28 °C Budapest

Lehúznak a légitársaságok! Rablás pótdíjak címén...

Pénzcentrum
2008. június 16. 14:00

Az utóbbi hetekben számos szalagcím jelent meg arról, hogy a légitársaságok különböző címeken pótdíjfizetést kérnek az utasoktól. Itthon sem ismeretlen a külföldön már évek óta alkalmazott rendszer, nekünk is fizetni kell ha nem annyi csomagunk van, mint az a légitársaság szeretné! De vajon mi áll ezek hátterében?

Az olaj árának folyamatos emelkedése miatt többek között a British Airways-nél is azt eredményezte, hogy komoly áremelkedést jelentettek be, hogy így próbálják fedezni az egyre emelkedő üzemeltetési költségeket.

A BA üzemanyagpótdíját nemrég emelte 26 fontról (8138 forint) 32 fontra (10016 forint) a rövid távú szállítmányokra, 126-ról (39 438 forint) 156-ra (48 828 forint) a közepes távú szállításokra, és 158-ról (49 454 forint) 218-ra (68 234 forint) azokra a járatokra, amelyek több, mint 9 órásak. A cég szerint a pótdíjak jelentik a legátláthatóbb módszert arra, hogy a megnövekedett költségeket áthárítsák az utasokra.

Sokak szerint azonban más áll a háttérben. Ez volt ugyanis a 13. emelés azóta, hogy a légitársaság 2004 májusában bevezette az üzemanyagpótdíjat. Akkor a pótdíj mértéke 5 font (1565 forint) volt a return járatokra, miközben az olaj világpiaci ára 38 font (11894 forint) körül mozgott. Ma a díj bizonyos utak esetén már 218 font (68 234 forint), miközben az olaj ára 133 font (41 629 forint) hordónként. Ez azt jelenti, hogy bár az olaj ára három és félszeresére emelkedett, addig a British Airways által beszedett üzemanyag pótdíj a hosszabb járatokra 40-szeres emelkedésen ment keresztül.

A légitársaságok bevett szokása, hogy a megemelkedett üzemeltetési költségeket áthárítják az utasokra. A BA ezzel szemben azt a módot választotta, hogy az emelést üzemanyagpótdíj címén hajtotta végre, ezzel is azt sugallva az utazóközönségnek, hogy nem a társaság hibája az emelés, annak külső okai vannak.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Más légitársaságok is ezt a módszert használják, szintén pótdíjat fizetettnek, csak legfeljebb más-más címen. A Ryanair a csomagok ellenőrzéséért számított fel 5 fontot (1565 forint), ami mára 16 fontra (5008 forint) emelkedett. Emellett viszont egyéb pótdíjakat is fizettet, a reptéri check in minden utasnak 2 fontjába (626 forint) került tavaly szeptemberben, ami mára megduplázódott. A társaság azzal védekezik, hogy az utasok nagy része csak kézpoggyásszal utazik, így a fizetendő összeg elenyésző.

Nem kell viszont nekünk sem nagyon keresgélni a pótdíjak után, a Wizz Air szintén díjat kér az alaptevékenységről leválasztott szolgáltatásokért, például a feladott poggyászok után. Ezzel a "diszkont" légitársaságok arra próbálják ösztönözni az utasaikat, hogy minél kevesebb csomagot vigyenek fel a gépre. Ez társaság szóvivője szerint nem csak az utazónak jelent megtakarítást, hanem a légitársaságnak is, az utaskiszolgálási díjak és a szükséges kerozin csökkenésének köszönhetően.

Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. július 15. kedd
Henrik, Roland
29. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?