Young workers in creative office space.

Elképesztő, mennyit robotolnak a magyarok: nyugaton több pénzért a munkahét is rövidebb

2022. február 8. 14:01

A végtelennek tűnő munkanapok órái összeadódnak, de a hét végén nem szoktuk számolni, hogy pontosan hány órát is dolgoztunk a héten. Most az Eurostat felméréséből azonban kiderült, hogy a magyar melósok jóval többet húzzák az igát, mint például a hollandok, svájciak. Ha azt is hozzávesszük, hogy Nyugat-Európában jóval magasabbak a bérek, mint itthon akkor a helyzet eléggé elkeserítő.

Országonként változó, hogy mennyit dolgoznak az emberek egy héten: míg az átlagos európai hetente 37 órát, addig egyes országokban mindössze 30-33 órát töltenek munkában az emberek. Az Eurostat felmérte, hogy pontosan mennyit dolgoztunk 2019-ben és 2020-ban, az adatok alapján pedig van okunk az irigységre.

A felmérésben a 15 évesnél idősebblakosságot vizsgálták, a válaszadók közül a legidősebbek a hetvenet taposták. Míg egyes országokban kecsegtető 30-33 órás munkahetek vannak, addig bizony a szomszédunkban 40 órás is lehet egy munkahét.

A hollandok dolgoznak a legkevesebbet, ők ugyanis 30-33 órát robotolnak egy héten. Svájc, Norvégia, Dánia, Németország és Olaszország egyes régióiban is rövidek a munkahetek a 30-33 órával. Az adatoból azonban az is kiderült, hogy Hollandiában rengetegen részmunkaidőben dolgoznak, a megkérdezettek 47,6 százaléka ilyen felállásban vállal munkát. Svájcban 39,4, Ausztriában 23,9 a Skandináv országokban, valamint Németországban a részmunkaidősek aránya pedig 20-25 százalék. Európa többi részén ez mindössze 10-20 százalék között mozog, ami nagyban kihatott az egy héten ledolgozott órákra.

A mostani kimutatás így csak a főállásúakra koncentrált, ami alapján rögtön emelkedik a munkaidő is. Szerbiában, Görögországban, Montenegróban és Törökországban a legrosszabb a helyzet, itt ugyanis akár 42 órát is ledolgoznak az emberek egy átlagos munkahéten.

Itt robotolnak a legtöbbet

Nem csak az országok közötti eltéréseket figyelhetjük meg, hanem az egyes országokon belüli régiók eltérését is. Így kiderült, hogy a szomszédos Szerbiában a belgrádiak dolgoznak a legkevesebbet, és bizony a régiók közötti eltérések Magyarországon megjelennek.

2019-ben és 2020-ban is több, mint 39 órát robotoltunk hetente, ami meghaladja az uniós átlagot. A legszélesebb vizsgált korkategóriában, amelyben mindenki 15 éves kortól 64 éves korig beletartozott, közölük 2019-ben a Pest környékiek dolgoztak a legtöbbet, heti 40 órával. Ez 2020-ra kicsit mérséklődött, 39,7 százalékra, de még így is itt érték el a rekord munkaórákat. A Közép-Dunántúlon is sokat dolgoztak a magyarok, itt 2019-ben 39,8 órát dolgoztak, ami 2020-ra 39,5 lett.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A Dél- Dunántúliak dolgoztak a legkevesebbet, de ez is még több, mint az uniós átlag, itt ugyanis 2019-ben 39,1, 2020-ban pedig 39,3 órát dolgoztak a munkavállalók. Összességében elmondható, hogy a tavalyi évben kicsivel ugyan, de kevesebbet dolgoztunk, mint 2019-ben. Korosztályt tekintve a 20 és 64 éves kor közöttiek dolgoztak a legtöbbet, több, mint 39 órával.

Az eltérések nemek között is megjelennek, az adatok szerint a magyar férfiak többet dolgoztak, mint a nők. 2019-ben a Pest környékén élő férfiak 41 órát, a Közép-Dunántúlon pedig 40 órát melóztak egy héten. Ez 2020-ra változott, ők 39-40 órát dolgoztak, míg a Nyugat-Dunántúlon 2020-ban szintén 40 órát töltötek hetente a munkában a férfiak.

Kevesebbet dolgoznak a nők?

A nők ugyanezekben az időszakokban átlagosan 38-39 órát dolgoztak, ami még mindig jóval több ez európai átlaghoz képest, mégis magyar viszonylatban kevesebb, mint amennyit az ellenkező nem dolgozott. Arról, hogy a nők, azon belül is a gyermeket nevelő nők foglalkoztatottsága nem csak hazánkban, de az EU minden tagállamában alacsony korábban írtunk. Sőt, a statisztikák szerint mi a sor végén kullogunk. A 2 éven aluli gyermeket nevelő magyar anyák alig ötöde aktív a munkaerőpiacon, holott nagyobb szükség lenne a munkájukra, mint valaha, erről írtunk korábbi cikkünkben is.

A statisztikai hivatal Munkaerő-piaci esélyegyenlőség című táblázatból kiderül, hogy a foglalkoztatott nélküli háztartásokban élők aránya a 18-59 évesek körében a 2004-es 11,9 százalékról 2019-re 5,8 százalékra csökkent, az 15-64 éves egy évvel korábban nem foglalkoztatottak közül a foglalkoztatottakká válók aránya 9,3 százalékról 12,3 százalékra emelkedett. Ezen belül a gyermeket nem nevelő nők foglalkoztatási rátája 10 év alatt nagyjából 10 százalékponttal nőtt, 2019-ben közel 90 százalékuk volt foglalkoztatott.

Emellett a gyermekes anyák foglalkoztatása is emelkedett: az óvodás korú gyermeket nevelők közül 17 százalékkal dolgoztak többen. De hiába dolgozott a 3 év alattiakat nevelő nők 18 százaléka, ez azonban európai összehasonlításban még mindig kiugróan alacsony aránynak számít. Az EU 27 országa közül ezzel az eredménnyel a lista 23. helyén helyezkedik el hazánk. Magas azon nők aránya is, akik nem dolgoznak, és nem részesülnek juttatásban, arányuk 2019-ben 3,2 százalékot tett ki.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
laskainelli  |  2024.05.08 14:46
A tanácsadások során gyakran hallom, hogy a kliens legfőbb vágya, hogy boldog legyen újra. Megélje t...
coachco  |  2024.05.07 19:25
Szeretem a falvakat! Persze nem mindegyik idilli, vannak szomorú falvak is. [...] Bővebben!
hrdoktor  |  2024.05.07 10:13
Életmódtanácsadók és laikusok körében gyakran elhangzik: a pozitív gondolkodás nemcsak a pszichés ál...
perfekt  |  2024.04.23 12:25
A "GINOP PLUSZ-3.2.1.-21 III. ütem keretein belül képzési és bértámogatási lehetőségek vehetők igény...
vezetoi-coaching  |  2024.02.12 22:30
Gondoltam, ezt elmesélem már. Gyakorlatilag kétszer megnéztem…:-))) Életemben először... Ki tudja, a...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. május 10. péntek
Ármin, Pálma
19. hét
Május 10.
Mentők napja
Május 10.
Baromfi világnap
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem