Az energiaválságból való kiút csak piaci alapon történhet meg, előbb vagy utóbb vissza kell térni a piaci normákhoz
Hernádi Zsolt, a MOL elnöke úgy nyilatkozott, hogy a PKN-nel folyó tárgyalásoknak április végéig le kell zárulnia. A MOL nem lesz partner a tárgyalások meghosszabbításában - idézi a Reuters. A nyilatkozat ténye önmagában már jelzés értékű, hiszen a MOL tavaly november óta, a szándéknyilatkozat aláírása óta - annak előírásainak megfelelően - nem nyilatkozott a megbeszélések fejleményeiről. A nyilatkozat legfőbb érdekessége, hogy Hernádi kijelentette: "a megállapodás létrejötte esetén valószínűleg új részvényeket bocsát ki a MOL a kereszttulajdonlás létrehozásához". Ezen vonatkozás nem érintheti kedvezően a MOL részvényeseket, melyek egyébként is a PKN tárgyalásokat tartják a legnagyobb kockázati tényezőnek napjainkban. Természetesen nem ismert, hogy milyen mértékben bocsátana ki új részvényeket a MOL. Kérdéses, hogy a saját részvények (közel az 5%-hoz) milyen szerephez juthatnak. A varsói bevezetésről június végéig dönt a MOL.
A tárgyalások
Az elmúlt időszakban ismét több kedvezőtlen - helyenként ellentmondó - nyilatkozat látott napvilágot a lengyel sajtóban a MOL-PKN tárgyalások kapcsán. Feltételezhetően a MOL úgy ítéli meg, hogy a megbeszélések nem a megfelelő ütemben zajlanak, más esetben nem nyilatkozott volna Hernádi. A megállapodás értelmében ugyanis mindkét fél tartózkodik a tárgyalások kommentálásától a nyilvánosság előtt.
Hernádi kijelentette, hogy a MOL nem hajlandó a tárgyalásokat meghosszabbítani. Azaz vagy létrejön április végéig a megállapodás a két cég között, vagy eredménytelenül lezártnak tekinti azokat a MOL.
Tőkeemelés
Kedvezőtlen fejleményként értékelhető részvényesi szempontból, hogy Hernádi elmondása szerint "a megállapodás létrejötte esetén valószínűleg új részvényeket bocsát ki a MOL a kereszttulajdonlás létrehozásához". A MOL jelenleg 4.8% saját részvénnyel rendelkezik. A stratégiai szövetség első körében 10-15%-os kereszttulajdonlás alakulna ki. A tőkeemelés valószínűsítése a jelenlegi információhiányos környezetben nem hat kedvezően, a MOL befektetői a legnagyobb kockázati tényezőnek a PKN tárgyalásokat tartják. Elemzői oldalról több fenntartás is megfogalmazásra került. Kérdéses, hogy tőkeemelés megvalósulása esetén a szövetség létrejöttétől számított egy éven belül a szinergia hatásokon keresztül elért eredménynövekedés ellensúlyozni tudja-e a tőkeemelés részvény hígító hatását (azaz EPS pozitív lesz-e a tranzakció).
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 8,54 százalékos THM-el, és havi 127 668 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 9,01% a THM; a Raiffeisen Banknál 9,15%; a K&H Banknál 9,23%, az Erste Banknál pedig 9,63%; míg a MagNet Banknál 9,71%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Varsói bevezetés
A MOL június végéig dönt, hogy kezdeményezi-e részvényei bevezetését a varsói tőzsdére - mondta Hernádi.
A varsói bevezetés racionalitása az lenne, hogy lengyel nyugdíj alapok is vásárolhatnának MOL részvényt. A varsói börze átlagos árazási szintje 20-25%-kal magasabb mint a budapestié az erős belföldi kereslet következtében. A lengyel nyugdíj alapok a közkézhányad 25-30%-át birtokolják, s a közeljövő vonatkozásában is növekvő rendelkezésre álló tőkével számolnak a szakértők.
Beszámolók szerint az 1-3 éves korosztály 25%-a - tehát minden negyedik gyermek - elutasít valamilyen ételt, és sokuknál óvodás, általános iskolás korban is fennáll még a probléma.
Az egyre népszerűbb finanszírozási forma itthon is gyorsan terjed, egyre többen ismerik és használják.
Bár sokat fejlődött az utóbbi években a hazai startup ökoszisztéma, még egy nagyságrenddel, szinte minden fontos mutatóban le van maradva a régiós élvonaltól.
A 120 fős tulajdonosi közösség mellé most Balogh Petya cége is beszállt a Brancs közösségi finanszírozási platformba.
-
Videó: Budapesten rendezték a klímaszerelők világbajnokságát
Elméleti teszt, hibaelhárítási és forrasztási feladat várta a szerviztechnikusokat.
- Berlin és Párizs új választásokat sürget Koszovóban
- Tüntessen békésen - kéri a rendőrség
- Navracsics Tibor: tízezer milliárd forintról már megállapodott Magyarország az unióval
- Nagy változás a magyarországi Penny-nél
- Jelentős béremelést kapnak a tanárok Csehországban
- Most omlik össze a Forma-1 nézettsége - "Túl jó" Max Verstappen
Sustainable World 2023
Portfolio Balaton Business Forum 2023
BUDAPEST - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


