Folyamatos volt az elmúlt 10-15 évben bogyós gyümölcsök termesztésének visszaszorulása Magyarországon, amihez az ültetvényszerkezet elaprózottsága, a feldolgozók, hűtőházak felszámolása mellett a klimatikus viszonyok változásai is hozzájárultak.
1991-ben a málnatermés még csaknem 28 ezer tonna volt, mára mindössze évi 6 ezer tonnányi terem az országban, jórészt még mindig családi termesztésben.
A kézimunka-igényes ágazatnak nem használtak az élőmunkaterhekkel kapcsolatos jogszabályok, illetve a közterhek változásai sem, mivel a felvásárlási árakban évek óta nem lehet elismertetni ezek többletköltségét.
Az idei málnatermés minőségét ugyancsak rontotta az időjárás: a tavaszi szárazság miatt nem tudott fejlődni a gyümölcs, most pedig az eső miatt fagyasztás után törik a málna, és így már nem exportminőségű.
Közben a legnagyobb versenytársak, a lengyel és a szerb termelők jelentősen növelték a termőterületüket, a világ meghatározó málnatermelő országai közé emelkedve.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


