7 °C Budapest

Még mindig megéri tanulni: beszéljenek a számok!

Pénzcentrum
2009. szeptember 22. 06:20

A tanulás befektetés, és mint ilyen, hasznot is hoz az évek során, legalábbis ha ügyesen forgatjuk kezdő tőkénket és időnket, no meg persze, ha megfelelő helyen hasznosítjuk a szerzett tudásunkat. Persze az sem lényegtelen, hogy melyik országban tesszük mindezt, legalábbis ez derül ki az OECD legfrissebb, 2009-es Oktatási Körképéből.

Az oktatás megtérülési rátáinak vizsgálata az 1960-as években kezdődött, ekkortól mérik az emberitőke-beruházás jövedelmezőségét, hasonlóan a többi befektetéshez. A vizsgálat alapvetően költség-haszon elemzésekkel történik, vagy jelenérték számítás, vagy belső megtérülési ráta számításával.

Az oktatási ráfordítások (a tandíjtól kezdve, az egyéb járulékos költségeken át, egészen a tanulás ideje alatt kieső jövedelemig) megtérülése egyéni, illetve társadalmi szinten is vizsgálható. Az egyik megközelítés az oktatás belső megtérülési rátáját (IRR) számítja ki: ez az a hozam, illetve diszkontláb, amely mellett a magasabb végzettséggel járó jövedelemtöbblet, illetve az oktatással kapcsolatos költségek jelenértéke kiegyenlítődik. A másik módszer egy előre meghatározott kamatlábbal - amely kifejezi az oktatásba való befektetés kockázatosságát, illetve annak időhorizontját - diszkontálja az egyes évek pénzáramlásait, és az így meghatározott jelenértéket, vagyis pénzben kifejezett összeget tekinti az oktatás megtérülésének.

Az OECD 2009-es tanulmányában ez utóbbi módszerrel határozták meg, hogy az egyes országok esetében "mennyit hoz a konyhára" a tanulás, legyen szó érettségi utáni technikusi képzésről, vagy felsőfokú oktatásról - természetesen a két képzési szintet külön-külön vizsgálva.

Miért éri meg nekünk?

Historikus adatok alapján az oktatás megtérülési rátája általában csökken az egy főre jutó jövedelem függvényében, azaz az országok fejlettségi szintjének növekedésével. Ezt az közgazdaságtanban csökkenő hozadék elvének szokták nevezni, ugyanis a gazdasági fejlődéssel együtt növekszik a népesség iskolázottsága, és ennek megfelelően csökken az oktatás megtérülési rátája.

A hazai statisztikák és kutatások a rendszerváltás után a képzettség felértékelődését mutatták, ami elsősorban az érettségizettek és a felsőfokú iskolai végzettségűek javuló munkaerő-piaci és jövedelmi pozícióiban nyilvánult meg.

Az Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legfrissebb tanulmánya alapján még mindig azt mondhatjuk, hogy megéri tanulásra adni fejünket, különösen a munkanélküliek számát tekintve. Ez persze komoly feladatokat ró az egyes országok oktatási tárcáira, hiszen a gazdasági válságból való kilábalásnak akár kerékkötője is lehet a nem megfelelő oktatáspolitika.

Az oktatás egyéni hasznát, illetve megtérülését nemek szerint vizsgáló tanulmány szerint, ha költségek szintjén nem is, de az évek során jelentkező jövedelemkülönbségek miatt jelentősen eltér férfiak és nők esetében az oktatás megtérülése.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az OECD átlagát tekintve például egy egyetemet végzett férfi élete során több mint 186 ezer dollárnyi jövedelemtöbbletre számíthat ahhoz képest, mintha csak középiskolát végzett volna. Nők esetében ennél szerényebb, 134 ezer dolláros pluszjövedelemről beszélhetünk átlagosan, főként a bérkülönbségeknek köszönhetően.

Ha csak a felsőfokú tanulmányok elvégzése miatti hasznokat, vagyis a magasabb jövedelem-kilátásokat vesszük figyelembe, az USA vezeti a listát, ahol az egyetemet végzett férfiak átlagosan 367 ezer dollárral keresnek többet karrierjük során. Őket követik az olasz férfiak, 322 ezer dollárral. A Portugál nők átlagosan 220 ezer dollárnyi pluszjövedelmet remélhetnek, ha középiskola után még továbbtanulnak, ami a legmagasabbnak számít az OECD országok körében.

Hazánkban az jövedelemösztönző férfiak és nők esetében is átlagon felüli, előbbiek 254 ezer, utóbbiak 140 ezer dollárral kereshetnek többet a középfokú végzettséggel rendelkezőknél.

Ha figyelembe vesszük azonban az oktatással járó kiadásokat, a tanulmányi idő során kieső jövedelmeket, illetve az adóhatásokat is, természetesen alacsonyabb haszonnal számolhatunk. Ezt mutatja az alábbi grafikon is.

Mivel az Egyesült Államokban az oktatás költségei igen magasak, a nettó haszon alacsonyabb, férfiak esetében 169 ezer dollár, nőknél 75 ezer. Hazánkban ezzel szemben annyira alacsonyak az oktatás költségei, hogy a nettó hasznot tekintve szinte felzárkózunk az USA-hoz, legalábbis a felsőfokú képzettséggel rendelkező nők esetében, akik életük során 127 ezer dolláros jövedelemtöbbletre számíthatnak.

Az északi országokban ennél jóval alacsonyabbak a bérkülönbségek az iskolai végzettségek szerint, Dániában így például mindössze 7 ezer dollárnyi haszonnal jár egy férfi számára, ha egyetemet végez.

NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
hrdoktor  |  2025.03.14 11:01
Sokunknak ismerős lehet a helyzet, amikor a harmadik aznapi kávét iszogatva a munkahelyi kiskonyhába...
perfekt  |  2025.03.12 15:40
A mesterséges intelligencia (AI) már nem csupán egy futurisztikus technológia – itt van velünk, és e...
vezetoi-coaching  |  2025.03.12 11:52
2 nap alatt 3 postban különböző fénytörésekben a Linkedin. Azért nem annyira, mint a vakok az elefán...
laskainelli  |  2025.02.28 12:39
Mindannyiunknak vannak napjai, amikor elbizonytalanodunk a jövőnkkel kapcsolatban. Vajon jó irányba...
coachco  |  2025.01.03 09:52
Év végén nem jutott időm összegezni a tavalyi olvasmányaimat. [...] Bővebben!
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. március 15. szombat
Kristóf
11. hét
Március 14.
Gátellenes világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33