14 °C Budapest

Őr a szegények adója felett - mire jó az inflációkövető kötvény?

Pénzcentrum
2008. szeptember 18. 05:55

Külföldön viszik, mint a cukrot... A mostani inflációs környezetben az egyik legnagyobb keresletet támasztó befektetési terméknek az inflációkövető kötvények számítanak. Külföldön már hosszabb múltra tekintenek vissza ezek a termékek, azonban itthon még kevéssé ismertek.

Az elmúlt egy évben jelentősen megemelkedett az infláció, nem csak itthon, de olyan országokban is, mint például Japán, vagy Kína, ahol korábban defláció volt megfigyelhető. A Deloitte előző negyedéves gazdasági összefoglalója sem szólt másról, mint a szegények adójaként emlegetett inflációról. Július közepe óta ugyan csökkent a nyersolaj ára, és így az eurózóna 12 havi inflációs rátája is mérséklődni tudott, azonban még így is jelentősen meghaladja az egy évvel ezelőtti 1,7 százalékos szintet. Itthon szintén enyhült némileg a pénzromlás üteme, bár a hosszú távú 3 százalékos tervezett szinttől még távol áll.

Mint tudjuk, inflációs környezetben a reálhozamok csökkennek, sőt el is tűnhetnek, azonban inflációkövető befektetések révén vagyonunk értékállósága biztosítottnak tekinthető. Hazánkban elérhetőek már inflációkövető betétek, ilyen például a K&H Bank 6 hónapos lekötött betétje, ami a KSH által közölt inflációs adatokhoz köti az elérhető kamat szintjét, valamint a CIB Bank által kínált jegybanki alapkamathoz kötött betét, amely közvetve kapcsolódik a pénzromlás üteméhez - ezeket a termékeket egy korábbi cikkünkben már ismertettük.

Szintén léteznek olyan befektetési alapok, amelyek inflációkövető termékekbe fektetnek, így például államkötvényekbe, illetve olyan befektetési stratégiát választanak, amely inflációs környezetben is magas hozamot biztosít (például short pozíciót vesznek fel kötvényekből, vagy kamatkülönbözeti ügyleteket kötnek).

Mire jó az inflációkövető kötvény?

A fejlettebb kötvénypiaccal rendelkező országokban már évek óta ismeretek az inflációt követő kamatozású kötvények. Az Egyesült Államokban például több mint 10 éves múltra tekintenek vissza ezek a speciális államkötvények (Treasury Inflation-Protected Securities, TIPS), amelyek kamatozása a fogyasztói árindexet követi, vagyis a meghirdetett kamatláb megegyezik a reálkamatlábbal, és 5, 7, 10, valamint 20 éves lejáratúak. Szintén nagy likviditású piaca van az Egyesült Királyságban kibocsátott hasonló államkötvényeknek (Inflation-linked Gilt - ILG), bár az utóbbi időben a megnövekedett kereslet miatt a kibocsátást követően általában az intézményi befektetők ezeket gyorsan lejegyzik.

Ezek a kötvények tehát inflációs környezetben magasabb kamatot fizetnek egy hasonló kondíciójú, "normál" államkötvényhez képest. Természetesen az ilyen kötvényekbe fektetők elsősorban nem magas hozamban reménykednek, hanem a megtakarításaik vásárlóértékét szeretnék megőrizni.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

A nyugdíjalapok számra például kifejezetten alkalmas befektetési eszköz lehet az ilyen kötvény, hiszen a vagyon értékállósága esetükben elengedhetetlen, de diverzifikációs eszközként is felfoghatók, hiszen más eszközkategóriákkal viszonylag alacsony korrelációt mutatnak.

A Barclays Captial inflációkövető kötvény-indexe szerint az elmúlt években jelentősen megugrott ezen kötvények piaci kapitalizációja, miután egyre több állam bocsát ki hasonló papírokat. Továbbra is az USA számít a legnagyobb kibocsátói piacnak azon 19 ország közül, ahol létezik ilyen államkötvény, de Nagy-Britannia, az eurózónán belül pedig Franciaország is igen nagy szeletei a tortának.

Mi a helyzet itthon?

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. április 26. 16:17
Az EP Kreml-barát üzenetek terjesztésével vádolja a Fideszt és az Orbán-kormányt, és azonnali intézk...
ChikansPlanet  |  2024. április 26. 11:32
Az Amazonas-medence esőerdeje fontos természeti kincsünk, amely gazdag növény- és állatvilággal, kit...
Holdblog  |  2024. április 26. 08:56
HOLD After Hours. Szabó Lászlóval helyre tesszük a szövőlepkéket, a kapitalizmust, a kapitalizmus kr...
KonyhaKontrolling  |  2024. április 26. 07:45
A CBC Marketplace nemrég kiadott egy videót, amiben rejtett kamerával megvizsgálták néhány kanadai b...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 26. péntek
Ervin
17. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem