9 °C Budapest
Beltéri felvétel fiatal férfiakról, akik a poggyászokat pakolják ki a reptéri poggyászkocsiból. Repülőtéri földi személyzet munka közben.

Meglepő dolog derült ki a reptéri rakodók fizetéséről: kőkemény meló, 10-12 órás műszakokkal

2024. december 9. 16:01

A nyári tapasztalatok alapján a karácsony időszak alatt is embert próbáló forgalomra számítanak a Liszt Ferenc repülőtér földi kiszolgálói, így például a rakodók, az utas-biztonsági ellenőrök, a jegykezelők, a logisztikai szakemberek – mondta el a Pénzcentrumnak a LESZ, azaz a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet elnöke. Ha a túlzsúfolt európai légifolyosók, a megnövekedett utazási kedv miatt késések történnek, akkor miként a múltban annyiszor, óriási erőfeszítésekkel, nem egyszer a saját egészségük rovására próbálják tartani a menetrendet. A Budapest Airporttól megtudtuk, kiemelt figyelemmel készülnek az ünnepi utasforgalomra.

A nyáron a Pénzcentrum naponta kapta a híreket az utasokat meggyötrő késésekről, járattörlésekről. A szezon elején az utasszállítók ugyan tudatták utasaikkal, hogy jórészt légi irányítási és kapacitáshiány okokból késések következhetnek majd be, de a gyakorlat azt mutatta, hogy amikor megtörténik a baj, már korántsem kommunikálnak olyan megfelelően. Többnyire magyarázat, érdemi tájékoztatás és ellátás, elszállásolás nélkül hagyták a kétségbeesett ügyfeleiket.

A LESZ elnöke a Pénzcentrum megkeresésére elmondta: az utasok legtöbbször a pilóták precizitását, a légiutas-kísérők figyelmességét és a repülőterek, valamint légitársaságok kényelmi szolgáltatásait értékelik. Azonban akad egy csoport, amely nélkül az égen egyetlen járat sem indulhatna el, ez pedig a földi kiszolgáló személyzet. Csorba Attila szerint a folyamatosan növekvő utas- és áruforgalomhoz képest a földi kiszolgáló személyzet létszáma, munkakörülményei sok kívánni valót hagynak maguk után.

A rakodók emberfeletti erőfeszítéseire elég csak annyit mondani: a nagyméretű repülőgépek, mint a Boeing 787, az Airbus A330 vagy a Boeing 777-300ER, egy-egy járat során elképesztő mennyiségű csomagot és árut szállítanak. Ezek rakodása hatalmas fizikai és logisztikai feladat. A rakodók egyetlen nap alatt akár 100-120 tonna árut és csomagot kezelnek, ami több tucat szabványos raklapot, vagy több ezer különálló bőröndöt jelent. Egy-egy nagy utasszállító gép, például egy Boeing 777-300ER, 20-25 tonna árut és utas-csomagot szállíthat egyetlen járat során. Teljes teherszállító üzemmódban egy Airbus 330-as kapacitása kb. 65-70 tonna áru.

A rakodás azonban korántsem egyszerű fizikai munka. Az áruk elhelyezése a gép rakodóterében gyakran térdelve, hajolva, kicsavarodott testhelyzetben történik, hiszen a szűk térben nagy, 20-30 kilós bőröndöket kell pontosan elhelyezni. Ez messze több mint egy átlagos bevásárlószatyor felemelése: nemcsak az emelés súlya, hanem az egyenetlen testhelyzet és a folyamatos ismétlés is extrém terhelést jelent az ízületek és izmok számára. Ezek a körülmények jelentős egészségügyi kockázatot hordoznak.

A rakodás fizikai ára

  • Ízületi kopások, hát- és derékfájdalmak.
  • Állandó kimerültség, mivel a munkavégzés sokszor túlnyúlik a normál munkaidőn, és évi 300-500 óra túlórával járhat.

Utas-biztonság: folyamatos figyelem, zéró hibatűrés

Az utas-biztonsági ellenőrök a repülés kevésbé látványos, de elengedhetetlen részét képezik. Naponta több mint 35 000-40 000 utas és csomagjaik ellenőrzése zajlik a Ferihegyi repülőtéren. Egy-egy csomag átvilágítása átlagosan 20-30 másodpercet vesz igénybe, de ha gyanús tárgyat találnak, a teljes folyamat azonnal jelentősen lelassul. Rendkívül nagy pszichikai terhelésről beszélhetünk, órákon át tartó állómunka utasok ezreinek átvizsgálásával. A szigorú szabályozások miatt az ellenőröknek maximális koncentrációval kell dolgozniuk. Hibázniuk nem lehet, hiszen a biztonság elsődleges. Mindezt gyakran feszült légkörben, fárasztó 8-10-12 órás műszakokban végzik, hiszen az utas szám folyamatosan növekszik.

A repülőtér földi személyzete nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is hatalmas nyomás alatt dolgozik. A szigorú menetrendek, a folyamatos túlórák és a nem megfelelő munkaerő-ellátottság miatt az európai normáknak megfelelő munka-család egyensúly sok esetben csupán elérhetetlen álom. Egy túlzsúfolt nap során a rakodók nemcsak a gépeket, hanem magukat is „túlterhelik", gyakran 10-12 órát dolgozva, késések miatt akár többet. Az utas-biztonságiak szigorú szabályok szerint dolgoznak, folyamatos megfigyelés mellett, így a minimális hibázási lehetőség további stressz forrás a rendkívüli „mennyiségű” utas mellett.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Miközben egyetlen járat indulásának késése az egész napra kihatással lehet, a háttérben dolgozók a maximumot nyújtják – sokszor saját egészségük rovására is. Míg a legtöbben családjuk körében ünnepelnek, a földi kiszolgáló személyzet az év legmeghittebb időszakában is keményen dolgozik. A járatok indulása és az áruk kezelése nem állhat le, így az ünnepnapok is csak átlagos munkanapnak számítanak. A dolgozók hajnaltól éjszakába nyúló műszakokban végzik a feladataikat, a hideg időjárás pedig még nagyobb kihívást jelent számukra. Ritka, hogy karácsonykor egy-két órával hamarabb távozhatnak, de ez is csak akkor, ha a menetrend és a „főnök” megengedi.

December 25-26-án a járatszám kissé csökkenhet. Az ünnepek előtti és a két ünnep közötti napok viszont komoly forgalmat jelentenek a repülőtér dolgozóinak

– hangsúlyozta végezetül Csorba Attila.

Így készül a Budapest Airport a karácsonyi időszakra

A Budapest Airport a karácsonyi időszak megnövekedett utasforgalmára kiemelt figyelemmel készül, hogy minden utazó számára kényelmes és gördülékeny élményt biztosítson – mondták el a Pénzcentrum megkeresésére. Ennek érdekében a repülőtér a forgalomhoz igazított személyzetszámmal várja az utasokat, így az utas kiszolgálás minden területén megfelelő számú munkatárs áll rendelkezésre a gyors és hatékony ügyintézés érdekében. Az utas biztonsági ellenőrzőpontokat a forgalomhoz igazítva üzemeltetik, hogy a várakozási idő a lehető legrövidebb legyen.

A terminálokon ünnepi dekorációval és karácsonyi programokkal teremtik meg a szezon hangulatát, miközben a tájékozódást fokozott információs szolgáltatások segítik. A Budapest Airport hangsúlyozta: a csillagszóró és a tűzijáték fokozottan tűzveszélyes eszközök, ezért tiltott tárgynak minősülnek – szállításuk kézipoggyászban és feladott bőröndben is szigorúan tilos. Az ünnepi időszak zökkenőmentes lebonyolítása érdekében a reptér arra kéri az utasokat, hogy a várható nagyobb forgalom miatt időben érkezzenek, és éljenek az online szolgáltatások, például az előzetes check-in lehetőségével.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
vezetoi-coaching  |  2025.04.03 22:31
D.J.T. maga nem tud perfektül használni 80-100 szónál többet, és még az is... Egyszer még a United S...
coachco  |  2025.04.03 18:35
Egészen véletlenül találtam rá erre a rendkívül izgalmas, egyben informatív könyvre. [...] Bővebben...
hrdoktor  |  2025.04.03 11:31
Amikor közeleg végre az éves szabadság ideje (már persze, ha ügyintézésre, egyebekre el nem fogyott...
kovacstunde  |  2025.03.31 09:00
7-8 évvel ezelőtt az egyik Trénerképző Tanfolyamon, tanítványom Judit egy új módszerről beszélt. Ami...
perfekt  |  2025.03.28 15:39
A munkaerőpiac folyamatosan alakul, a digitalizáció, a gazdasági változások és az AI térnyerése egyr...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. április 4. péntek
Izidor
14. hét
Április 4.
C-Vitamin nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33