Húsvétot követően a május 1-jét magában foglaló hosszú hétvégére is erősítéssel készül a MÁV-csoport.

A Tisza és mellékfolyói egyre nagyobb mennyiségű mikroműanyag-szennyezéssel küzdenek, amely jelentős környezeti problémát jelent. Egy szegedi kutatócsoport többéves vizsgálatai szerint a magyar folyókban riasztó ütemben nő a mikroműanyagok jelenléte, melyek eltávolítása rendkívül nehéz.
A Tisza vizében és üledékében jelentős mennyiségű mikroműanyag található, és a helyzet a mellékfolyókon sem jobb – számol be a 444. Egy szegedi kutatócsoport öt éven át vizsgálta a Tisza teljes, 962 kilométeres hosszát. A kutatásuk eredményei szerint 2023-ban átlagosan 70 darab mikroműanyagot találtak köbméterenként a Tisza vizében, míg a Sajóban ez a szám 196 darab volt köbméterenként. A kutatók számára meglepetést jelentett, hogy a magyarországi szakaszokon 2023-ban közel megduplázódott a mikroműanyag mennyisége.
Általánosságban elmondható, hogy a Tisza mellékfolyói rendkívül szennyezettek; például a Sajóban 196 darab, a Hernádban pedig 77 darab mikroműanyagot találtak köbméterenként 2023-ban.
A kutatók megállapították, hogy a legtöbb mikroműanyag a szintetikus ruhák mosásából származik, de más források is hozzájárulnak a szennyezéshez, mint például a cipők kopása, az autógumik elhasználódása, az útfestékek, az építkezéseken használt szigetelő anyagok, a műfüvek, valamint az eldobott műanyag zacskók és palackok. Bár a szépségápolási termékekből is származhatnak mikroműanyagok, ezek aránya viszonylag alacsony a magyar vizekben. A szennyvíztisztító rendszerek sem képesek teljesen eltávolítani a mikroműanyagokat, ráadásul a tisztítatlan szennyvíz is komoly problémát jelent a Tisza mellékfolyóin.
A mikroműanyagok, vagyis az 5 milliméternél kisebb műanyag részecskék, a 21. század egyik tudományos kihívását jelentik. Ezek egy része eleve ilyen apró méretben kerül forgalomba, például kozmetikai termékekben található mikrogömbök és csillámok formájában, míg a többi nagyobb műanyagok lebomlásával keletkezik. Egyetlen mosás során akár 70 ezer apró műanyagszemcse is bekerülhet a szennyvízbe, majd onnan a folyókba, ahol akár 500-1000 évig is megmaradhatnak. A témáról egy korábbi cikkben írtunk részletesebben.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
-
Ipar Napjai és Automotive Hungary – Mindenki egy helyen (x)
Hazánk legnagyobb ipari eseménye vár minden szakembert: ipari innovációk, költséghatékony megoldások, üzleti lehetőségek, networking, KKV-kat segítő pályázatok.
Portfolio Gen Z Fest 2025


