyümölcsöket félig érett állapotban szüretelik, teljes érettségüket pedig csak a szállítás során érik el, sokszor vegyszerekkel.

Különösen érdekes a banánérlelés folyamata, ami a természetes éréstől már teljesen elrugaszkodott eljárást takar. A fogyasztok.hu korábbi összeállításából kiderül, hogy a zölden leszedett gyümölcs tizenhárom Celsius fokos kamrákban érkezik be valamelyik nagy európai kikötőbe, innen szállítják többek között egy magyarországi banánérlelő üzembe. Itt négy-nyolc napos kezelés következik, melynek során a tárolót felfűtik, majd etilén-gáz beadagolásával kezdetét veszi az érlelés. Az "érett gyümölcsöt" ezután visszahűtik, majd így szállítják a hazai üzletek valamelyikébe.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Az persze már egy másik kérdés, hogy egy ilyen eljárást átvészelhet-e egyáltalán egy trópusi ízeltlábú, mint például a brit Tescóban elvileg talált brazil vándorpók.

Szakértők szerint viszont nem kell feltétlenül tartanunk a vegyszeres kezeléstől. Bár a gyümölcsök minőségének megőrzését célzó eljárások alkalmanként végletesen természetidegen módszerek alkalmazásával járnak, egészségkárosító kockázatuk csekély. A gyümölcstermesztés során jóval nagyobb mennyiségben kerülnek vegyszerek a kertészeti termékekbe, ennek következtében asztalunkra is.

Jó tudni, hogy 2005-től uniós követelmény a nyomon követhetőség, azóta elvileg minden egyes gyümölcsről tudni lehet, pontosan honnan és milyen úton került az adott üzletbe.

Persze nem árt óvatosnak lenni. A citrusfélék például a szüretelés után, még a csomagolóházban egy "fürdőt" kapnak. Így vékony, néhány sejtsornyi réteg képződik felületükön, megvédve a káros hatásoktól. Ez a vegyszer azonban gyümölcs héjában marad, maradéktalanul eltávolítani alapos mosással sem lehet. Éppen ezért nem tanácsos a citrusfélék héjazatát fogyasztani. Erre egyébként már a legtöbb nagyáruházban figyelmeztetik a vásárlókat. A legtöbb laboratóriumi vizsgálat szerint a gyümölcs húsa viszont teljesen vegyszermentes!

NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. július 14. hétfő
Örs, Stella
29. hét
EZT OLVASTAD MÁR?