A vállalkozás szlogenje - "Bízza ránk kriptóját! – Velünk csak jól járhat" - sokakat megtévesztett, akik hittek az évi akár 110 ezer százalékos hozam ígéretének.
Tegnapi közleményében a felszámoló közölte, hogy megkezdik a Buda-Cash, a Hungária és a Quaestor esetén a TBSZ-en és NYESZ-en nyilvántartott, meglévő vagyonelemek kiadását. Nem árt ugyanakkor figyelni arra, hogy a meglévő értékpapírokat melyik szolgáltatóhoz szeretnék átvinni a károsultak, emellett sokakban kérdésként merülhet fel, hogyan lehet a NYESZ-en lévő megtakarítást TBSZ-en elhelyezni és egyáltalán hogyan lehet egy már lezárt gyűjtőévvel rendelkező TBSZ-re pénzt utalni. Kérdések és válaszok formájában összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
A tegnapi PSFN közlemény fontosabb pontjai:
A TBSZ vagy NYESZ számlával rendelkező ügyfeleket a felszámoló ezúton nyilatkozattételre hívja fel. Az érintettek kérhetik, hogy az eszközeiket jogfolytonosan egy másik szolgáltatónál vezetett TBSZ vagy NYESZ számlára adja ki a felszámoló. Ez esetben az ügyfél dönthet úgy, hogy
- egy másik szolgáltatónál új TBSZ vagy NYESZ számlát nyit, és arra kéri a kiadást, vagy
- kéri a megszűnő számlával azonos évben máshol kötött és azonos típusú szerződéseinek összevezetését.
Fontos tudni, hogy új számla nyitás esetében sem indul új gyűjtőév, az így nyitott TBSZ vagy NYESZ számla a megszűnővel azonos évben kötöttnek minősül.
Az ügyfél kérheti a felszámolás alatti társaságnál lévő TBSZ vagy NYESZ számlán lévő eszközeinek egyéb számlájára történő kiutalását is. Ebben az esetben a hatályos Szja. törvény alapján a kifizetés nem eredményez adófizetési kötelezettséget, továbbá az ügyfél nem esik el a megszűnő NYESZ számlára befizetett összeg utáni adó feletti rendelkezés lehetőségétől sem. A felszámoló minden esetben gondoskodik az átutaláshoz szükséges lekötési igazolások kiállításáról.
Milyen lehetőségek vannak?
Az egyik lehetősége a TBSZ-szel vagy NYESZ-szel rendelkező károsultaknak, hogy a számlán meglévő vagyont nem viszik át másik szolgáltatóhoz, hanem kérik annak kiutalását. Az SZJA törvény értelmében ez esetben a kiutalás nem eredményez adófizetési kötelezettséget:
A másik lehetőség pedig, hogy a brókercégeknél vezetett számlákat egy másik szolgáltatóhoz viszik át egy már meglévő vagy újonnan nyitott TBSZ-re vagy NYESZ-re.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Hogyan lehet gyűjtőévet követően meglévő TBSZ-re pénzt rakni?
2014. január 1-től a TBSZ-szel rendelkező számlatulajdonos dönthet úgy, hogy az egyik szolgáltatónál nyitott TBSZ-t egy másik szolgáltatóhoz viszi át. Ez csak akkor oldható meg a TBSZ megszakítása és adófizetési kötelezettség nélkül, amennyiben a teljes állomány átvezetése kerül. Két eset lehetséges:
- Az új szolgáltatónál már rendelkezünk olyan TBSZ-szel, amelyet ugyanabban az évben indítottunk, mint az átvezetni kívánt szerződést. Ez esetben a befektetést átvevő szolgáltató ugyanarra az évre vonatkozóan fogja jóváírni az áthozott TBSZ-en lévő állományt. Példa: a Buda-Cashnél 2011-ben nyitottunk egy TBSZ-t és arra 1 millió forintot helyeztünk el, miközben 2011-ben egy banknál is nyitottunk TBSZ-t szintén egymillió forinttal. Ha ehhez a bankhoz visszük át a buda-cash-es TBSZ-en lévő pénzt, akkor a bank a 2011-es TBSZ-ünkön lévő állományt megnöveli 1 millió forinttal és így ketyeg tovább a lekötés.
- A másik eset pedig, hogy nem volt az új szolgáltatónál TBSZ-ünk arra az évre vonatkozóan, amikor a másikat az adott brókercégnél nyitottuk, ez esetben az új szolgáltató a nyitási évre vonatkozóan létrehoz egy nyilvántartást és oda helyeződik a TBSZ-en lévő állomány. A példa szerint tehát a kiválasztott bank nyit nekünk 2011-re egy TBSZ-t és oda rakja be az egymillió forintot, ezzel megszűnés nélkül folytatódik tehát a lekötés.
Mit lehet tenni a NYESZ-en lévő megtakarítással?
A NYESZ-nél is két lehetőség van:
- Az egyik, a TBSZ-nél már ismert módszer, miszerint egy másik szolgáltatónál már meglévő vagy újonnan nyitott NYESZ-re helyezzük át a brókercéges NYESZ-en lévő pénzt. Ez esetben nem kell a korábbi adójóváírásokat 20%-kal növelt mértékben visszafizetni.
- A másik lehetőség, hogy a NYESZ-en lévő megtakarítást egy másik szolgáltatónál újonnan nyitott TBSZ-re helyezzük át. Ekkor azonban az átvezetés évében és az azt megelőző évben kapott adójóváírást 20%-kal növelten vissza kell fizetni (amennyiben az átalakítás 2016-ban valósul meg, akkor a 2016-ra vonatkozó adóbevallásban kell ezt bevallani és megfizetni).
De! Amire érdemes odafigyelni
Legyen szó TBSZ-ről TBSZ-re, NYESZ-ről NYESZ-re vagy NYESZ-ről TBSZ-re történő átvezetésről, fontos, hogy csak olyan értékpapírokat lehet átvezetni a másik szolgáltatóhoz, amely annál a szolgáltatónál is megtalálható. Tehát ha a megtakarításaink között olyan értékpapírok is vannak, amelyeket a másik szolgáltató nem forgalmaz vagy nála nem elérhetőek, akkor célszerű ezeket először visszaváltani és pénzeszközzé alakítani és így magát a pénzt átutalni a másik szolgáltatóhoz.
Sok magyar nem is tudja ezeket a fontos dolgokat: így fektetheted be a pénzed felelős módon 2025-ben
A következő évek kritikusak az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való fenntartható és inkluzív átállás szempontjából.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
-
Lakásbiztosítás: te mikor foglalkoztál vele utoljára?
Sokan nem tudják, hogy a lakásbiztosításuk pontosan milyen fedezetet is nyújt, vagy mi az ingatlanuk aktuális értéke.
-
Lakásbiztosítás: milyen kár ellen véded az otthonod?
A kutatásunkban arra keressük a választ, hogy az olvasóink pénzügyileg hogyan készülnek fel az ingatlanukat érintő káreseményre.