21 °C Budapest

Tízezreket húznak ki a zsebedből - tehetsz ellene...

Pénzcentrum
2007. június 14. 12:00

Napjainkban már egyre szélesebb körben terjedt el az internet, egyre többen használják ki az internetes bankolás előnyeit is, emellett azonban hazánkban még mindig több helyen (leginkább a takarékszövetkezeteknél) érhető el az úgynevezett házibank rendszer. Utánanéztünk, mit takar ez az elnevezés, mennyiben különbözik az internetes bankolástól. Mint az a cikkből is kiderül, a magas házibank költségek miatt érdemesebb inkább az internetes bankügyintézés mellett dönteni. Mindemellett vetettünk néhány pillantást a működési rendszerében igen hasonló, ám a hazai bankok esetében már jóval elterjedtebb (s nem utolsó sorban olcsóbb), vállalati ügyfelek számára kínált üzleti terminál szolgáltatásokra is.

Melyik mit takar?

A közös vonás mindkét rendszer tekintetében az, hogy otthonról érhetjük el bankszámlánkat, végezhetünk azokon különböző műveleteket, így például átutalást kezdeményezhetünk, illetve ellenőrzést gyakorolhatunk bankszámlánk forgalma felett.

Hogy mi a különbség a két rendszer között? A házibank (más néven home banking) rendszer tulajdonképpen az internet-bank elődjének tekinthető. Ugyan mindkét esetben az adott takarékszövetkezet (bank) elektronikus rendszeréhez csatlakozunk, azonban házibank esetében egy adott szoftveren, modemen és a telefonvonalon keresztül tárcsázunk be az adott pénzintézet szerverére.

Ezzel szemben a másik módszer már a nevében viseli a megoldást, ott internet-kapcsolatunkon keresztül csatlakozunk a pénzintézet rendszeréhez (természetesen az internetkapcsolat is sok esetben telefonvonalat vesz igénybe), itt azonban nem egy kliens-program, hanem egy internetes böngésző segítségével.

Melyiket válasszam?

A teljesség igénye nélkül ellátogattunk néhány házibank rendszert kínáló takarékszövetkezet honlapjára, s megnéztük, hol, milyen lehetőségeink nyílnak pénzügyeink otthonról történő rendezésére.

Ahhoz hogy használhassuk a házibank nyújtotta előnyöket (hasonlóképpen az internetbank szolgáltatásokhoz) előzetesen egy erre vonatkozó szerződést kell kötnünk a számlavezető intézménnyel, amelynek révén jogosulttá válunk a szerverhez történő csatlakozásra. A csatlakozáshoz természetesen szükségeltetik egy kliens-program letöltése is.

Mindez persze nem történhet ingyenesen, mind a szolgáltatásért, mind az egyes számlaműveletekért fizetnünk szükségeltetik, sőt magát a programot is meg kell vásárolnunk. Ez azt jelenti, hogy a folyamatosan jelentkező költségek mellett jelentős kezdeti kiadásokba ütközhet az, aki a házibankot választja.

A legtöbb esetben ugyan a honlapokról csak vázlatos információt kaphatunk a szolgáltatással, annak díjaival kapcsolatban, de akad kivétel is. Ilyen kivétel például a Kiskunfélegyházi Takarékszövetkezet, ahol a házibank rendszerre érvényes hirdetmény alapján a kliens-program beszerzési ára önmagában áfával növelten 45 600 forint.

Emellett a rendszer installálásának díja (amely a honlap tanúsága szerint a kliens-program telepítését, és az oktatást foglalja magában), áfával együtt 12 000 forintba kerül. A szolgáltatásért ezen kívül havi díjat is kell fizetni, amely 3000 forint az említett takarékszövetkezet esetében. Emellett minden ügylet után jutalékot kell fizetni, a hirdetmény szerint 0,25 százalékot, de legalább 120 forintot tételenként.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A Turai Takarékszövetkezetnél a szolgáltatás egyszeri telepítési díja 20 000 forint, itt még az is rögzítésre került, hogy az ügyfél hibájából történő kiszállásokért 5 ezer forintot kell fizetni alkalmanként.

Tapasztalataink tehát azt mutatják, hogy egyre kevesebb helyen érhető el ez a szolgáltatás, teljesen érthető módon, hiszen, mint azt a fenti számok is mutatják, relatíve drágábbnak bizonyul a házibank rendszer az internet bankhoz képest.

És az üzleti terminál?

Az üzleti terminál a házi- és internetbankhoz hasonló előnyöket képes felmutatni, így például a számlákhoz kapcsolódó ügyletek rugalmas és gyors intézhetősége, illetve a számlák, alszámlák fölött gyakorolható ellenőrzés lehetősége.

Az üzleti terminálok igénybe vételéhez szintén szükséges, hogy szerződést kössünk, melynek alapján küldik el a bankok az aktiváló lemezt, illetve a terminál használatához szükséges kódot.

PC BLOGGER & PODCASTER
Bankmonitor  |  2024. május 8. 12:24
Berobbant a személyi kölcsönök iránti kereslet 2024 első három hónapjában, csaknem 50%-kal nőtt a fo...
MEDIA1  |  2024. május 8. 10:44
A Fidesz csepeli szervezete néhány napja azzal turnézta végig a magyar nyilvánosságot, hogy a Csepel...
Holdblog  |  2024. május 8. 09:11
Újabb áldozatra vadászik az amerikai értékpapír-felügyelet, épp a Robinhood elleni pert készíti elő....
Kasza Elliott-tal  |  2024. május 7. 20:57
A májusi Top 10-es listám hatodik helyezettje. A ROIC miatt figyeltem fel rá, amikor a listát nézege...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

NAPTÁR
Tovább
2024. május 8. szerda
Mihály
19. hét
Május 8.
Fagylalt nap
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem